Mens

100 MetersCompare top 10
1.FrMicah Williams10.00 (1.6)PROROregonMay 29NCAA DI West Region Track and Field Championships (Day 4)
2.12Anthony Smith10.36PRWAEastside CatholicMay 06N. Hale Eastside C. Lakeside, Roosevelt
3.12Cameron Andrews10.56 (1.7)PRUnattachedJun 26USATF Pacific Northwest Youth Championships 15-16-17-18
4.10Jacob Andrews10.61PRWASehomeMay 05NWC: Bellingham "City Meet"
5.17-18Miguel Rosario III10.64 (1.7)PRUnattachedJun 26USATF Pacific Northwest Youth Championships 15-16-17-18
6.Alexander Donigian10.65 (-1.2)PRUnattachedMay 18USATF Open Fort Worth
7.17-18Ryan Rieckmann10.75 (1.3)PRWASPOKANE SPEED ACADEMYJul 112021 West Coast AAU Junior Olympics @ Pearson Community Center
17-18Isaiah Davis10.75 (1.7)PRWAKitsap Fliers Track and FieldJun 26USATF Pacific Northwest Youth Championships 15-16-17-18
9.12Logan Allen10.81PRWALakeside (Nine Mile)May 12NEA #5 - Lakeside vs. Freeman/Newport
10.11Xavier Simpson10.84PRORThe Inner Circle Track ClubJun 20AAU Region 21 Qualifier at Yakima WA
10Keenan Kuntz10.84PRUnattachedJun 12Inland NW Association Meet
View full rankings...
200 MetersCompare top 10
1.FrMicah Williams20.47 (1.5)PROROregonMar 2742nd Annual Aztec Invitational (Day 3)
2.17-18Jacob Andrews20.97PRWAReady-Set-Go SprintersJul 112021 West Coast AAU Junior Olympics @ Pearson Community Center
3.12Anthony Smith21.14cWAEastside CatholicMay 13C Sealth, Cleveland, Garfield, Eastside C.
4.12Cameron Andrews21.30PRUnattachedJun 12Resolute summer meet #1
5.17-18Miguel Rosario III21.68 (2.1)PRUnattachedJun 26USATF Pacific Northwest Youth Championships 15-16-17-18
6.15-16Andre Korbmacher21.78PRWAReady-Set-Go SprintersJul 112021 West Coast AAU Junior Olympics @ Pearson Community Center
7.17-18Isaiah Davis21.88 (2.1)WAKitsap Fliers Track and FieldJun 26USATF Pacific Northwest Youth Championships 15-16-17-18
8.FrGuiliani Roberti21.95 (.3)PRORLane (OR)May 22NWAC SWC Champs
9.11Lyricc Lopez21.98 (.2)PRUnattachedJun 26AAU Region 21 Qualifier at Boise
10.17-18Josh Bates22.01PRWAReady-Set-Go SprintersJul 112021 West Coast AAU Junior Olympics @ Pearson Community Center
View full rankings...
400 MetersCompare top 10
1.17-18Jacob Andrews47.51PRWAReady-Set-Go SprintersJul 112021 West Coast AAU Junior Olympics @ Pearson Community Center
2.11Lyricc Lopez48.88PRWAFosterJun 09FOSTER @ RENTON
3.12Anthony Smith49.20WAEastside CatholicJun 11Culminating Metro Meet
4.12Liam Shores49.26PRORCentral CatholicMay 222021 Oregon 6A Track and Field State Championships
5.11Tyce Chaney49.36PRUnattachedAug 07AAU National Junior Olympic Games
6.10Tyler Floyd49.40PRWASeattle PrepJun 11Culminating Metro Meet
7.12Colin Quinn49.56PRORMcDanielMay 222021 Oregon 6A Track and Field State Championships
8.12Denzel Pinto49.80PRUnattachedJul 17Resolute Summer Series Meet #3
9.12Caden Barrysmith49.90PRUnattachedJun 26AAU Region 21 Qualifier at Boise
10.12Matthew Wilkinson50.01PRUnattachedApr 10NIKE Rotary USATF
View full rankings...
800 MetersCompare top 10
1.19+Matthew Centrowitz1:49.72PRORBowerman TrackJun 03Stumptown Twilight
2.19+Liam Meirow1:50.08PRORBowerman TrackJun 03Stumptown Twilight
3.19+Matthew Palmer1:50.76PRORJacuzzi Boys Athletic ClubJun 03Stumptown Twilight
4.19+Ryan Cox1:52.65PRORBowerman TrackJun 03Stumptown Twilight
5.17-18Julian Kingery1:52.92PRORSTARK STREET ATHLETICS CLUBJun 03Stumptown Twilight
6.-Derek Holdsworth1:53.13PRUnattachedJul 22Oregon Track Club All-Comers Meet #3 (Age 13+)
7.11Cooper Quigley1:54.24PRWASelahApr 24Holder Relays
8.12Landon Sturdevant1:54.27PRWAFerndaleMay 08Whatcom County Meet
9.12Patrik Balazs1:54.84PRUnattachedJul 03The Outdoor Nationals Presented by Nike
10.-Malik Mahmud1:55.12PRORJacuzzi Boys Athletic ClubJun 03Stumptown Twilight
View full rankings...
1500 MetersCompare top 10
1.Josh Kerr3:31.55PRWABrooks BeastsJun 03Stumptown Twilight
2.19+Liam Meirow3:47.15PRORBowerman TrackMay 08Portland Twilight
3.12Mateo Althouse3:47.34PRUnattachedJun 03Stumptown Twilight
4.-Matt Welch3:47.48PRORJacuzzi Boys Athletic ClubMay 08Portland Twilight
5.-Kellen Manley3:49.51PRORJacuzzi Boys Athletic ClubJun 03Stumptown Twilight
6.19+Ryan Cox3:50.15PRORBowerman TrackMay 08Portland Twilight
7.19+Julian Heninger3:50.28PRORBowerman TrackApr 30OSU High Performance Meet
8.10Tyrone Gorze3:50.88PRORCraterMay 225A State Meet
9.17-18Wesley Shipsey3:51.07PRORSTARK STREET ATHLETICS CLUBMay 29Portland Track Festival - High Performance Meet
10.17-18Caleb Lakeman3:52.64PROROregon International Track Club, LLCMay 29Portland Track Festival - High Performance Meet
View full rankings...
1600 MetersCompare top 10
1.10William Schneider4:11.19PRWABishop BlanchetMay 15Tacoma High Performance
2.15-16Zack Munson4:13.25PRWAGalbraith Track ClubMay 15Tacoma High Performance
3.12Alex Wright4:14.20PRWACentral ValleyMay 01GSL #3 Prep at CV
4.10Brody Hartley4:14.89PRWAWalla WallaMay 15Tacoma High Performance
5.12Tristian Merchant4:15.28PRAKAnchorage ChristianMay 29ASAA Division 2 State Championships
6.12Sawyer Dagan4:15.34PRWASteilacoomMay 15Tacoma High Performance
7.10Cruize Corvin4:15.71PRWALakesMay 15Tacoma High Performance
8.11Cooper Quigley4:16.41PRWASelahApr 30CWAC Showcase
9.11Kelton Gagnon4:20.50PRWAKlahowyaApr 24Olympic League Championships
10.11Sam Jacobsen4:21.17PRUnattachedJun 04Liberty Twilite
View full rankings...
3000 MetersCompare top 10
1.12Mateo Althouse8:17.54PRORLincolnMay 222021 Oregon 6A Track and Field State Championships
2.11Michael Maiorano I8:19.95PRORSouth MedfordMay 01Phillips-Klimek Distance Twilight (800m/3000m)
3.10Tyrone Gorze8:23.24PRUnattachedJun 03Stumptown Twilight
4.15-16Zack Munson8:25.23PRWAGalbraith Track ClubJun 03Stumptown Twilight
5.11Jeffery Rogers8:26.59PRORSherwoodMay 222021 Oregon 6A Track and Field State Championships
6.10Wesley Shipsey8:26.98PRORCentral CatholicMay 222021 Oregon 6A Track and Field State Championships
7.17-18Caleb Lakeman8:31.83PROROregon International Track Club, LLCJun 03Stumptown Twilight
8.11Caden Hildenbrand8:34.07PRORJesuitMay 222021 Oregon 6A Track and Field State Championships
9.12Alex Wright8:40.17PRUnattachedJun 03Stumptown Twilight
10.-Henry Hayes8:41.00PRUnattachedJul 07Club Northwest All Comers Series Meet #6
View full rankings...
3200 MetersCompare top 10
1.11Michael Maiorano I8:51.38PRUnattachedJun 03Stumptown Twilight
2.10Tyrone Gorze8:52.00PRUnattachedJun 03Stumptown Twilight
3.12Tristian Merchant8:52.53PRAKAnchorage ChristianMay 29ASAA Division 2 State Championships
4.15-16Zack Munson8:57.14PRWAGalbraith Track ClubJun 03Stumptown Twilight
5.17-18Wesley Shipsey8:59.40PRORSTARK STREET ATHLETICS CLUBJun 03Stumptown Twilight
6.10William Schneider9:03.45PRUnattachedApr 21Olympia Invite 3200m and DMR
7.12Sawyer Dagan9:04.01PRUnattachedApr 21Olympia Invite 3200m and DMR
8.17-18Caleb Lakeman9:04.23PROROregon International Track Club, LLCJun 03Stumptown Twilight
9.11Cooper Quigley9:08.70PRUnattachedApr 21Olympia Invite 3200m and DMR
10.12Alex Wright9:11.07PRUnattachedJun 03Stumptown Twilight
View full rankings...
5000 MetersCompare top 10
1.-Patrick Tiernan13:20.46PROROregon TC EliteJun 03Stumptown Twilight
2.19+Garrett Heath13:39.55WABrooks BeastsJun 03Stumptown Twilight
3.-Matt Welch13:59.38PRORJacuzzi Boys Athletic ClubJun 03Stumptown Twilight
4.19+Julian Heninger14:01.96PRORBowerman TrackJun 03Stumptown Twilight
5.19+Gilbert Grundy14:05.58PRORJacuzzi Boys Athletic ClubMay 08Portland Twilight
6.19+Liam Meirow14:13.57PRORBowerman TrackApr 30OSU High Performance Meet
7.-Jesse Joseph14:14.23PRORJacuzzi Boys Athletic ClubJun 03Stumptown Twilight
8.19+Gregory Leak14:23.53WATacoma City Running ClubMay 15Tacoma High Performance
9.-Patrick Richie14:25.60PRORBowerman TrackJun 03Stumptown Twilight
10.19+Tyler Morse14:32.15PRORBowerman TrackJun 03Stumptown Twilight
View full rankings...
110m Hurdles - 39"Compare top 10
1.17-18Jonathan Bennett14.12 (5.1)PRWATri City ThunderJul 03The Outdoor Nationals Presented by Nike
2.15-16Andre Korbmacher14.19 (5.1)PRWAReady-Set-Go SprintersJul 03The Outdoor Nationals Presented by Nike
3.15-16Micah Perry14.30 (5.1)PRORResolute Track ClubJul 03The Outdoor Nationals Presented by Nike
4.17-18Carter Birade14.37PRWAReady-Set-Go SprintersJun 12Washington Track & Field Academy Spring Series #4 (Ages 13-18)
5.12Spencer Carlile14.47 (-.7)PRUTDixieMay 132021 Region 9 Track & Field Championships
6.17-18Asher Ogden14.57 (1.2)PRWAWashington Track & Field AcademyJun 26USATF Pacific Northwest Youth Championships 15-16-17-18
7.12Cody Gehrett14.60PRORRidgeviewMay 225A State Meet
8.11Nolan Malcomson14.72PRORIda B. WellsMay 196A-1 PIL District Championships
9.12Cason Shepard14.74cPRWAUnionMay 18Skyview @ Union
10.17-18Jaylen McCabe14.75PRWATeam Blackout Elite TrackJun 12Washington Track & Field Academy Spring Series #4 (Ages 13-18)
View full rankings...
300m Hurdles - 36"Compare top 10
1.11Lyricc Lopez36.98PRWAFosterMay 26Lindbergh and Highline @ Foster
2.12Spencer Carlile37.67PRUTDixieMay 22UHSAA 1A-4A State T&F Championships
3.12Cody Gehrett38.40PRORRidgeviewMay 155A-4 IMC District Championships
4.11Nolan Malcomson38.49PRORIda B. WellsMay 222021 Oregon 6A Track and Field State Championships
5.17-18Matthew Wilkinson38.52PRWAProject 316May 29Washington Track & Field Academy Spring Series #3 (Ages 13-18)
6.11Adam Maxwell38.93PRORWest LinnMay 222021 Oregon 6A Track and Field State Championships
7.11Sean Cochran39.10PRWALake StevensMay 15Tacoma High Performance
8.12Cason Shepard39.13PRWAUnionJun 02GSHL District Invite
9.11Tyler Bradley39.85PRORLakeridgeMay 15TRL District Championships
10.12Drew Klein40.26WAFederal WayMay 05Federal Way at Kentridge (French Field)
View full rankings...
4x100 RelayCompare top 10
1.17-18Dusten Butikofer
Noah Barbery
Rajay Britton
Ryan Rieckmann
42.30WASPOKANE SPEED ACADEMYAug 07AAU National Junior Olympic Games
2.Charles Dayton
Daivon Hendrix
Marcus Dillard
Xavier Simpson
44.47ORThe Inner Circle Track ClubJul 112021 West Coast AAU Junior Olympics @ Pearson Community Center
3.15-16Andy Ly
Khoa Vo
Raymond Yu
Sean Ellison
45.52WAXtreme SpeedAug 07AAU National Junior Olympic Games
4.17-18Jahlin Green
Cole Riley
Taveonte Webster
Isaiah Davis
46.23WAKitsap Fliers Track and FieldJul 17NIKE Christal Johnson Memorial Meet
5.Jonathan Frazier
LeRoy Horton
Jaylen McCabe
Kaden Rolfsness
47.72WATeam Blackout Elite TrackJun 12Washington Track & Field Academy Spring Series #4 (Ages 13-18)
6.13-14Mekhi Perry
Keoni Ezell-Rojas
Blaine Haag
Garrett Oliver
49.45ORBeaverton Youth TrackJun 05BYTC Blast 2021
7.Relay Team51.69WAThriller Track & FieldJun 02Club Northwest All Comer Series Meet #1
8.Donald Sorenson
Jamie Cotton
Josh Pasma
James Haynes
52.99WATri City ThunderJun 19Inland NW Association Youth Open & Masters
9.13-14Farhaan Siddiqui
Srivas Kandukuri
Rayhan Sathiq
Sutton Flint
55.60WACascade StridersAug 01USATF National Junior Olympic Championships
10.Pedro Palpalatok
Peter McArthur
Keith Miner
Frankie Ferraro
56.26WAValley FlashJun 19Inland NW Association Youth Open & Masters
View full rankings...
4x200 RelayCompare top 4
1.Relay Team1:58.2hWAXtreme SpeedMay 19South Seattle Track and Relay Series (ages 7-16) meet #1/4
2.Relay Team2:04.1hWAFederal Way TrackMay 19South Seattle Track and Relay Series (ages 7-16) meet #1/4
3.Relay Team2:11.1hWAWest Seattle Road RunnersMay 19South Seattle Track and Relay Series (ages 7-16) meet #1/4
4.Relay Team2:20.5hWASonic Boom RunningMay 19South Seattle Track and Relay Series (ages 7-16) meet #1/4
View full rankings...
4x400 RelayCompare top 10
1.17-18Beckett Schoenleber
Dusten Butikofer
George Gregory
Peyton Ennis
3:26.27WASPOKANE SPEED ACADEMYAug 07AAU National Junior Olympic Games
2.Jake Bernardi
Treyden Lucas
Kirk Lord
Malcolm Boyd
3:35.00ORMondo Track ClubJul 14Mondo Twilight #1
3.17-18Branden Ganashamoorthy
Sean Cochran
Daniel Martin
Matthew Wilkinson
3:36.45WAProject 316Jun 26USATF Pacific Northwest Youth Championships 15-16-17-18
4.Brody Davis
Elliott Coyle
Fuad Omer
Owen Wright
3:42.09ORThe Inner Circle Track ClubJun 20AAU Region 21 Qualifier at Yakima WA
5.Relay Team3:43.8hWARedmond Sprint ClubJun 16Club Northwest All Comer Series Meet #3
6.Fernando Ibarra
Jefet Villasenor
Amha Alemeneh
Aiden Waddle
3:44.37WASun CityMay 08Clark County Distance Carnival
7.15-16Jonathan Frazier
Justin Temple Jr
Keith Rogers Jr
LeRoy Horton
3:44.71WATeam Blackout Elite TrackAug 07AAU National Junior Olympic Games
8.Grayson Caldwell
Joshua McKinstry
Jayden Jones
Sam Soto
3:52.22WAWhisper RunningMay 08Clark County Distance Carnival
9.15-16Kaiser Martin
Khoa Vo
Raymond Yu
Yonathan Castaneda
3:53.95WAXtreme SpeedJul 17NIKE Christal Johnson Memorial Meet
10.Trenton Abraham
Andrew Welsh
Marcin Janczak
Jonah Colligan
4:03.65ORGlencoe Youth Track & FieldMay 08Clark County Distance Carnival
View full rankings...
4x800 RelayCompare top 9
1.8:17.75WASPOKANE SPEED ACADEMYAug 07AAU National Junior Olympic Games
2.15-16Danial Dehghan
Kaiser Martin
Yonathan Castaneda
Zubair Sabry
9:21.35WAXtreme SpeedAug 07AAU National Junior Olympic Games
3.11-12James Cramer
Taylor Albert
Samuel Bulldis
Michael Bulldis
10:07.09WACheetah TrackJun 20USATF Pacific Northwest Youth Championships 9-10 11-12 13-14
4.13-14Max Borgmeier
Lucas Satterlee
Ryan Fisher
Emmet Krohn
10:15.05ORBeaverton Youth TrackJun 12Amazon Distance Trials
5.13-14Finnegan Cunningham
Tyler Geffken
Ethan Martin
Noah Martinet
10:36.94WASpokane Mercury AthleticJun 12Inland NW Association Meet
6.Nathan Harris
Dakota Jett
Henry Warren
Levi Warren
10:46.93ORAmazon Distance ProjectJun 12Amazon Distance Trials
7.13-14Jonas Couch
Ryan Galloway
Alejandro Miramontes
Joseph Rush
11:40.9hWAFederal Way TrackJun 02South Seattle Track and Relay Series (ages 7-16) meet #2/4
8.Relay Team12:39.7hWARainier Beach TrackJun 02South Seattle Track and Relay Series (ages 7-16) meet #2/4
9.Gabriel Townsend
Eli Loeppky
Jack Dean
Bennet Faulkner
15:00.2hWAWest Seattle Road RunnersJun 02South Seattle Track and Relay Series (ages 7-16) meet #2/4
View full rankings...
DMR 1200-400-800-1600m - [12-4-8-16]Compare top 2
1.Gavin Amstad
Andrew Welsh
Derek Freudenthal
Trenton Abraham
11:46.47ORGlencoe Youth Track & FieldMay 08Clark County Distance Carnival
2.13-14Alejandro Miramontes
Joseph Rush
Austin Nelson
Brock Reade
13:46.49WAFederal Way TrackMay 29Seattle Relays
View full rankings...
Shot Put - 12lbCompare top 10
1.12Noah Culbertson62' 5PRORSherwoodApr 17Sherwood @ Forest Grove
2.12Aiden Paul57' 7.5PRORWest AlbanyApr 29Lebanon @ West Albany
3.12Joseph Landerholm56' 6PRWARidgefieldMay 062A District IV Track & Field Championship
4.11Jeremiah Nubbe55' 6.5PRWARainier (WA)Apr 232B Central League Championships
5.12Garret Bernt55' 5.75PRUnattachedAug 07AAU National Junior Olympic Games
6.12Tanner Brewster52' 9.5PRORSandyMay 20Covid Classic
7.15-16Brayden Platt51' 7PRWAYelm Tornado Track ClubMay 15Tacoma High Performance
8.12Ryan McCartney51' 0.75PRWAKamiakinApr 08MCC Kamiakin vs Walla Walla @Pasco
9.17-18Mark Manlimos50' 11.75PRWATahoma Track ClubJul 17NIKE Christal Johnson Memorial Meet
10.12Lance Garcia50' 7.5PRWASteilacoomMay 062A SPSL LEAGUE CHAMPIONSHIPS
View full rankings...
Discus - 1.6kgCompare top 10
1.17-18Jeremiah Nubbe200' 2PRWAYelm Tornado Track ClubJul 03The Outdoor Nationals Presented by Nike
2.17-18Caden Hottman181' 6.75PRWATri City ThunderJul 03The Outdoor Nationals Presented by Nike
3.17-18Aiden Paul180' 3ORSuperThrowerTrackClubMar 27STTC 2021 Outdoor #1
4.12Noah Culbertson176' 3PRORSherwoodMay 19Pacific Conference Championships
5.12Garret Bernt174' 9.75PRUnattachedJul 03The Outdoor Nationals Presented by Nike
6.17-18Caden Hottman173' 0.5PRWATri City ThunderAug 01USATF National Junior Olympic Championships
7.17-18Garret Gaunt171' 7PRORSuperThrowerTrackClubJul 21Lake Oswego All-Comers #6
8.12Ryan McCartney169' 0.5PRWAKamiakinApr 08MCC Kamiakin vs Walla Walla @Pasco
9.11Donaven Humphries158' 4PRWATahomaMay 05Kent Meridian vs Tahoma
12Joseph Landerholm158' 4PRWARidgefieldApr 302A GSHL - Sub District
View full rankings...
Javelin - 800gCompare top 10
1.17-18Samuel Jennings224' 9.75PRORRising Phoenix Track ClubJul 102021 USATF Oregon Association Youth Track and Field Championships
2.11Dash Sirmon206' 8PRUnattachedJun 12Inland NW Association Meet
3.19+Joey Payne204' 4.25PRWATri City ThunderJul 10TC Thunder Last Chance Qualifier Youth, Open, & Masters
4.10Austin Milton201' 4.25PRORSherwoodJul 03The Outdoor Nationals Presented by Nike
5.12Asher Krauel200' 4.75PRORSherwoodJul 03The Outdoor Nationals Presented by Nike
6.12Akseli Mende189' 10PRORIda B. WellsMay 01Ida B Wells & Lincoln @ Sherwood
7.12Tanner Brewster188' 7PRORSandyMay 222021 Oregon 6A Track and Field State Championships
8.11Ryan Pelayo186' 8PRUnattachedJun 12Washington Track & Field Academy Spring Series #4 (Ages 13-18)
9.11Jarom Huntsman185' 9PRORLa GrandeMay 154A-6 GOL Championship
10.15-16Brayden Platt182' 4PRWAYelm Tornado Track ClubMay 29Washington Track & Field Academy Spring Series #3 (Ages 13-18)
View full rankings...
High JumpCompare top 10
1.19+Jakobe' Ford7' 0.75PRUnattachedJun 12Inland NW Association Open/Masters
2.12Steven Schmidt6' 10.25PRUnattachedJul 03The Outdoor Nationals Presented by Nike
3.12Gabriel Burchfield I6' 7PRORHidden ValleyMay 154A-5 Skyline Conference Championship
11Adam Maxwell6' 7PRORWest LinnApr 28St. Mary's @ West Linn
5.12Riley Knott6' 4PRAKLathropJun 06Brian Young Invitational by Schools
17-18Zachary Porter6' 4PRORThe Inner Circle Track ClubJun 20AAU Region 21 Qualifier at Yakima WA
7.17-18Manu Greenlee6' 4PRWAHazen Track ClubJul 17NIKE Christal Johnson Memorial Meet
8.12Nathan Atkinson Jr6' 3PRWATimberlineMar 26River Ridge @ Timberline
9.11Elijah Cach6' 2PRWAHanfordApr 29MCC Richland vs Pasco @ Hanford
11Adam Niewiadomski6' 2PRWALake WashingtonMay 15Eastlake, Redmond, Juanita @ Lake Washington
11Boone Prock6' 2PRWAKennewickMay 06MCC Championship
12Jared Baserman6' 2PRWANewport (Bellevue)Jun 11Bellevue - Mercer Island Championships
15-16Noah Goodrich6' 2PRORMondo Track ClubApr 10NIKE Rotary USATF
17-18Titus Morris6' 2PRWAAlpha Speed AcademyJun 20AAU Region 21 Qualifier at Yakima WA
View full rankings...
Pole VaultCompare top 10
1.19+Colby Wilson16' 6WAPat Licari Pole Vault ClubAug 06North West Pole Vault Grand Prix, Salem OR
2.17-18Mason McVey15' 9PRWANorthwest Pole VaultMay 22Nino Cantu Twilight Invitational
3.12Harrison Canfield15' 6PRORLake OswegoApr 21Lake Oswego at Canby
4.12Brayden Bowers15' 4PRWALake StevensMay 06Arlington @ Lake Stevens
5.17-18Shay Meseck-Schick15' 3PRWANorthwest Pole VaultJun 12Washington Track & Field Academy Spring Series #4 (Ages 13-18)
6.10Trent Summers14' 10PRORMarshfieldMay 224A State Track & Field Championships
7.17-18Jack Maxwell14' 6PRWANorthwest Pole VaultAug 06North West Pole Vault Grand Prix, Salem OR
8.-Corey Solomon14' 6PRWAPat Licari Pole Vault ClubJul 31Wilson Pole Vault Invite
11Gavin Fleck14' 6PRORSummitMay 19Large School Championships
10.12Austin Cates14' 1.25PRUnattachedJun 19Summer Pole Vault Open
17-18Denny Fisher14' 1.25PRWANorthwest Pole VaultJun 23NWPV Summer All Comer Series 2
View full rankings...
Long JumpCompare top 10
1.FrLachlan Smith23' 1.5PRUnattachedJun 05TC Thunder Invite
2.17-18Branden Ganashamoorthy23' 1.25 (5.9)PRWAProject 316Jun 26USATF Pacific Northwest Youth Championships 15-16-17-18
3.19+Neal Berkey22' 9.5PRWATri City ThunderJul 10TC Thunder Last Chance Qualifier Youth, Open, & Masters
4.11Rocco Marshall22' 8PRORWilsonvilleMay 225A State Meet
5.10Jacob Andrews22' 4.25PRWASehomeApr 21NWC: Bham and Sehome @ Civic
6.17-18Titus Morris22' 3PRWAAlpha Speed AcademyJul 112021 West Coast AAU Junior Olympics @ Pearson Community Center
7.11Dash Sirmon22' 1PRUnattachedJun 05TC Thunder Invite
8.12Gabriel Burchfield I22' 0PRORHidden ValleyMay 224A State Track & Field Championships
9.17-18Rajay Britton21' 11.75PRWASPOKANE SPEED ACADEMYJun 26AAU Region 21 Qualifier at Boise
10.12Jared Baserman21' 11.75PRWAFord Sports PerformanceJun 12Washington Track & Field Academy Spring Series #4 (Ages 13-18)
View full rankings...
Triple JumpCompare top 10
1.SrJaylen Taylor46' 5.75 (2.0)WAWashingtonApr 21UW vs WSU Dual
2.FrLachlan Smith46' 4.25PRUnattachedJun 12Inland NW Association Open/Masters
3.12Joshua Braun45' 6.5PRWAPope John Paul 2Apr 22SeaTac League Meet #4
4.12Spencer Sloan44' 0.5PRORGrants PassMay 12Grants Pass & Cascade Christian @ South Medford
5.12Caden Barrysmith43' 9.5PRWAEastlakeMay 27Juanita @ Eastlake
6.11Elias Richardson43' 0.5PRVAMountain ViewJun 18VHSL Class 5 State Championships
7.12Gabriel Burchfield I42' 10.5PRORHidden ValleyMay 154A-5 Skyline Conference Championship
8.11Chase Berg42' 8.75PRIDPost FallsMay 14District 1/2 4A/5A Championships
9.12Akila Wickramaratna42' 8.25PRUnattachedJul 102021 USATF Oregon Association Youth Track and Field Championships
10.17-18Rocco Marshall42' 4PRORResolute Track ClubJun 12Resolute summer meet #1
View full rankings...
Hammer - 16lbCompare top 9
1.17-18Jeremiah Nubbe218' 5PRWAYelm Tornado Track ClubApr 112021 Seattle Spring Hammer Series #3
2.-Grayson Fleming212' 3.75PRUnattachedMay 20Tucson Elite Classic
3.Travis Toth203' 1PRWASewell Institute of SpeedJun 27Mid-Atlantic USATF Masters & Open Outdoor Championships
4.17-18Ty Bettinger156' 8.25PRORSuperThrowerTrackClubJul 102021 USATF Oregon Association Youth Track and Field Championships
5.15-16Tyler Bates144' 2PRWATeam EvolutionApr 112021 Seattle Spring Hammer Series #3
6.17-18Ryan McCartney143' 10PRWATri City ThunderJun 19Inland NW Association Youth Open & Masters
7.19+Braden Swaney118' 10.5PRWATri City ThunderJun 19Inland NW Association Youth Open & Masters
8.17-18Jacob Agresta118' 2.5PRUnattachedJul 102021 USATF Oregon Association Youth Track and Field Championships
9.13-14Archer Hinz76' 3.75PRWAComets TrackJun 12Inland NW Association Meet
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.