Mens

100 MetersCompare top 10
1.12Anthony Smith10.36PRWAEastside CatholicMay 06N. Hale Eastside C. Lakeside, Roosevelt
2.12Cameron Andrews10.56 (1.7)PRUnattachedJun 26USATF Pacific Northwest Youth Championships 15-16-17-18
3.10Jacob Andrews10.61PRWASehomeMay 05NWC: Bellingham "City Meet"
4.10Keenan Kuntz10.63 (2.8)PRUnattachedAug 07AAU National Junior Olympic Games
5.17-18Miguel Rosario III10.64 (1.7)PRUnattachedJun 26USATF Pacific Northwest Youth Championships 15-16-17-18
6.17-18Isaiah Davis10.75 (1.7)PRWAKitsap Fliers Track and FieldJun 26USATF Pacific Northwest Youth Championships 15-16-17-18
7.12Logan Allen10.81PRWALakeside (Nine Mile)May 12NEA #5 - Lakeside vs. Freeman/Newport
8.11Jaylen McCabe10.83 (2.6)PRUnattachedAug 07AAU National Junior Olympic Games
9.17-18Lex Luther10.85PRWATri City ThunderJun 12Inland NW Association Meet
10.12Ryan Riekmann10.90 (2.4)PRUnattachedAug 07AAU National Junior Olympic Games
View full rankings...
200 MetersCompare top 10
1.17-18Jacob Andrews20.97PRWAReady-Set-Go SprintersJul 112021 West Coast AAU Junior Olympics @ Pearson Community Center
2.17-18Anthony Smith21.26PRWAKitsap Fliers Track and FieldJun 20AAU Region 21 Qualifier at Yakima WA
3.12Cameron Andrews21.30PRUnattachedJun 12Resolute summer meet #1
4.10Keenan Kuntz21.67 (.7)PRUnattachedAug 07AAU National Junior Olympic Games
5.17-18Miguel Rosario III21.68 (2.1)PRUnattachedJun 26USATF Pacific Northwest Youth Championships 15-16-17-18
6.15-16Andre Korbmacher21.78PRWAReady-Set-Go SprintersJul 112021 West Coast AAU Junior Olympics @ Pearson Community Center
7.17-18Isaiah Davis21.88 (2.1)WAKitsap Fliers Track and FieldJun 26USATF Pacific Northwest Youth Championships 15-16-17-18
8.11Lyricc Lopez21.98 (.2)PRUnattachedJun 26AAU Region 21 Qualifier at Boise
9.12Tobias Merriweather22.01PRWAUnionJun 02GSHL District Invite
17-18Josh Bates22.01PRWAReady-Set-Go SprintersJul 112021 West Coast AAU Junior Olympics @ Pearson Community Center
View full rankings...
400 MetersCompare top 10
1.17-18Jacob Andrews47.51PRWAReady-Set-Go SprintersJul 112021 West Coast AAU Junior Olympics @ Pearson Community Center
2.11Lyricc Lopez48.88PRWAFosterJun 09FOSTER @ RENTON
3.12Anthony Smith49.20WAEastside CatholicJun 11Culminating Metro Meet
4.10Tyler Floyd49.40PRWASeattle PrepJun 11Culminating Metro Meet
5.12Tobias Merriweather49.78PRWAUnionJun 02GSHL District Invite
6.11Myles Newhouse49.85PRWASunnysideMay 13Big-9 South Region District Championships - Day 1 @ Eisenhower
7.12Payton Rush49.89PRWAMountain View (WA)May 04Mountain View @ Union
8.12Caden Barrysmith49.90PRUnattachedJun 26AAU Region 21 Qualifier at Boise
9.12Matthew Wilkinson50.01PRUnattachedApr 10NIKE Rotary USATF
10.11Josh Bates50.10PRWASqualicumMay 05NWC: Bellingham "City Meet"
17-18Isaiah Archer50.10PRWAKitsap Fliers Track and FieldJun 26AAU Region 21 Qualifier at Boise
View full rankings...
800 MetersCompare top 10
1.11Cooper Quigley1:54.24PRWASelahApr 24Holder Relays
2.12Landon Sturdevant1:54.27PRWAFerndaleMay 08Whatcom County Meet
3.11Isaac Teeples1:54.47PRWAKamiakinApr 15MCC Meet #3 Southridge, Hanford @ Kamiakin
4.11Ethan Coleman1:54.75PRWAOlympiaApr 29SPSL Championship Day 1
5.11Aiden Emerson1:55.55WAArlingtonApr 29Arlington vs. MP
6.11Sam Jacobsen1:55.69PRUnattachedJul 03The Outdoor Nationals Presented by Nike
7.11Jamar Distel1:55.97PRWARiversideMay 12NEA 1A #5 Riverside @ Medical Lake
8.12Rob McManus1:56.31PRWACashmereApr 14Cashmere/Cascade Christian/Manson
9.17-18Isaiah Archer1:56.38PRWAKitsap Fliers Track and FieldJun 26AAU Region 21 Qualifier at Boise
10.10William Schneider1:56.45PRWABishop BlanchetJun 11Culminating Metro Meet
View full rankings...
1500 MetersCompare top 10
1.10Cruize Corvin3:56.24PRUnattachedMay 29Portland Track Festival - High Performance Meet
2.15-16Zack Munson3:58.78PRWAGalbraith Track ClubApr 17Wes Cook Invite
3.15-16William Schneider3:59.20PRWAGreen Lake HarriersMay 08Clark County Distance Carnival
4.12Rob McManus3:59.80PRUnattachedMay 08Clark County Distance Carnival
5.11Cooper Quigley3:59.90PRUnattachedMay 08Clark County Distance Carnival
6.12Luca Andonian4:02.35PRUnattachedMay 29Portland Track Festival - High Performance Meet
7.12Alex Wright4:03.58PRWACentral ValleyJul 03The Outdoor Nationals Presented by Nike
8.10Brody Hartley4:05.93PRUnattachedJul 03The Outdoor Nationals Presented by Nike
9.17-18Nicholas Marty4:12.58PRWAWhisper RunningJun 26USATF Pacific Northwest Youth Championships 15-16-17-18
10.17-18Kya Villanueva4:13.18PRWASpeed UnlimitedJun 26USATF Pacific Northwest Youth Championships 15-16-17-18
View full rankings...
1600 MetersCompare top 10
1.11Isaac Teeples4:09.21PRWAKamiakinMay 15Tacoma High Performance
2.12Brenden Charbeneau4:10.44PRWAHenry JacksonMay 15Tacoma High Performance
3.12Rob McManus4:10.90PRWACashmereMay 15Tacoma High Performance
4.10William Schneider4:11.19PRWABishop BlanchetMay 15Tacoma High Performance
5.11Aiden Emerson4:11.78PRUnattachedJun 04Liberty Twilite
6.11Evan Jenkins4:11.99PRUnattachedApr 10NIKE Rotary USATF
7.11Ethan Coleman4:12.28PRWAOlympiaApr 29SPSL Championship Day 1
8.11Jamar Distel4:12.47PRWARiversideMay 15Tacoma High Performance
9.15-16Zack Munson4:13.25PRWAGalbraith Track ClubMay 15Tacoma High Performance
10.12Alex Wright4:14.20PRWACentral ValleyMay 01GSL #3 Prep at CV
View full rankings...
3000 MetersCompare top 10
1.11Isaac Teeples8:22.86PRUnattachedJun 03Stumptown Twilight
2.15-16Zack Munson8:25.23PRWAGalbraith Track ClubJun 03Stumptown Twilight
3.12Brenden Charbeneau8:27.82PRUnattachedJun 03Stumptown Twilight
4.12Vincent Loftis8:35.68PRUnattachedJun 03Stumptown Twilight
5.12Alex Wright8:40.17PRUnattachedJun 03Stumptown Twilight
6.10Cruize Corvin8:42.62PRUnattachedJun 03Stumptown Twilight
7.15-16William Schneider8:43.13PRWAGreen Lake HarriersJun 03Stumptown Twilight
8.12Sawyer Dagan8:43.99PRUnattachedJun 03Stumptown Twilight
9.12Jordan Hansen8:47.79PRUnattachedJun 03Stumptown Twilight
10.11Sam Jacobsen8:52.35PRUnattachedJul 07Club Northwest All Comers Series Meet #6
View full rankings...
3200 MetersCompare top 10
1.11Ethan Coleman8:49.57PRUnattachedApr 21Olympia Invite 3200m and DMR
2.11Evan Jenkins8:50.77PRUnattachedApr 21Olympia Invite 3200m and DMR
3.11Isaac Teeples8:51.43PRUnattachedJun 03Stumptown Twilight
4.15-16Zack Munson8:57.14PRWAGalbraith Track ClubJun 03Stumptown Twilight
5.12Brenden Charbeneau8:58.97PRUnattachedJun 03Stumptown Twilight
6.10William Schneider9:03.45PRUnattachedApr 21Olympia Invite 3200m and DMR
7.12Sawyer Dagan9:04.01PRUnattachedApr 21Olympia Invite 3200m and DMR
8.11Jamar Distel9:04.97PRUnattachedApr 21Olympia Invite 3200m and DMR
9.12Vincent Loftis9:06.62PRUnattachedJun 03Stumptown Twilight
10.11Cooper Quigley9:08.70PRUnattachedApr 21Olympia Invite 3200m and DMR
View full rankings...
110m Hurdles - 39"Compare top 10
1.17-18Jonathan Bennett14.12 (5.1)PRWATri City ThunderJul 03The Outdoor Nationals Presented by Nike
2.11Jaylen McCabe14.18 (1.6)PRUnattachedAug 07AAU National Junior Olympic Games
3.15-16Andre Korbmacher14.19 (5.1)PRWAReady-Set-Go SprintersJul 03The Outdoor Nationals Presented by Nike
4.17-18Carter Birade14.37PRWAReady-Set-Go SprintersJun 12Washington Track & Field Academy Spring Series #4 (Ages 13-18)
5.12Amdane Aboudou14.47PRWAGarfieldMay 06C. Sealth Garfield O'Dea/Holy Names, W. Seattle
6.17-18Asher Ogden14.57 (1.2)PRWAWashington Track & Field AcademyJun 26USATF Pacific Northwest Youth Championships 15-16-17-18
7.12Kenneth Ogbeama14.73PRWAPrairieJun 02GSHL District Invite
8.11Sean Cochran14.76PRWALake StevensApr 29Monroe @ Lake Stevens
9.12Jaden Roskelley14.79PRWAArlingtonMay 06Arlington @ Lake Stevens
10.12Cason Shepard14.83WAUnionJun 02GSHL District Invite
View full rankings...
300m Hurdles - 36"Compare top 10
1.11Lyricc Lopez36.98PRWAFosterMay 26Lindbergh and Highline @ Foster
2.17-18Matthew Wilkinson38.52PRWAProject 316May 29Washington Track & Field Academy Spring Series #3 (Ages 13-18)
3.12Cameron Breier38.54PRWAChiawanaMay 06MCC Championship
4.11Sean Cochran39.10PRWALake StevensMay 15Tacoma High Performance
5.12Cason Shepard39.13PRWAUnionJun 02GSHL District Invite
6.12Grady Lemma39.40PRWAWalla WallaApr 21MCC Chiawana vs Walla Walla @ Hanford
7.12Reilly Williams39.91PRWAProsserApr 22CWAC League Meet: Prosser @ Selah
8.12Aiden Wise39.95PRWARidgefieldMay 062A District IV Track & Field Championship
9.12Drew Klein40.26WAFederal WayMay 05Federal Way at Kentridge (French Field)
10.10Andre Korbmacher40.32PRWASqualicumMay 05NWC: Bellingham "City Meet"
View full rankings...
4x100 RelayCompare top 10
1.Tyson Covington
Xzyvion Irving
Jasiah Wagoner
Keekee McQueen
42.70WASpanaway LakeApr 30PCL Track & Field Championships
2.Deryk Anderson
Thomas Reagan
Donovan Wilson
Riley Clark
42.85ORHermistonMay 06MCC Championship
3.Richard Service
David Wells
Marquez Thompson
Aslan-James Fraser
43.20WALakesApr 30PCL Track & Field Championships
4.Korey Bozovich
Rayzon Davis
Tobias Merriweather
Toby Smoot
43.46WAUnionJun 02GSHL District Invite
Austin Fullard-Leo
Nathan Criddle
Hudson Schneider
Isaiah Spear
43.46WACamasJun 02GSHL District Invite
6.Gedeon Padgett- Lagasse
Jaunzsen Ridgeley
Miguel Rosario III
Cameron Andrews
43.47WAHazenJun 02Mount Si vs Hazen
7.Kendrean Hurt
Trent Lewis
Kelo Logova
Joshua Tapangco
43.48WABremertonApr 24Olympic League Championships
Kayden Lamebull-Ingram
Joseph Taylor
Dylan Davis
Anthony Smith
43.48WAEastside CatholicJun 11Culminating Metro Meet
9.Brady Kinney
Grady Lemma
Cyrus Wearstler
Dash Sirmon
43.50WAWalla WallaApr 21MCC Chiawana vs Walla Walla @ Hanford
10.Marco Elizondo
Cameron Breier
Ian Mohl
Kobe Young
43.60WAChiawanaMay 06MCC Championship
View full rankings...
4x400 RelayCompare top 10
1.Jalen Webber
Marco Elizondo
Cameron Breier
Diego Avila
3:27.24WAChiawanaMay 06MCC Championship
2.Jake Andrews
Carter Birade
Mason Hill
Dylan Gladman
3:28.50WASehomeMay 05NWC: Bellingham "City Meet"
3.Kaden Chidester
Alexander Pamatian
Owen Flinn
Trayce Hanks
3:28.62WALake StevensMay 06Arlington @ Lake Stevens
4.Andre Korbmacher
Chase Bartlett
Josh Bates
Kade Oswin
3:28.90WASqualicumMay 05NWC: Bellingham "City Meet"
5.Brandon Moore
Quincy Fankhauser
Vincent Loftis
Aiden Emerson
3:29.02WAArlingtonMay 06Arlington @ Lake Stevens
6.Kendin Alexander
Tyler Floyd
Jake Beardemphl
Miles Trius
3:29.27WASeattle PrepJun 11Culminating Metro Meet
7.Thomas Reagan
Donovan Wilson
Riley Clark
Deryk Anderson
3:29.99ORHermistonMay 06MCC Championship
8.Jacob Marchesseault
Spencer Sandberg
Daniel Champlin
Brycen Gardner
3:30.24WAMeadMay 14GSL 3A/4A Culminating Championship
9.Marvion Dinish
Phineas Woodland
Kamil Zeribi
William Phillips Nichols
3:30.26WAGarfieldJun 11Culminating Metro Meet
10.Jacob McIntyre
Andrew Bennett
Caleb Richardson
Daniel Mckeirnan
3:30.58WAGonzaga PrepMay 14GSL 3A/4A Culminating Championship
View full rankings...
Shot Put - 12lbCompare top 10
1.12Matthew Furdyk58' 8PRWALyndenApr 30Tiger Relays At Burlington-Edison
2.12Joseph Landerholm56' 6PRWARidgefieldMay 062A District IV Track & Field Championship
3.11Jeremiah Nubbe55' 6.5PRWARainier (WA)Apr 232B Central League Championships
4.12Garret Bernt55' 5.75PRUnattachedAug 07AAU National Junior Olympic Games
5.12Jason Bowman53' 10.5PRWAWoodlandApr 23Hockinson @ Woodland
6.10Javen Livas52' 7PRWABellinghamMay 05NWC: Bellingham "City Meet"
7.9Brayden Platt52' 6PRWAYelmApr 30South Sound Conference Championships
8.11David Kailea51' 7PRWAEvergreen (Vancouver)Apr 27Prairie @ Evergreen
15-16Brayden Platt51' 7PRWAYelm Tornado Track ClubMay 15Tacoma High Performance
10.12Keegan Bach51' 4.5PRWALakewoodMay 06A.Murphy/Lakewood @ Cedarcrest
View full rankings...
Discus - 1.6kgCompare top 10
1.17-18Jeremiah Nubbe200' 2PRWAYelm Tornado Track ClubJul 03The Outdoor Nationals Presented by Nike
2.17-18Caden Hottman181' 6.75PRWATri City ThunderJul 03The Outdoor Nationals Presented by Nike
3.12Matthew Furdyk175' 11PRWALyndenMay 08Whatcom County Meet
4.12Garret Bernt174' 9.75PRUnattachedJul 03The Outdoor Nationals Presented by Nike
5.12Ryan McCartney169' 0.5PRWAKamiakinApr 08MCC Kamiakin vs Walla Walla @Pasco
6.12Alexander Smith158' 8PRWACollege PlaceApr 22SCAC League Meet #4
7.11Donaven Humphries158' 4PRWATahomaMay 05Kent Meridian vs Tahoma
12Joseph Landerholm158' 4PRWARidgefieldApr 302A GSHL - Sub District
9.11Mason Moore156' 7PRWAWenatcheeApr 15NCR Meet #1 - 6 Team Meet @ Eastmont
10.11EJ Hawkins155' 11PRWAKamiakinApr 29MCC #5 Hermiston, Kamiakin @ Chiawana
View full rankings...
Javelin - 800gCompare top 10
1.11Dash Sirmon206' 8PRUnattachedJun 12Inland NW Association Meet
2.12Jack Olsen199' 3PRWAOlympiaApr 03Graham Kapowsin @ Olympia
3.12Jake Jennings192' 0PRWAGig HarborApr 29SPSL Championship Day 1
4.12Ryan Riekmann191' 0PRWACheneyApr 24GSL #2 Cheney at Mt. Spokane
5.12Jason Bowman187' 9PRWAWoodlandMay 062A District IV Track & Field Championship
6.11Ryan Pelayo186' 8PRUnattachedJun 12Washington Track & Field Academy Spring Series #4 (Ages 13-18)
7.12Michael Cornia185' 1PRWAWalla WallaApr 21MCC Chiawana vs Walla Walla @ Hanford
8.11Mark Schlichting183' 8PRWAFerndaleApr 21Ferndale @ Meridian
9.15-16Brayden Platt182' 4PRWAYelm Tornado Track ClubMay 29Washington Track & Field Academy Spring Series #3 (Ages 13-18)
10.12JauVon James-Juneau180' 4WATaholahApr 21D4 1B Championships
View full rankings...
High JumpCompare top 10
1.12Jaden Roskelley6' 7.5PRWAArlingtonJun 19Washington State Combined Events Championship
2.12Tyler Jones6' 6PRWAHanfordApr 03MCC Walla Walla vs Hanford @ Richland
12Jacob Huset6' 6PRWAConcordia Christian AcademyMay 15Tacoma High Performance
4.11Jonah Groce6' 5PRWACashmereMay 15NCW Region Championship
12Cole Omlin6' 5WAJoel FerrisApr 30GSL #3 Ferris at Mt. Spokane
6.12Kobe Young6' 4PRWAChiawanaApr 08MCC Richland vs Chiawana @ Southridge
12Will Chi6' 4PRWACedar Park Chr. (Bothell)Apr 23Bear Creek, Cedar Park Chr, Granite Falls, Seattle Academy & Univ. Prep @ S. Whidbey
11AJ Acoy McGloflin6' 4PRWACentral ValleyMay 14GSL 3A/4A Culminating Championship
10Sam Plocher6' 4PRWAEvergreen LutheranMay 01SeaTac League Championship Meet
10Eamon Monahan6' 4PRWAEastmontMay 15NCW Region Championship
View full rankings...
Pole VaultCompare top 10
1.17-18Mason McVey15' 9PRWANorthwest Pole VaultMay 22Nino Cantu Twilight Invitational
2.12Cade Tanaka15' 4PRWAShorewoodMay 06Shorecrest vs. Shorewood at Shoreline Stadium
12Brayden Bowers15' 4PRWALake StevensMay 06Arlington @ Lake Stevens
4.17-18Shay Meseck-Schick15' 3PRWANorthwest Pole VaultJun 12Washington Track & Field Academy Spring Series #4 (Ages 13-18)
5.12Elliot Hammond14' 6WAMeadApr 17GSL #1 Mt. Spokane at Mead
6.11Colton Slaybaugh14' 5.5PRWAPomeroyApr 27District 9 1B League Meet #6
7.12Shane Conley14' 3PRWATahomaMay 05Kent Meridian vs Tahoma
11Denny Fisher14' 3PRWAEastside CatholicJun 11Culminating Metro Meet
9.12Levi Williams14' 0WAColumbia RiverApr 19Columbia River & RA Long @ Ridgefield
12Judeah Sanders14' 0WAWoodlandMar 31Woodland @ RAL
11Austin Seals14' 0PRWAMeadowdaleMay 06ESD Championship
View full rankings...
Long JumpCompare top 10
1.12Jaden Roskelley23' 4PRWAArlingtonJun 19Washington State Combined Events Championship
2.12Amdane Aboudou22' 11PRWAGarfieldMay 13C Sealth, Cleveland, Garfield, Eastside C.
3.11Rajay Britton22' 7.75 (1.0)PRUnattachedAug 07AAU National Junior Olympic Games
4.12Gabriel Andre22' 7.5PRWAEverettApr 29Everett @Snohomish
5.12Riley Clark22' 5.5PRORHermistonMay 06MCC Championship
6.10Jacob Andrews22' 4.25PRWASehomeApr 21NWC: Bham and Sehome @ Civic
7.17-18Titus Morris22' 3PRWAAlpha Speed AcademyJul 112021 West Coast AAU Junior Olympics @ Pearson Community Center
8.12Cole Omlin22' 2.25WAJoel FerrisMay 14GSL 3A/4A Culminating Championship
9.11Dash Sirmon22' 1PRUnattachedJun 05TC Thunder Invite
10.12Jared Baserman21' 11.75PRWAFord Sports PerformanceJun 12Washington Track & Field Academy Spring Series #4 (Ages 13-18)
View full rankings...
Triple JumpCompare top 10
1.12Cole Omlin47' 2WAJoel FerrisMay 08GSL #4 Cheney at Ferris
2.12Gabriel Andre46' 5PRWAEverettMay 06ESD Championship
3.12Joshua Braun45' 6.5PRWAPope John Paul 2Apr 22SeaTac League Meet #4
4.11John Twedt45' 4.25PRWABellinghamMay 05NWC: Bellingham "City Meet"
5.12Brendan Kelly44' 8PRWAGonzaga PrepMay 01GSL #3 Prep at CV
6.12Ryan Volmer44' 7PRWACentral ValleyMay 01GSL #3 Prep at CV
7.12Riley Clark44' 6PRORHermistonApr 21MCC #4 Hermiston, Pasco, Southridge
8.12Caden Barrysmith43' 9.5PRWAEastlakeMay 27Juanita @ Eastlake
9.12Nhino Denis43' 9PRWATimberlineApr 30South Sound Conference Championships
10.11Carson Riner43' 5PRWAConnellApr 08SCAC #2 @ Connell
View full rankings...
Hammer - 16lbCompare top 3
1.17-18Jeremiah Nubbe218' 5PRWAYelm Tornado Track ClubApr 112021 Seattle Spring Hammer Series #3
2.17-18Ryan McCartney143' 10PRWATri City ThunderJun 19Inland NW Association Youth Open & Masters
3.19+Braden Swaney118' 10.5PRWATri City ThunderJun 19Inland NW Association Youth Open & Masters
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.