Mens

100 MetersCompare top 10
1.12Anthony Smith10.36PRWAEastside CatholicMay 06N. Hale Eastside C. Lakeside, Roosevelt
2.12Cameron Andrews10.56 (1.7)PRUnattachedJun 26USATF Pacific Northwest Youth Championships 15-16-17-18
3.17-18Miguel Rosario III10.64 (1.7)PRUnattachedJun 26USATF Pacific Northwest Youth Championships 15-16-17-18
4.11Jaylen McCabe10.83 (2.6)PRUnattachedAug 07AAU National Junior Olympic Games
5.12Ryan Riekmann10.90 (2.4)PRUnattachedAug 07AAU National Junior Olympic Games
6.11Charles McQueen10.93PRWASpanaway LakeApr 17Lakes, Mt. Tahoma @ Spanaway Lake
7.15-16Dylan Davis11.02 (3.0)PRWATahoma Track ClubJun 26USATF Pacific Northwest Youth Championships 15-16-17-18
8.11Tyrone Taylor II11.03WAO'DeaJun 03R. Beach, Franklin, Garfield, O'Dea / Holy Names
9.11Hans Beck11.06PRWAMeadowdaleMay 06ESD Championship
10.11Dontae Robinson11.12 (1.8)PRWARiver RidgeApr 30South Sound Conference Championships
View full rankings...
200 MetersCompare top 10
1.17-18Anthony Smith21.26PRWAKitsap Fliers Track and FieldJun 20AAU Region 21 Qualifier at Yakima WA
2.12Cameron Andrews21.30PRUnattachedJun 12Resolute summer meet #1
3.17-18Miguel Rosario III21.68 (2.1)PRUnattachedJun 26USATF Pacific Northwest Youth Championships 15-16-17-18
4.12Ryan Riekmann22.27PRWACheneyMay 01GSL #3 Cheney V Uhi
5.11Jaylen McCabe22.32 (.5)PRUnattachedAug 07AAU National Junior Olympic Games
6.12Deryk Anderson22.33PRORHermistonMay 06MCC Championship
7.11Charles McQueen22.36PRWASpanaway LakeApr 17Lakes, Mt. Tahoma @ Spanaway Lake
8.10Will Floyd22.54WASeattle PrepJun 11Culminating Metro Meet
9.12LeBron Smith22.60PRWALincoln (Tacoma)Apr 17Bonney Lake @ Lincoln
10.12Marquez Thompson22.65PRWALakesApr 17Lakes, Mt. Tahoma @ Spanaway Lake
View full rankings...
400 MetersCompare top 10
1.12Anthony Smith49.20WAEastside CatholicJun 11Culminating Metro Meet
2.10Will Floyd49.40WASeattle PrepJun 11Culminating Metro Meet
3.12Payton Rush49.89PRWAMountain View (WA)May 04Mountain View @ Union
4.17-18Isaiah Archer50.10PRWAKitsap Fliers Track and FieldJun 26AAU Region 21 Qualifier at Boise
5.10Jonathan Frazier50.24PRUnattachedAug 07AAU National Junior Olympic Games
6.12Cameron Andrews50.82PRUnattachedJun 12Resolute summer meet #1
7.12Thomas Endashaw51.12PRWAO'DeaJun 11Culminating Metro Meet
8.12Calvin Word51.27PRWAMeadMay 14GSL 3A/4A Culminating Championship
9.11Aiden Emerson51.50WAArlingtonMay 06Arlington @ Lake Stevens
10.12Craig Runge51.74PRWAMt SpokaneMay 14GSL 3A/4A Culminating Championship
View full rankings...
800 MetersCompare top 10
1.12Landon Sturdevant1:54.27PRWAFerndaleMay 08Whatcom County Meet
2.11Aiden Emerson1:55.55WAArlingtonApr 29Arlington vs. MP
3.17-18Isaiah Archer1:56.38PRWAKitsap Fliers Track and FieldJun 26AAU Region 21 Qualifier at Boise
4.10William Schneider1:56.45PRWABishop BlanchetJun 11Culminating Metro Meet
5.11Brandon Moore1:56.66WAArlingtonApr 29Arlington vs. MP
6.10Ben Sonneland1:57.60WAMt SpokaneMay 14GSL 3A/4A Culminating Championship
7.12Beckett Schoenleber1:57.89PRWACheneyMay 14GSL 3A/4A Culminating Championship
8.12Luca Andonian1:57.99WALake WashingtonJun 03Juanita @ Lake Washington
9.10Micah Galeana1:58.27PRWAGig HarborApr 29SPSL Championship Day 1
10.11Brycen Gardner1:58.57WAMeadMay 06GSL #4 CV at Mead
View full rankings...
1500 MetersCompare top 10
1.10Cruize Corvin3:56.24PRUnattachedMay 29Portland Track Festival - High Performance Meet
2.15-16William Schneider3:59.20PRWAGreen Lake HarriersMay 08Clark County Distance Carnival
3.12Luca Andonian4:02.35PRUnattachedMay 29Portland Track Festival - High Performance Meet
4.10Brody Hartley4:05.93PRUnattachedJul 03The Outdoor Nationals Presented by Nike
5.11Tor Rothrock4:22.10PRUnattachedMay 08Clark County Distance Carnival
6.15-16Blake Reynolds4:22.17PRWAKitsap Fliers Track and FieldJul 17NIKE Christal Johnson Memorial Meet
7.10Zander (Alexander) Trevino4:26.47PRUnattachedJul 04AAU West Coast Nationals
8.10Ryan Rushton4:29.50PRWAArlingtonJun 19Washington State Combined Events Championship
9.15-16Jacob Beardemphl4:29.51PRWAHigh VoltageJul 17NIKE Christal Johnson Memorial Meet
10.12Taran Holtzclaw4:30.20PRUnattachedMay 08Clark County Distance Carnival
View full rankings...
1600 MetersCompare top 10
1.10William Schneider4:11.19WABishop BlanchetMay 15Tacoma High Performance
2.11Aiden Emerson4:11.78PRUnattachedJun 04Liberty Twilite
3.10Brody Hartley4:14.89WAWalla WallaMay 15Tacoma High Performance
4.10Cruize Corvin4:15.71WALakesMay 15Tacoma High Performance
5.11Brandon Moore4:16.02WAArlingtonMay 15Tacoma High Performance
6.12Vincent Loftis4:16.86PRWAArlingtonMay 15Tacoma High Performance
7.11Jacob Alfonso4:19.31WAStadiumApr 30PCL Track & Field Championships
8.12Bryce Cerkowniak4:21.98PRWAYelmApr 16River Ridge at Yelm
9.11Luke Alfonso4:22.74WAStadiumMay 15Tacoma High Performance
10.12Quincy Fankhauser4:23.05PRWAArlingtonMay 15Tacoma High Performance
View full rankings...
3000 MetersCompare top 10
1.12Vincent Loftis8:35.68PRUnattachedJun 03Stumptown Twilight
2.10Cruize Corvin8:42.62PRUnattachedJun 03Stumptown Twilight
3.15-16William Schneider8:43.13PRWAGreen Lake HarriersJun 03Stumptown Twilight
4.12Will Purnell9:04.50PRUnattachedMay 08Clark County Distance Carnival
5.11Luke Alfonso9:09.00PRUnattachedMay 08Clark County Distance Carnival
6.10Zander (Alexander) Trevino9:50.01PRUnattachedJul 04AAU West Coast Nationals
7.9Nicolas Davila9:53.60PRUnattachedMay 08Clark County Distance Carnival
8.11Holt Witter10:00.50PRUnattachedMay 08Clark County Distance Carnival
9.17-18Leonardo Borges10:40.41PRWASpeed UnlimitedJun 26USATF Pacific Northwest Youth Championships 15-16-17-18
10.15-16Aiden Cardona Ruud11:33.12WACascade StridersJun 26USATF Pacific Northwest Youth Championships 15-16-17-18
View full rankings...
3200 MetersCompare top 10
1.10William Schneider9:03.45PRUnattachedApr 21Olympia Invite 3200m and DMR
2.12Vincent Loftis9:06.62PRUnattachedJun 03Stumptown Twilight
3.12Bryce Cerkowniak9:11.60PRUnattachedApr 21Olympia Invite 3200m and DMR
4.10Cruize Corvin9:11.77PRUnattachedJun 03Stumptown Twilight
5.12Will Purnell9:19.82PRWASeattle PrepJun 11Culminating Metro Meet
6.12Isaiah Lowery9:22.37PRUnattachedApr 21Olympia Invite 3200m and DMR
7.12Eric Anthony Souza-Ponce9:24.04PRWABallardJun 11Culminating Metro Meet
8.10Drew Oliver9:24.52PRWABishop BlanchetJun 11Culminating Metro Meet
9.11Tyler Graff9:27.33WABishop BlanchetJun 11Culminating Metro Meet
10.10Brody Hartley9:28.41WAWalla WallaMay 06MCC Championship
View full rankings...
110m Hurdles - 39"Compare top 10
1.11Jaylen McCabe14.18 (1.6)PRUnattachedAug 07AAU National Junior Olympic Games
2.12Amdane Aboudou14.47PRWAGarfieldMay 06C. Sealth Garfield O'Dea/Holy Names, W. Seattle
3.12Kenneth Ogbeama14.73PRWAPrairieJun 02GSHL District Invite
4.12Jaden Roskelley14.79PRWAArlingtonMay 06Arlington @ Lake Stevens
5.12Grady Lemma14.96PRWAWalla WallaApr 21MCC Chiawana vs Walla Walla @ Hanford
6.11Parker Duskin15.20 (1.4)WAArlingtonJun 19Washington State Combined Events Championship
7.12Evan Graves15.48PRWAEdmonds-WoodwayApr 29Edmonds Woodway vs. Mountlake Terrace
8.10Kyler Ronquillo15.60 (.8)WAYelmApr 23Yelm at Timberline
9.12Caleb Morris15.81 (2.1)PRWATimberlineApr 30South Sound Conference Championships
10.10Jonathan Frazier15.91 (.5)PRUnattachedAug 07AAU National Junior Olympic Games
View full rankings...
300m Hurdles - 36"Compare top 10
1.12Grady Lemma39.40PRWAWalla WallaApr 21MCC Chiawana vs Walla Walla @ Hanford
2.12Kenneth Ogbeama40.63WAPrairieJun 02GSHL District Invite
3.12Evan Graves40.68PRWAEdmonds-WoodwayMay 15Tacoma High Performance
4.12Amdane Aboudou40.85PRWAGarfieldJun 11Culminating Metro Meet
5.11Parker Duskin41.96WAArlingtonApr 29Arlington vs. MP
6.11Deklund DeBell42.05WAMeadowdaleMay 06ESD Championship
7.12Marc Joynt42.07PRWABishop BlanchetJun 11Culminating Metro Meet
8.12Trae Tingelstad42.12PRWAMarysville-PilchuckApr 29Arlington vs. MP
9.12Zeppelin Raunig42.13PRWACleveland (WA)Jun 11Culminating Metro Meet
10.11Gabe Winborne42.18PRWAMeadMay 14GSL 3A/4A Culminating Championship
View full rankings...
4x100 RelayCompare top 10
1.Tyson Covington
Xzyvion Irving
Jasiah Wagoner
Keekee McQueen
42.70WASpanaway LakeApr 30PCL Track & Field Championships
2.Deryk Anderson
Thomas Reagan
Donovan Wilson
Riley Clark
42.85ORHermistonMay 06MCC Championship
3.Richard Service
David Wells
Marquez Thompson
Aslan-James Fraser
43.20WALakesApr 30PCL Track & Field Championships
4.Gedeon Padgett- Lagasse
Jaunzsen Ridgeley
Miguel Rosario III
Cameron Andrews
43.47WAHazenJun 02Mount Si vs Hazen
5.Kayden Lamebull-Ingram
Joseph Taylor
Dylan Davis
Anthony Smith
43.48WAEastside CatholicJun 11Culminating Metro Meet
6.Brady Kinney
Grady Lemma
Cyrus Wearstler
Dash Sirmon
43.50WAWalla WallaApr 21MCC Chiawana vs Walla Walla @ Hanford
7.Dusten Butikofer
Braxton Hinton
Ian Schwendiman
Ryan Riekmann
43.81WACheneyMay 14GSL 3A/4A Culminating Championship
8.Flex Rodenhurst
Alexander Mirador
Joshua Willis
Matthew Willis
43.84WACentral KitsapApr 24Olympic League Championships
9.Andrew Archide
John Miguel Hurtado
Jordan Whittle
Pavin Soumpholphakdy
44.18WALynnwoodMay 06ESD Championship
10.Kenneth Ogbeama
Logan Kimball
Ian Davis
Joseph Garrett
44.23WAPrairieJun 02GSHL District Invite
View full rankings...
4x400 RelayCompare top 10
1.Brandon Moore
Quincy Fankhauser
Vincent Loftis
Aiden Emerson
3:29.02WAArlingtonMay 06Arlington @ Lake Stevens
2.Kendin Alexander
Tyler Floyd
Jake Beardemphl
Miles Trius
3:29.27WASeattle PrepJun 11Culminating Metro Meet
3.Thomas Reagan
Donovan Wilson
Riley Clark
Deryk Anderson
3:29.99ORHermistonMay 06MCC Championship
4.Jacob Marchesseault
Spencer Sandberg
Daniel Champlin
Brycen Gardner
3:30.24WAMeadMay 14GSL 3A/4A Culminating Championship
5.Marvion Dinish
Phineas Woodland
Kamil Zeribi
William Phillips Nichols
3:30.26WAGarfieldJun 11Culminating Metro Meet
6.Relay Team3:31.38WAMt SpokaneMay 06GSL #4 Mt. Spokane at U-High
7.Marquez Thompson
Brendan Oury
Alexander Trevino
Cruize Corvin
3:31.55WALakesApr 30PCL Track & Field Championships
8.Luca Andonian
Colin Bleakney
Niklas Isenberg
Paul Wright
3:31.96WALake WashingtonJun 07LWSD Championships
9.Brady Kinney
Cyrus Wearstler
Braden Hisaw
Grady Lemma
3:32.15WAWalla WallaApr 21MCC Chiawana vs Walla Walla @ Hanford
10.Blake McFarland
Will Waymire
Micah Galeana
Ben Stevens
3:32.41WAGig HarborApr 29SPSL Championship Day 1
View full rankings...
Shot Put - 12lbCompare top 10
1.9Brayden Platt52' 6WAYelmApr 30South Sound Conference Championships
2.11David Kailea51' 7PRWAEvergreen (Vancouver)Apr 27Prairie @ Evergreen
3.12Keanu Mailoto50' 10.25PRWAAuburn MountainviewMay 223A / 4A NPSL Meet 21-22
4.11Caden Hottman50' 6ORHermistonApr 29MCC #5 Hermiston, Kamiakin @ Chiawana
5.12Antwan Brown Jr.50' 4PRWAO'DeaJun 11Culminating Metro Meet
12Hunter Hornaday50' 4PRWAEdmonds-WoodwayMay 06ESD Championship
7.10Jarom Liljenquist48' 3PRWAMt SpokaneMay 14GSL 3A/4A Culminating Championship
8.12Jaden Roskelley47' 9.75PRWAArlingtonMay 06Arlington @ Lake Stevens
9.11Ryker McDonald47' 5ORHermistonApr 08MCC #2 Hanford, Kennewick, Hermiston
10.12Dylan Jemtegaard47' 0.5PRWAYelmApr 30South Sound Conference Championships
View full rankings...
Discus - 1.6kgCompare top 10
1.17-18Caden Hottman181' 6.75PRWATri City ThunderJul 03The Outdoor Nationals Presented by Nike
2.12Taejin Thongdee148' 4PRWAShorewoodApr 15Shorewood @ Mariner
3.12Keanu Mailoto146' 10PRWAAuburn MountainviewMay 223A / 4A NPSL Meet 21-22
4.12Dylan Jemtegaard140' 1PRWAYelmApr 30South Sound Conference Championships
5.12Jaden Roskelley139' 2PRWAArlingtonMay 06Arlington @ Lake Stevens
6.11Ethan Weatherbee138' 0.5WAKennewickApr 01MCC #1 Southridge and Kamiakin @ Kennewick
7.11Kkoby Griffin137' 9PRWAAuburnMay 19Thomas Jefferson @ Auburn
8.12Isaac Washington137' 1WAHeritageJun 02GSHL District Invite
9.11Edward Vu136' 0WAWalla WallaApr 29MCC Meet Kennewick-Southridge @ WW
10.11Dash Sirmon134' 7WAWalla WallaJun 19Washington State Combined Events Championship
View full rankings...
Javelin - 800gCompare top 10
1.11Dash Sirmon206' 8PRUnattachedJun 12Inland NW Association Meet
2.12Jake Jennings192' 0PRWAGig HarborApr 29SPSL Championship Day 1
3.12Ryan Riekmann191' 0PRWACheneyApr 24GSL #2 Cheney at Mt. Spokane
4.12Michael Cornia185' 1PRWAWalla WallaApr 21MCC Chiawana vs Walla Walla @ Hanford
5.11Mark Schlichting183' 8WAFerndaleApr 21Ferndale @ Meridian
6.15-16Brayden Platt182' 4PRWAYelm Tornado Track ClubMay 29Washington Track & Field Academy Spring Series #3 (Ages 13-18)
7.12Tyson Degenhart171' 6WAMt SpokaneMay 06GSL #4 Mt. Spokane at U-High
8.10Rod Schenk170' 4PRWACentral KitsapApr 30North Kitsap @ Central Kitsap
9.11Andrew Nelson168' 0WAFerndaleApr 01NWC Ferndale @ Blaine
10.12Tim Calabrese165' 8PRWAKelsoMay 11Kelso/Union @ Heritage
View full rankings...
High JumpCompare top 10
1.12Jaden Roskelley6' 7.5PRWAArlingtonJun 19Washington State Combined Events Championship
2.17-18Manu Greenlee6' 4PRWAHazen Track ClubJul 17NIKE Christal Johnson Memorial Meet
3.12Nathan Atkinson Jr6' 3PRWATimberlineMar 26River Ridge @ Timberline
4.11Logan Ashbeck6' 2PRWAWalla WallaApr 08MCC Kamiakin vs Walla Walla @Pasco
11Troy Roberson6' 2PRWAHazenJun 02Mount Si vs Hazen
11Adam Niewiadomski6' 2PRWALake WashingtonMay 15Eastlake, Redmond, Juanita @ Lake Washington
11Kyden Gaffney6' 2PRWASnohomishApr 22Shorecrest @Snohomish
11Boone Prock6' 2PRWAKennewickMay 06MCC Championship
11Xavier Thomas6' 2PRWARiver RidgeApr 30South Sound Conference Championships
12Gabriel Andre6' 2PRWAEverettApr 29Everett @Snohomish
11Joshua Felt6' 2PRWAGig HarborApr 21Friendly SPSL Meet @ Rogers
View full rankings...
Pole VaultCompare top 10
1.17-18Mason McVey15' 9PRWANorthwest Pole VaultMay 22Nino Cantu Twilight Invitational
2.12Cade Tanaka15' 4PRWAShorewoodMay 06Shorecrest vs. Shorewood at Shoreline Stadium
3.12Elliot Hammond14' 6WAMeadApr 17GSL #1 Mt. Spokane at Mead
4.11Denny Fisher14' 3WAEastside CatholicJun 11Culminating Metro Meet
5.11Austin Seals14' 0PRWAMeadowdaleMay 06ESD Championship
6.12Aiden Casey13' 9PRWABellevueJun 11Bellevue - Mercer Island Championships
7.11Dash Sirmon13' 0PRWAWalla WallaMay 06MCC Championship
12Bryan Evans13' 0WAMeadMay 06GSL #4 CV at Mead
12Tanner Fahey13' 0PRWALynnwoodMay 06ESD Championship
10.17-18Kyler Ronquillo12' 7.5PRWA4 PerformanceJun 12Washington Track & Field Academy Spring Series #4 (Ages 13-18)
View full rankings...
Long JumpCompare top 10
1.12Jaden Roskelley23' 4PRWAArlingtonJun 19Washington State Combined Events Championship
2.12Amdane Aboudou22' 11PRWAGarfieldMay 13C Sealth, Cleveland, Garfield, Eastside C.
3.12Gabriel Andre22' 7.5PRWAEverettApr 29Everett @Snohomish
4.12Riley Clark22' 5.5PRORHermistonMay 06MCC Championship
5.11Dash Sirmon22' 1PRUnattachedJun 05TC Thunder Invite
6.11Anouthai Vongphet21' 11WACascade (Everett)Apr 15Arlington vs. Cascade
7.12Onyongo Opiew21' 7.25PRWAMeadMay 14GSL 3A/4A Culminating Championship
8.10Langley Fitzpatrick21' 4.5WAIngrahamMay 27Ingraham - Ballard - Lakeside - O'Dea - Holy Names @ NWAC
9.9Tawaf Aboudou21' 3WAGarfieldMay 13C Sealth, Cleveland, Garfield, Eastside C.
11Jamaari Jefferson21' 3WAMarysville-PilchuckApr 22Lakewood/Cedarcrest @ MPHS
View full rankings...
Triple JumpCompare top 10
1.12Gabriel Andre46' 5PRWAEverettMay 06ESD Championship
2.12Riley Clark44' 6PRORHermistonApr 21MCC #4 Hermiston, Pasco, Southridge
3.12Nhino Denis43' 9PRWATimberlineApr 30South Sound Conference Championships
4.12James Fenter43' 0PRWAKelsoMay 11Kelso/Union @ Heritage
5.10Jackson Brown42' 11PRWATimberlineApr 16Capital at Timberline
6.11Kael Probst42' 8WAGig HarborApr 17Gig Harbor, South Kitsap, Sumner @ Bellarmine
7.12Angus Vlasaty42' 7.25PRWAGarfieldJun 11Culminating Metro Meet
8.12Onyongo Opiew42' 5.5PRWAMeadMay 06GSL #4 CV at Mead
9.12Donovan Wilson42' 4.5PRORHermistonMay 06MCC Championship
10.12Amir Andrews41' 11PRWACascade (Everett)Apr 15Arlington vs. Cascade
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.