Mens

100 MetersCompare top 10
1.12Joseph Fahnbulleh10.23PRMNHopkinsMay 09True Team Section 7AAA
2.12Drew Olson10.58 (2.4)PRMNAlexandriaJun 01MSHSL Section 8AA
3.11Daniel Attoh10.69 (4.2)PRMNLakeville SouthJun 01MSHSL Section 1AA
4.12Julian Wright10.70 (1.1)PRMNDeLaSalleMay 30MSHSL Section 6AA
5.12Evan Hull10.72PRMNMaple GroveMay 03Wayzata Relays
6.11Joseph Donahue10.75 (1.1)PRMNSt. Louis ParkMay 30MSHSL Section 6AA
7.12Ethan Peal10.77PRMNSt. Michael-AlbertvilleMay 23Mississippi 8 Conference Championships
8.11Dante White10.79PRMNWayzataMay 09True Team Section 7AAA
9.10Godsword Simon10.81 (2.2)PRMNSt. Paul Highland ParkJun 08MSHSL State Track & Field Championships
10.12Nick Sharma10.83MNMounds ViewApr 26Hamline Elite Meet
View full rankings...
200 MetersCompare top 10
1.12Joseph Fahnbulleh20.67 (3.1)PRMNHopkinsJun 162019 New Balance Nationals Outdoor
2.17-18Samuel Amusan21.61PRUnattachedJul 07USATF Region 8 Junior Olympic Championships
3.12Drew Olson21.73PRMNAlexandriaMay 17MN True Team State AAA
4.12Evan Hull21.85MNMaple GroveApr 26Hamline Elite Meet
5.10Michael Olowo21.92 (3.1)PRMNRogersMay 31MSHSL Section 5AA
6.11Dante White21.94 (.2)PRMNWayzataMay 30MSHSL Section 6AA
7.17-18Daniel Attoh21.95PRMNREAL Track & FieldJun 23AAU Minnesota District Qualifier
8.12Nick Sharma21.96MNMounds ViewApr 26Hamline Elite Meet
9.11Connor Raines21.97 (2.7)PRMNShakopeeMay 31MSHSL Section 2AA
10.12Dominic Feess22.00 (3.1)PRMNPark CenterMay 31MSHSL Section 5AA
View full rankings...
400 MetersCompare top 10
1.12Julian Wright48.39PRMNDeLaSalleJun 08MSHSL State Track & Field Championships
2.11Quinn Walker48.99PRMNRoseville AreaJun 08MSHSL State Track & Field Championships
3.10Brian Boakye-Ansah49.25PRMNRosemountJun 08MSHSL State Track & Field Championships
4.12Wryott Gerson49.30PRMNDuluth DenfeldMay 31MSHSL Section 7AA
5.9Thomas Rosengren49.36MNStillwater AreaJun 08MSHSL State Track & Field Championships
6.12Kevin Andres49.40PRMNBeckerJun 08MSHSL State Track & Field Championships
7.12Keenan Young49.52PRUnattachedJul 07USATF Region 8 Junior Olympic Championships
8.12Christian Davis49.61PRMNProvidence AcademyJun 01MSHSL Section 4A
9.11Isaac Huntington49.64PRMNHastingsJun 01MSHSL Section 1AA
10.10Brett Ringer49.66MNBlaineJun 08MSHSL State Track & Field Championships
View full rankings...
800 MetersCompare top 10
1.11AJ (Alvin) Green1:49.83PRMNEastviewMay 31MSHSL Section 3AA
2.12Logan Lommel1:54.72PRMNSt. Cloud ApolloJun 08MSHSL State Track & Field Championships
3.11Mackinon Mokoro1:55.00PRMNOsseoJun 08MSHSL State Track & Field Championships
4.12John Starkey1:55.45MNChaskaMay 31MSHSL Section 2AA
12Patrick Leonard1:55.45MNWayzataJun 08MSHSL State Track & Field Championships
6.12Grant Wittman1:55.46PRMNWoodburyMay 31MSHSL Section 3AA
7.11Luke Olson1:55.48PRMNElyJun 08MSHSL State Track & Field Championships
8.12Austin Streit1:56.03PRMNMounds ViewMay 17MN True Team State AAA
9.11Sam Morgenstern1:56.08PRMNEastviewMay 07True Team Section 3AAA
10.11Jaden Maanum1:56.18PRMNMorris Area/Chokio-AlbertaJun 08MSHSL State Track & Field Championships
View full rankings...
1600 MetersCompare top 10
1.12Eli Hoeft4:12.67PRMNHopkinsJun 08MSHSL State Track & Field Championships
2.12Austin Streit4:13.25PRMNMounds ViewJun 08MSHSL State Track & Field Championships
3.12Luke Labatte4:14.74PRMNRosemountJun 08MSHSL State Track & Field Championships
4.12Andrew Brandt4:14.88PRMNWayzataMay 17MN True Team State AAA
5.12Isaac Basten4:15.23PRMNBuffaloJun 08MSHSL State Track & Field Championships
6.12Cameron Arkesteyn4:15.59PRMNWayzataMay 17MN True Team State AAA
7.12Acer Iverson4:15.81PRMNRoseville AreaJun 08MSHSL State Track & Field Championships
8.12Addison Stansbury4:16.92PRMNStillwater AreaMay 30MSHSL Section 4AA
9.11Oliver Paleen4:16.99PRMNSt. Paul Highland ParkMay 30MSHSL Section 4AA
10.11Shuayb Hussein4:18.04PRMNWayzataMay 30MSHSL Section 6AA
View full rankings...
3200 MetersCompare top 10
1.12Isaac Basten9:09.96PRMNBuffaloJun 08MSHSL State Track & Field Championships
2.12Acer Iverson9:12.50PRMNRoseville AreaJun 08MSHSL State Track & Field Championships
3.12Andrew Brandt9:14.31PRMNWayzataMay 30MSHSL Section 6AA
4.11Jake Derouin9:14.57PRMNEden PrairieMay 30MSHSL Section 6AA
5.12Eli Hoeft9:16.61PRMNHopkinsMay 04Howard Wood Dakota Relays
6.11Colden Longley9:17.09PRMNBloomington JeffersonApr 26Hamline Elite Meet
7.12Grant Price9:17.81PRMNWayzataApr 26Hamline Elite Meet
8.12Luke Labatte9:18.45PRMNRosemountApr 26Hamline Elite Meet
9.11Oliver Paleen9:19.19PRMNSt. Paul Highland ParkApr 26Hamline Elite Meet
10.11Nick Oak9:23.30PRMNBuffaloMay 31MSHSL Section 2AA
View full rankings...
110m Hurdles - 39"Compare top 10
1.12Josh Sampson14.14 (3.9)PRMNMounds ViewMay 31MSHSL Section 5AA
2.10George Jackson14.33 (1.1)MNHopkinsJun 08MSHSL State Track & Field Championships
3.12Conor Mcmanamon14.50 (2.0)PRMNWhite Bear Lake AreaMay 30MSHSL Section 4AA
4.11Jonathan Mann14.53 (-.3)PRMNRosemountJun 08MSHSL State Track & Field Championships
5.11Collins Mokuah14.63 (3.9)PRMNOsseoMay 31MSHSL Section 5AA
6.11David Myres14.65 (3.7)PRMNBeckerJun 01MSHSL Section 8AA
7.17-18Joshua Thomsen14.67PRMNI AM Elite Track & FieldJul 01AAU Region 14 National Qualifier
8.12Zach Henke14.73 (3.7)PRMNBrainerdJun 01MSHSL Section 8AA
9.11Isaiah Thompson14.74 (3.7)PRMNDetroit LakesJun 01MSHSL Section 8AA
10.11Keenan Young14.75 (1.5)PRMNOwatonnaJun 01MSHSL Section 1AA
12Jorge Olivo Cabrera14.75 (1.1)PRMNAndoverJun 08MSHSL State Track & Field Championships
11Spencer Hoium14.75 (1.1)PRMNCoon RapidsJun 08MSHSL State Track & Field Championships
View full rankings...
300m Hurdles - 36"Compare top 10
1.12Josh Sampson38.11PRMNMounds ViewJun 08MSHSL State Track & Field Championships
2.10George Jackson38.41MNHopkinsJun 08MSHSL State Track & Field Championships
3.11Keenan Young38.51PRMNOwatonnaJun 08MSHSL State Track & Field Championships
4.10Joshua Thomsen38.54PRMNMounds ViewMay 31MSHSL Section 5AA
12Jade Reicks38.54PRMNSt. PeterJun 08MSHSL State Track & Field Championships
6.12Zach Henke38.55PRMNBrainerdJun 08MSHSL State Track & Field Championships
7.11Drake Daniels38.77PRMNWayzataMay 30MSHSL Section 6AA
8.12Conor Mcmanamon38.85PRMNWhite Bear Lake AreaJun 08MSHSL State Track & Field Championships
9.12Isaiah Clausen38.96PRMNMinneapolis SouthwestMay 30MSHSL Section 6AA
10.11Spencer Hoium39.00PRMNCoon RapidsMay 23Northwest Suburban Conference Championships
View full rankings...
4x100 RelayCompare top 10
1.Tyrone Bennett
Jaylen Champion
George Jackson
Joe Fahnbulleh
41.23MNHopkinsMay 30MSHSL Section 6AA
2.-Isaiah Huber
Steven Nah
Colin Smith
Samuel Amusan
41.79MNRochester CenturyJun 08MSHSL State Track & Field Championships
3.Kristen Hoskins
Cody Branson
Nolan Morical
Drew Olson
41.92MNAlexandriaJun 08MSHSL State Track & Field Championships
4.Michael Shipman
Edmund Ocansey
Varney Conneh
Kevin Arthur
42.38MNChamplin ParkJun 08MSHSL State Track & Field Championships
5.Sean Diedrich
Alvin George
Dante White
Owen Mickelson
42.45MNWayzataMay 30MSHSL Section 6AA
6.Relay Team42.70MNRosemountMay 17MN True Team State AAA
7.Relay Team42.71MNMankato WestMay 14Big 9 Tri - Austin
8.Jerry Powell
Thomas Dietel
Bryce Sievers
Marlon Wiley
42.74MNJordanJun 08MSHSL State Track & Field Championships
9.Jaison Moore
Anthony Underwood
Zion Guerra
Rajiv Redd
42.80MNCretin-Derham HallMay 30MSHSL Section 4AA
10.Gabriel Brisbois
Calder Erick
Tristan Cordie
Slade Heald
42.85MNForest LakeJun 08MSHSL State Track & Field Championships
View full rankings...
4x200 RelayCompare top 10
1.Jaylen Champion
Wyatt Lubarski
Sam Leervig
Joe Fahnbulleh
1:25.58MNHopkinsJun 08MSHSL State Track & Field Championships
2.Duang Buk
Jonathan Sikel
Melik Davis
Dominique Sealy
1:28.02MNMankato WestMay 31MSHSL Section 2AA
3.Prince Nti
Jonathan Mann
Mason McDonald
Brian Boakye-Ansah
1:28.39MNRosemountJun 08MSHSL State Track & Field Championships
4.Sawyer Seidel
Matthew Miller
Thomas Rosengren
Ty Hawkins
1:28.58MNStillwater AreaMay 30MSHSL Section 4AA
5.Isaiah Clausen
Sam Hurcomb
Nicholas Flaskamp
Demetrius Marshall
1:28.81MNMinneapolis SouthwestJun 08MSHSL State Track & Field Championships
6.Derrek Piepho
Cody Branson
Nolan Morical
Graham Peterson
1:28.82MNAlexandriaJun 08MSHSL State Track & Field Championships
7.Nick Sharma
John Montgomery
Bobby Moua
Josh Sampson
1:29.08MNMounds ViewApr 26Hamline Elite Meet
8.Jack Anderson
Matthew Schoessow
Tristan Cordie
Calder Erick
1:29.10MNForest LakeJun 08MSHSL State Track & Field Championships
9.Nick Mullins
Parker Ellis
MICHAEL WU
Keaton Schroeder
1:29.19MNPrior LakeMay 31MSHSL Section 3AA
10.Jacob Steinbring
Dylan Larson
Gaven Ziebarth
Dylan Jones
1:29.21MNCambridge-IsantiJun 08MSHSL State Track & Field Championships
View full rankings...
4x400 RelayCompare top 10
1.Sam Leervig
Jaylen Champion
Wyatt Lubarksi
Ben O'Black
3:19.37MNHopkinsJun 08MSHSL State Track & Field Championships
2.Joshua Thomsen
Lukas Hessini
Austin Streit
Josh Sampson
3:20.64MNMounds ViewJun 08MSHSL State Track & Field Championships
3.Ethan Wagner
Max Baker
Ian Zukor
Cameron Arkesteyn
3:20.92MNWayzataJun 08MSHSL State Track & Field Championships
4.Isaiah Huber
Kyle Philpott
Samuel Amusan
Steven Nah
3:22.17MNRochester CenturyJun 08MSHSL State Track & Field Championships
5.Angelo Paulucci
Kole Peterson
Sam Morgenstern
AJ Green
3:22.73MNEastviewJun 08MSHSL State Track & Field Championships
6.Nick Mullins
Taylor Flaata
Braeden Ericsson
MICHAEL WU
3:23.72MNPrior LakeMay 31MSHSL Section 3AA
7.Jordan Wolter
Hudson Artz
Andrew Moeller
Dylan Kennedy
3:23.96MNFairmontJun 08MSHSL State Track & Field Championships
8.Isaac Hale
Lucas Hinojos
Hunter Hawkins
Bereket Loer
3:24.09MNWadena-Deer CreekJun 08MSHSL State Track & Field Championships
9.Jay Erickson
Hank Stechmann
Augustus Hubbell
Peter Stidman
3:24.36MNEdinaMay 30MSHSL Section 6AA
10.Zach Henke
Ethan Hebert
Ben Renner
Hunter Turcotte
3:24.78MNBrainerdJun 08MSHSL State Track & Field Championships
View full rankings...
4x800 RelayCompare top 10
1.Andrew Brandt
Zachary Miller
Cameron Arkesteyn
Patrick Leonard
7:50.59MNWayzataJun 08MSHSL State Track & Field Championships
2.Noah Koelbl
Willem Gokemeijer
Nick Idrogo-Lam
Augustus Hubbell
7:53.21MNEdinaJun 08MSHSL State Track & Field Championships
3.Relay Team7:53.46MNRosemountJun 08MSHSL State Track & Field Championships
4.Carter Knaus
Jackson Tracy
Colten Gustafson
Jonah Breuer
7:53.82MNSt. Michael-AlbertvilleJun 08MSHSL State Track & Field Championships
5.Eli Salisbury
Zach Matzner
Karter Wasberg
Quentin Blomme
7:54.16MNMarshallJun 08MSHSL State Track & Field Championships
6.Ramy Ayoub
Noah Revels
Regan Sevenich
Aaron Kruse
7:54.56MNFarmingtonJun 08MSHSL State Track & Field Championships
7.Samuel Verkerke
Isaac Maruyama
Max Nelson
Logan Tanttu
7:57.67MNWhite Bear Lake AreaJun 08MSHSL State Track & Field Championships
8.Sebastian Fernandez
Aaron Taylor
Blake Fuller
Bruce Muehlhauser
7:58.95MNAnokaJun 08MSHSL State Track & Field Championships
9.Will Sacay
Alec Nelson
Lukas Hessini
Austin Streit
7:59.28MNMounds ViewMay 23Suburban East Conference Championships
10.Alek Wormuth
Penn Sagedahl
Sakariya Hussein
Samuel Gausmann
8:00.10MNHopkinsMay 30MSHSL Section 6AA
View full rankings...
Shot Put - 12lbCompare top 10
1.12Maxwell Otterdahl64' 4PRMNRosemountJun 08MSHSL State Track & Field Championships
2.12Kyle Atkinson57' 3MNBurnsvilleApr 09Prior Lake Boys Invitational
3.12Aidan Creeley56' 10.5PRMNLake CityMay 02Lake City Meet #2
4.12Jarod Henderson56' 5PRMNPrior LakeMay 31MSHSL Section 3AA
5.12Shane Byrne56' 3.5PRMNStewartvilleJun 08MSHSL State Track & Field Championships
6.12Blaze Krueger55' 10PRMNCambridge-IsantiMay 31MSHSL Section 7AA
7.12David Roddy55' 9.25PRMNBreck SchoolJun 08MSHSL State Track & Field Championships
8.12Gabe Webster55' 2.5PRMNLeSueur-HendersonApr 25Jordan Invitational
9.12Bryce Anderson54' 0PRMNDilworth-Glyndon-FeltonJun 01MSHSL Section 8A
10.12Jameson Cozad53' 9PRMNMoorheadMay 07True Team Section 8AAA
View full rankings...
Discus - 1.6kgCompare top 10
1.12Maxwell Otterdahl191' 4PRMNRosemountJun 08MSHSL State Track & Field Championships
2.12Yakob Ekoue176' 5PRMNHopkinsJun 08MSHSL State Track & Field Championships
3.12Shane Byrne174' 7PRMNStewartvilleMay 11HVL Conference Championships
4.10Marcus Hansen169' 1MNWasecaMay 31MSHSL Section 2AA
5.12Josh Navratil167' 11PRMNPine IslandMay 11HVL Conference Championships
6.12Lucas Becker166' 10PRMNBlaineMay 07True Team Section 5AAA
12Garrett Shumski166' 10PRMNMankato WestApr 18Shakopee Relays
8.12David Roddy166' 3PRMNBreck SchoolJun 01MSHSL Section 4A
9.11Isaiah Giles162' 8PRMNBlaineMay 31MSHSL Section 5AA
10.12Kyle Atkinson162' 7MNBurnsvilleMay 23South Suburban Conference Championships
View full rankings...
High JumpCompare top 10
1.12Yahya Madar6' 10PRMNMounds Park AcademyJun 08MSHSL State Track & Field Championships
12Noah Cvetnic6' 10PRMNChaskaApr 09Chaska Quad
3.12Ethan Heitman6' 8PRMNLake CityMay 07True Team Section 1AA
12Elijah Hylen6' 8PRMNSt FrancisMay 31MSHSL Section 7AA
10Peyton Johnsrud6' 8PRMNMinnewaska AreaMay 30MSHSL Section 6A
6.10Xavier Watson6' 6PRMNEden PrairieApr 26Hamline Elite Meet
12Sutter Colborn6' 6PRMNMoorheadApr 09Fergus Falls Otter Invite
11Nicholas Hedlund6' 6PRMNWayzataMay 30MSHSL Section 6AA
9.12Jared Meier6' 5PRMNShakopeeMay 23South Suburban Conference Championships
12Josh Navratil6' 5PRMNPine IslandMay 30MSHSL Section 1A
12Evan Daley6' 5PRMNLewiston-AlturaMay 30MSHSL Section 1A
12Marcus Weaver6' 5PRMNLewiston-AlturaMay 30MSHSL Section 1A
10Levi Yeebahn6' 5MNAnokaMay 31MSHSL Section 5AA
View full rankings...
Pole VaultCompare top 10
1.12Alec Wittman15' 3PRMNEast RidgeMay 07True Team Section 2AAA
2.12Jacob Munsch15' 1PRMNPlainview-Elgin-MillvilleMay 30MSHSL Section 1A
3.11Benjamin Sather14' 9PRMNEden PrairieMay 14Lake Conference Championships
4.12Hawkin Petron14' 8PRMNRockfordMay 14WCC West Championships
5.15-16Jarod White14' 7.25MNFleigle's FlyersJul 07USATF Region 8 Junior Olympic Championships
6.12Ethan Hebert14' 6PRMNBrainerdApr 26Hamline Elite Meet
11Austin Schloeder14' 6PRMNRockfordJun 08MSHSL State Track & Field Championships
12Joseph Stauffer14' 6PRMNCambridge-IsantiJun 08MSHSL State Track & Field Championships
11Alex Berg14' 6PRMNMankato EastJun 08MSHSL State Track & Field Championships
10.11Trevon Schaefer14' 3PRMNStewartvilleJun 08MSHSL State Track & Field Championships
12Carson Dittel14' 3MNRoseville AreaJun 08MSHSL State Track & Field Championships
11Thomas Lindsey14' 3PRMNBlue Earth AreaJun 08MSHSL State Track & Field Championships
View full rankings...
Long JumpCompare top 10
1.11Matthias Algarin23' 10.5PRMNPierzMay 21MSHSL Sub-Section 19
2.11Parker Ellis23' 2.75PRMNPrior LakeMay 17MN True Team State AAA
3.11Dante White23' 1PRMNWayzataApr 18Wayzata vs. Rosemount - Boys
4.11Morgan Ryskoski23' 0.5PRMNWaconiaMay 22Rogness Relays
5.12Robert Sewell22' 11.5PRMNFergus FallsMay 21Central Lakes Conference Championships
6.12Edmund Ocansey22' 11 (.8)PRMNChamplin ParkMay 31MSHSL Section 5AA
12Wryott Gerson22' 11PRMNDuluth DenfeldMay 07True Team Section 7AA
8.12Christian Davis22' 10.25PRMNProvidence AcademyMay 16IMAC Conference Championships
9.11Jonathan Sikel22' 9.25PRMNMankato WestMay 07True Team Section 2AA
10.10George Jackson22' 7.25PRMNHopkinsMay 17MN True Team State AAA
View full rankings...
Triple JumpCompare top 10
1.12Ian Fosdick48' 1 (1.4)PRMNMahtomediJun 08MSHSL State Track & Field Championships
2.12Wryott Gerson47' 4 (.2)PRMNDuluth DenfeldMay 31MSHSL Section 7AA
3.12Edmund Ocansey46' 8.75PRMNChamplin ParkMay 23Northwest Suburban Conference Championships
4.12Joseph Fahnbulleh46' 2.5 (.1)PRMNHopkinsMay 30MSHSL Section 6AA
12Jake Marzinske46' 2.5MNSt. Croix LutheranApr 26Hamline Elite Meet
6.11Nicholas Hedlund45' 10.25 (1.4)PRMNWayzataJun 08MSHSL State Track & Field Championships
7.11Matthias Algarin45' 8.75 (.7)PRMNPierzMay 29MSHSL Section 5A
8.11Jack Roeber45' 4.25PRMNMounds ViewMay 31MSHSL Section 5AA
9.11Randy Williams45' 4 (2.7)PRMNEden PrairieJun 08MSHSL State Track & Field Championships
10.12Kevin Boeing45' 3.75PRMNWhite Bear Lake AreaApr 26St. Thomas Boys HS Invitational
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.