Mens

100 MetersCompare top 10
1.17-18Nigel Ancrum10.44SCTeam BlazeMay 30Mark Trail
2.17-18Andrew Bond10.57PRSCFast Forward Track ClubJul 03Track Phi Track Elite Alumni Open
3.15-16Carlmelo Martin10.61 (3.0)PRUnattachedAug 07AAU National Junior Olympic Games
4.17-18T'Mars McCallum Jr.10.65 (2.7)PRSCMyrtle Beach Track & FieldMar 28NSAF Meet of Champions
5.11Jayvion Johnson10.70SCCane BayMar 13Summerville Home Meet #2
10Caleb Timmons10.70 (1.5)SCDreherMay 15SCHSL Class 4A Upper State
7.11Ian Myers10.75 (1.7)SCBrookland-CayceMay 15SCHSL Class 3A Lower State
8.3Eddie Bradford10.88PRSCGreer All-Stars TrackJun 06SC AAU District Qualifier
9.17-18Gerrard Donald10.89SC36 Elite MOVESJun 06SC AAU District Qualifier
10.17-18Jalen Crumpton10.90 (.0)PRSCTeam BlazeAug 01USATF National Junior Olympic Championships
View full rankings...
200 MetersCompare top 10
1.10Nigel Ancrum21.30 (.6)PRSCSpring ValleyMay 22SCHSL Class 5A State Track & Field Championships
2.15-16Carlmelo Martin21.49 (.4)PRUnattachedAug 07AAU National Junior Olympic Games
3.11Jayvion Johnson21.60SCCane BayMar 13Summerville Home Meet #2
4.11Ian Myers21.68SCBrookland-CayceMay 22SCHSL Class 3A State Track & Field Championships
5.17-18Andrew Bond21.88 (-1.9)PRSCFast Forward Track ClubAug 01USATF National Junior Olympic Championships
6.11Tyae McWhite22.15 (.1)SCSouth FlorenceApr 17CIU Rams Invitational
7.10Caleb Timmons22.20SCDreherApr 28Richland County Championship
8.17-18T'Mars McCallum Jr.22.21 (1.3)PRSCMyrtle Beach Track & FieldJun 05Visit Myrtle Beach Club Challenge
9.17-18Gerrard Donald22.34SC36 Elite MOVESJun 06SC AAU District Qualifier
10.11Carlos Frank Jr.22.35SCSummervilleApr 17Ashley Ridge Saturday Meet
View full rankings...
400 MetersCompare top 10
1.17-18Robert Johnson48.43PRSCTeam BlazeJun 06SC AAU District Qualifier
2.17-18Saxon Brown48.65PRSCIron Sharpens Iron (ISI 27:17)Jun 06SC AAU District Qualifier
3.11Saxon Brown48.88PRUnattachedJul 03The Outdoor Nationals Presented by Nike
4.19+Kane Duncan49.08PRSCGreer All-Stars TrackJun 06SC AAU District Qualifier
5.12Caleb Walker49.99PRSCWandoMar 06Wando Saturday Meet #1
6.17-18Damarion Goodine50.07PRSCTempo Sports AcademyJun 272021 USATF South Carolina Association Youth Track & Field Championships
7.17-18Darius Porter Jr50.28PRSCGreer All-Stars TrackJun 27AAU Region 08 Qualifier
8.11Jayvion Johnson50.41SCCane BayApr 28Cane Bay Home Meet #6
9.17-18Damarion Goodine50.71PRSCTempo Sports AcademyJun 06SC AAU District Qualifier
10.15-16Carlmelo Martin50.90PRSCGreer All-Stars TrackJun 06SC AAU District Qualifier
View full rankings...
800 MetersCompare top 10
1.11Saxon Brown1:53.01PRUnattachedJun 13Running Lane Track Championships 2021
2.17-18Saxon Brown1:53.51PRSCIron Sharpens Iron (ISI 27:17)Jun 272021 USATF South Carolina Association Youth Track & Field Championships
3.12Gray McIntyre1:55.53PRSCGreenwoodMay 22SCHSL Class 4A State Track & Field Championships
4.12Jacob Mangione1:58.72PRSCRiver BluffMay 22SCHSL Class 5A State Track & Field Championships
5.17-18Alex Lear2:02.79PRSCIron Sharpens Iron (ISI 27:17)Jun 06SC AAU District Qualifier
6.17-18William Reed2:03.55PRSCIron Sharpens Iron (ISI 27:17)Aug 01USATF National Junior Olympic Championships
7.15-16Will Tyndall2:03.62PRSCTeam BlazeAug 01USATF National Junior Olympic Championships
8.4Mathew Rude2:04.52PRSCTempo Sports AcademyJun 06SC AAU District Qualifier
9.Walker Reed2:04.67PRSCIron Sharpens Iron (ISI 27:17)May 30Mark Trail
10.15-16Randy Gary2:06.62PRSCGreer All-Stars TrackJun 06SC AAU District Qualifier
View full rankings...
1500 MetersCompare top 10
1.17-18Alex Lear4:19.24PRSCIron Sharpens Iron (ISI 27:17)Jun 06SC AAU District Qualifier
2.17-18William Reed4:20.91PRSCIron Sharpens Iron (ISI 27:17)Jul 17Georgia Games
3.12Jacob Mangione4:24.33PRSCRiver BluffApr 16Raider Twilight Meet
4.Walker Reed4:26.82PRSCIron Sharpens Iron (ISI 27:17)May 30Mark Trail
5.15-16John Teachman4:27.02PRSCMt. Pleasant Track ClubJul 11USATF GA/SC Battle for the Peach Track and Field Championships
6.13-14Kaleb Burroughs4:37.28PRSCFlorence TrackJun 272021 USATF South Carolina Association Youth Track & Field Championships
7.13-14Adam Ellis4:38.78PRSCIron Sharpens Iron (ISI 27:17)Jun 272021 USATF South Carolina Association Youth Track & Field Championships
8.15-16Joshua Koziol4:43.72PRNCPerformance 360Jun 272021 USATF South Carolina Association Youth Track & Field Championships
9.15-16Neil Durlach4:46.90PRSCMt. Pleasant Track ClubJun 272021 USATF South Carolina Association Youth Track & Field Championships
10.13-14Jack Butler4:47.44PRSCMt. Pleasant Track ClubJun 272021 USATF South Carolina Association Youth Track & Field Championships
View full rankings...
1600 MetersCompare top 10
1.12Jacob Mangione4:39.27SCRiver BluffMar 23River Bluff #2
2.8John Teachman4:43.81SCWandoMay 15SCHSL Class 5A State Qualifier
3.12Hunter White4:50.02PRSCGreenwoodMar 27Bob Jenkins Coaches Classic Region 3
4.11Matthew Prete4:51.67PRSCLancasterApr 17Lancaster County Meet
5.9Conor Greer4:54.52PRSCHeathwood HallMar 17Wilson Hall Meet #3
6.Neil Durlach4:55.42PRSCLucy BeckhamMay 05SCHSL Region 7-4A
7.10Brendan Gomez5:00.34SCWandoMar 13Wando Saturday Meet #2
8.9Hudson Ramsden5:00.64PRSCFort MillApr 19Fort Mill / Nation Ford Dual
9.11Braylon Reier5:04.09PRSCGreenwoodApr 12Viking Invitational
10.8Quinn Swanton5:07.24PRSCWandoApr 17West Ashley Triangular
View full rankings...
3000 MetersCompare top 10
1.15-16John Howard9:41.52PRNCGreensboro Pacesetters TrackJul 10USATF NC Association Youth Championships
2.10Brendan Gomez9:48.97PRUnattachedMay 15Mt. Pleasant Track Club Youth Developmental Track & Field Meet
3.15-16Joshua Koziol10:03.91PRNCPerformance 360Jun 272021 USATF South Carolina Association Youth Track & Field Championships
4.13-14Quinn Swanton10:16.99PRSCMt. Pleasant Track ClubMay 15Mt. Pleasant Track Club Youth Developmental Track & Field Meet
5.11-12Gabriel Hislop10:24.64PRSCMt. Pleasant Track ClubJun 272021 USATF South Carolina Association Youth Track & Field Championships
6.13-14Adam Ellis10:30.55PRSCIron Sharpens Iron (ISI 27:17)Aug 01USATF National Junior Olympic Championships
7.15-16Marc Brahim10:30.97PRSCMt. Pleasant Track ClubJun 272021 USATF South Carolina Association Youth Track & Field Championships
8.15-16Neil Durlach10:32.93PRSCMt. Pleasant Track ClubJun 05Visit Myrtle Beach Club Challenge
9.17-18Malachi Brooks10:40.13PRSCTeam BlazeJun 272021 USATF South Carolina Association Youth Track & Field Championships
10.15-16Camden Shirley10:40.93PRSCSt. Andrews Parks and PlaygroundJun 272021 USATF South Carolina Association Youth Track & Field Championships
View full rankings...
3200 MetersCompare top 10
1.8John Teachman10:25.66SCWandoMay 15SCHSL Class 5A State Qualifier
2.10Brendan Gomez10:38.02SCWandoMay 06SCHSL Region 7-5A
3.10Luke McKenna10:45.18SCLexingtonMar 10River Bluff #1
4.9Hudson Ramsden11:01.51PRSCFort MillApr 19Fort Mill / Nation Ford Dual
5.-Marc Brahim11:07.91SCBishop EnglandMar 20Wando Saturday Meet #3
6.11Matthew Prete11:15.14PRSCLancasterApr 17Lancaster County Meet
7.Neil Durlach11:21.55SCLucy BeckhamMay 05SCHSL Region 7-4A
8.8Ethan Gawryluk11:24.48PRSCPalmetto Christian AcademyMay 01SCISA Championship
9.8Quinn Swanton11:36.02PRSCWandoApr 17West Ashley Triangular
10.11Braylon Reier11:39.67SCGreenwoodApr 17Golden Corner Invitational
View full rankings...
110m Hurdles - 39"Compare top 10
1.11Tyae McWhite14.47 (-.2)SCSouth FlorenceApr 17CIU Rams Invitational
2.11Philip Williams14.52 (1.1)SCRiver BluffMay 22SCHSL Class 5A State Track & Field Championships
3.3William Peebles14.80PRSCFast Forward Track ClubJun 06SC AAU District Qualifier
4.17-18TJ (William) Peebles14.91PRSCFast Forward Track ClubJun 12Carolina GOLD Track Classic
5.-Devante Kinlaw15.03 (.6)PRSCDREAMCHASERZMay 30Atlanta Georgia Relays
6.17-18Carrel Richards15.06 (-.1)PRSCQuick StridersAug 01USATF National Junior Olympic Championships
7.19+Miquel Dingle15.13PRSCGreer All-Stars TrackJun 06SC AAU District Qualifier
8.17-18William Peebles Jr.15.48 (1.4)SCFast Forward Track ClubJun 272021 USATF South Carolina Association Youth Track & Field Championships
9.11Adam Berry15.55PRSCMauldinMay 06SCHSL Region 1-5A
10.17-18Omari Taylor15.58PRSCBeach Striders Track ClubJun 12Carolina GOLD Track Classic
View full rankings...
300m Hurdles - 36"Compare top 1
1.11Kawaun McLloyd53.70PRSCWilsonMar 06West Florence Pre-Season Quad
View full rankings...
4x100 RelayCompare top 8
1.17-18Caleb Timmons
Nigel Ancrum
Tyree Byrd
Jalen Crumpton
41.13SCTeam BlazeAug 01USATF National Junior Olympic Championships
2.Brendale Meadows
Darius Porter Jr
Eddie Bradford
Robert Hilsman
42.98SCGreer All-Stars TrackJun 06SC AAU District Qualifier
3.Andrew Bond
Ian Myers
William Peebles
Tykwan Trapp
43.74SCFast Forward Track ClubJun 06SC AAU District Qualifier
4.17-18Tobious Glover
Lucas Wallace
Mason Watson
Mitchell Hughes
44.72SCEast Coast Track & Field AcademyJul 11USATF GA/SC Battle for the Peach Track and Field Championships
5.17-18Christan James
Tyae McWhite
Jabray Johnson
Kawaun McLloyd
45.43SCFlorence TrackJun 05Visit Myrtle Beach Club Challenge
6.Joshua Taliaferro
Rah'Keith Kelly
Ryan Vaughn Jr.
Zachary Miller
47.40SCTitans Track ClubJun 06SC AAU District Qualifier
7.Relay Team59.19SCThe Storm Track ClubMay 15Mt. Pleasant Track Club Youth Developmental Track & Field Meet
8.Relay Team1:17.29SCCity of Charleston Swamp FoxesMay 15Mt. Pleasant Track Club Youth Developmental Track & Field Meet
View full rankings...
4x400 RelayCompare top 6
1.15-16Christopher Doby
Devan Crumpton
Dominick Young
Johnathon Backstrom
3:29.49SCTeam BlazeMay 30Mark Trail
2.Brendale Meadows
Camdon Moncrieft
De'Marco Thomas
Katroy Wright
3:37.47SCGreer All-Stars TrackJun 06SC AAU District Qualifier
3.15-16Kavan Reynolds
Johnathan Desmarais
Kendrick Reynolds
Julian Duncan
4:00.54SCFlorence TrackJun 05Visit Myrtle Beach Club Challenge
4.Dallas Cantrell
Dylan Chambers
Kavonte Clemons
Kyri Williams
4:06.16SCTitans Track ClubJun 06SC AAU District Qualifier
5.Relay Team4:48.44SCMt. Pleasant Track ClubMay 15Mt. Pleasant Track Club Youth Developmental Track & Field Meet
6.Relay Team5:20.93SCCity of Charleston Swamp FoxesMay 15Mt. Pleasant Track Club Youth Developmental Track & Field Meet
View full rankings...
4x800 RelayCompare top 1
1.15-16Anthony Muller
Chase Chishom
Landon Drinkard
Quinn Koumas
8:35.19SCTeam BlazeJun 06SC AAU District Qualifier
View full rankings...
SMR 200-200-400-800m - [2-2-4-8]Compare top 1
1.Abram Burroughs
Aidyn Wiggins
Caden Ferguson
Cashton Conner
5:04.48SCTitans Track ClubApr 25Track Lab
View full rankings...
Shot Put - 12lbCompare top 10
1.17-18Jalen King47' 9.25PRSCThe Storm Track ClubJun 06SC AAU District Qualifier
2.15-16David Thilen43' 11.5PRSCMt. Pleasant Track ClubJul 11USATF GA/SC Battle for the Peach Track and Field Championships
3.12Aaron Pierce43' 3PRSCCane BayMar 24Cane Bay Meet #3
4.15-16Troy Cocco40' 11.25PRSCMt. Pleasant Track ClubJul 11USATF GA/SC Battle for the Peach Track and Field Championships
5.17-18Dominique Gambrell39' 6.75SCClassics TrackJun 06SC AAU District Qualifier
6.9Jeremiah Jackson39' 4PRUnattachedJun 272021 USATF South Carolina Association Youth Track & Field Championships
7.10Jacob Brown38' 10.5PRUnattachedJun 272021 USATF South Carolina Association Youth Track & Field Championships
8.4Ke'Shun Watts37' 9PRSCGreer All-Stars TrackJun 27AAU Region 08 Qualifier
9.11Thomas Lucas36' 6PRSCSouthside ChristianMay 05SCHSL Region 1-1A
10.10Charlie Bissonnette34' 9.25PRUnattachedJun 272021 USATF South Carolina Association Youth Track & Field Championships
View full rankings...
Discus - 1.6kgCompare top 10
1.15-16David Thilen143' 10.75PRSCMt. Pleasant Track ClubJul 11USATF GA/SC Battle for the Peach Track and Field Championships
2.17-18Jalen King136' 6.25PRSCThe Storm Track ClubJun 06SC AAU District Qualifier
3.12Santana Stowers133' 0PRUnattachedJun 272021 USATF South Carolina Association Youth Track & Field Championships
4.15-16Troy Cocco126' 3PRSCMt. Pleasant Track ClubJun 12Carolina GOLD Track Classic
5.10Charlie Bissonnette119' 11.75PRUnattachedJun 272021 USATF South Carolina Association Youth Track & Field Championships
6.11Thomas Lucas118' 5.5PRSCSouthside ChristianMay 15SCHSL Class 1A Upper State
7.17-18Dominique Gambrell115' 0PRSCClassics TrackJun 06SC AAU District Qualifier
8.9Jeremiah Jackson114' 4PRUnattachedJul 11USATF GA/SC Battle for the Peach Track and Field Championships
9.10Jacob Brown109' 3.5PRUnattachedAug 01USATF National Junior Olympic Championships
10.15-16Omar Stewart105' 6.25PRSCFlorence TrackJul 11USATF GA/SC Battle for the Peach Track and Field Championships
View full rankings...
Javelin - 800gCompare top 10
1.-Capers Williamson264' 1PRUnattachedJul 172021 American JavFest
2.12Caleb Walker194' 2PRSCWandoMay 22SCHSL Class 5A State Track & Field Championships
3.19+Ethan Cocco189' 6.75PRSCMt. Pleasant Track ClubJul 03Mt. Pleasant Track Club Javelin Invitational
4.15-16Troy Cocco188' 2.25PRSCMt. Pleasant Track ClubAug 01USATF National Junior Olympic Championships
5.15-16Kyle Kaufelds186' 9.25PRSCPalmetto Track & FieldMay 15Mt. Pleasant Track Club Youth Developmental Track & Field Meet
6.17-18Aaron Pierce165' 2.75PRSCMt. Pleasant Track ClubAug 01USATF National Junior Olympic Championships
7.19+Peter Rhodes156' 5.5PRSCMt. Pleasant Track ClubJul 03Mt. Pleasant Track Club Javelin Invitational
8.19+Winston Stewart Jr155' 3SCFlorence TrackJul 03Mt. Pleasant Track Club Javelin Invitational
9.19+John Pauldine153' 0.5SCMt. Pleasant Track ClubJul 03Mt. Pleasant Track Club Javelin Invitational
10.15-16John Teachman144' 4.75PRSCMt. Pleasant Track ClubAug 01USATF National Junior Olympic Championships
View full rankings...
High JumpCompare top 10
1.17-18Shyhiem jamal Scottland6' 10.75PRSCGreenville JetsAug 01USATF National Junior Olympic Championships
2.11Randy Kelly6' 10PRSCBlythewoodApr 14Spring Valley vs. Blythewood
3.17-18Jordan Chestnut6' 6PRSCTeam BlazeJun 06SC AAU District Qualifier
3Eddie Bradford6' 6PRSCGreer All-Stars TrackJun 06SC AAU District Qualifier
5.17-18Max Livesey6' 5.25PRSCMt. Pleasant Track ClubJun 05Visit Myrtle Beach Club Challenge
6.17-18Jabray Johnson6' 2.75PRSCFlorence TrackAug 01USATF National Junior Olympic Championships
7.17-18Omaryion Boatwright6' 1.5PRSC36 Elite MOVESJun 06SC AAU District Qualifier
8.17-18Bridger Faber5' 10.75PRSCMt. Pleasant Track ClubJun 272021 USATF South Carolina Association Youth Track & Field Championships
9.17-18Dominique Gambrell5' 9.75PRSCClassics TrackJun 06SC AAU District Qualifier
10.9Tristan Polk5' 9PRUnattachedJun 272021 USATF South Carolina Association Youth Track & Field Championships
View full rankings...
Pole VaultCompare top 10
1.11Adam Berry15' 7SCMauldinMar 30Mauldin Meet #1
2.11John O'Cain14' 9PRSCA.C. FloraMay 22SCHSL Class 4A State Track & Field Championships
3.11Gabriel Hines14' 6PRSCNorth Myrtle BeachMar 20Island Invitational
4.12Hunter Calvert14' 0PRSCStratfordApr 23Bob Jenkins Coaches Classic Elite
5.17-18Hunter Calvert13' 3.5PRSCMt. Pleasant Track ClubJun 05Visit Myrtle Beach Club Challenge
6.15-16Jackson Millet12' 11PRSCMt. Pleasant Track ClubJun 272021 USATF South Carolina Association Youth Track & Field Championships
7.15-16Jack O'Cain12' 3.75PRUnattachedAug 01USATF National Junior Olympic Championships
8.10Ezekiel Bailey12' 3PRSCSouthside ChristianMay 22SCHSL Class 1A State Track & Field Championships
9.5Will Chastain12' 2.75PRSCGreer All-Stars TrackJun 06SC AAU District Qualifier
10.12Jacobsen Gamble12' 0PRSCCarolina ForestMar 09Sumter Meet #1
View full rankings...
Long JumpCompare top 10
1.17-18Charles McCord23' 8.75PRUnattachedAug 01USATF National Junior Olympic Championships
2.3Eddie Bradford23' 7.75PRSCGreer All-Stars TrackJun 06SC AAU District Qualifier
3.12Max Livesey22' 10.25PRSCWandoMay 06SCHSL Region 7-5A
4.17-18T'Mars McCallum Jr.22' 7.25 (1.2)PRSCMyrtle Beach Track & FieldJun 05Visit Myrtle Beach Club Challenge
5.15-16Kendred Walker22' 2.5 (.0)PRSCGreenville JetsJul 11USATF GA/SC Battle for the Peach Track and Field Championships
6.17-18Jordan Chestnut22' 1.25SCTeam BlazeJun 06SC AAU District Qualifier
7.17-18Tyae McWhite21' 9 (.0)PRSCFlorence TrackJul 11USATF GA/SC Battle for the Peach Track and Field Championships
8.17-18Dominique Nesbitt21' 6.75 (-1.9)PRUnattachedJul 11USATF GA/SC Battle for the Peach Track and Field Championships
9.3Tykwan Trapp21' 5.75PRSCFast Forward Track ClubJun 06SC AAU District Qualifier
10.11Randy Kelly21' 5SCBlythewoodApr 28Richland County Championship
View full rankings...
Triple JumpCompare top 10
1.17-18Charles McCord50' 9PRUnattachedAug 01USATF National Junior Olympic Championships
2.17-18Xzavier Shaw45' 7.75PRSCTeam BlazeJun 06SC AAU District Qualifier
3.15-16Kendred Walker45' 3 (1.0)SCGreenville JetsJul 11USATF GA/SC Battle for the Peach Track and Field Championships
4.17-18Jadan James43' 10.5PRSCQuick StridersAug 01USATF National Junior Olympic Championships
5.17-18Shyhiem jamal Scottland43' 8SCGreenville JetsAug 01USATF National Junior Olympic Championships
6.17-18Ethan Fralish43' 5.75 (.3)PRSCMt. Pleasant Track ClubJun 272021 USATF South Carolina Association Youth Track & Field Championships
7.17-18Michael Moody43' 1.25 (.0)PRSCPalmetto Track & FieldJun 272021 USATF South Carolina Association Youth Track & Field Championships
8.17-18Jordan Chestnut42' 9.75SCTeam BlazeJun 06SC AAU District Qualifier
9.17-18Braedon Manigault40' 9.75 (-.7)PRSCMt. Pleasant Track ClubJul 11USATF GA/SC Battle for the Peach Track and Field Championships
10.12Trevin Singleton Jr.40' 5 (.0)PRUnattachedJun 272021 USATF South Carolina Association Youth Track & Field Championships
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.