Mens

100 MetersCompare top 10
1.12William Ullery11.21PRMTFort BentonMay 04Cascade North Central "B/C" Top 12
2.11Chase Fitzpatrick11.30PRMTTwin BridgesMay 29MHSA Class AA-C State Track & Field Meet
3.12Loden Idler11.34PRMTHinsdaleMay 153C District Track Meet
4.12Kaimen Evans11.37PRMTBeltMay 29MHSA Class AA-C State Track & Field Meet
5.12Garrett Zimdars11.47PRMTPark CityMay 14District 6C/4B
6.11Cole Blatter11.54PRMTHarlowton/RyegateMay 14District 6C/4B
7.11Colter Woldstad11.56PRMTHarlowton/RyegateMay 20Southern B/C Division
11Shaw Davis11.56MTWhite Sulphur SpringsMay 22Western B and C Divisional
12Stephen Links11.56PRMTSimmsMay 29MHSA Class AA-C State Track & Field Meet
10.10Brenden Fetter11.57PRMTChinookMay 29MHSA Class AA-C State Track & Field Meet
View full rankings...
200 MetersCompare top 10
1.12William Ullery22.79PRMTFort BentonMay 29MHSA Class AA-C State Track & Field Meet
2.12Kaimen Evans22.90PRMTBeltMay 20Northern C Divisional
3.12Dallin Nelson23.06PRMTSimmsMay 29MHSA Class AA-C State Track & Field Meet
4.10Owen Hoag23.19MTSeeley-SwanMay 08KLH Memorial Track Meet
5.12Loden Idler23.29PRMTHinsdaleMay 07Gene Nelson Memorial Invite
6.10Brenden Fetter23.44PRMTChinookMay 20Northern C Divisional
7.-Qualifying Standard23.53MTMHSA - Class CApr 01MHSA State Qualifying Standards
8.12Stephen Links23.54PRMTSimmsMay 20Northern C Divisional
9.11Shaw Davis23.59PRMTWhite Sulphur SpringsMay 22Western B and C Divisional
10.12Tate Smith23.62PRMTTwin BridgesMay 22Western B and C Divisional
View full rankings...
400 MetersCompare top 10
1.10Owen Hoag50.10PRMTSeeley-SwanMay 29MHSA Class AA-C State Track & Field Meet
2.12Kaimen Evans50.12PRMTBeltMay 29MHSA Class AA-C State Track & Field Meet
3.12Hayden Lockie51.20PRMTCircleMay 01Glendive Elk's Invitational
4.12Garrett Zimdars51.53PRMTPark CityMay 01Park City/Harlowton Invitational
5.-Qualifying Standard51.87MTMHSA - Class CApr 01MHSA State Qualifying Standards
6.12Jesse Lee52.27PRMTHinsdaleMay 153C District Track Meet
7.10Tebarek Hill52.59PRMTManhattan ChristianMay 29MHSA Class AA-C State Track & Field Meet
8.11Devin Bird52.77MTFort BentonApr 24SSHS Invitational
9.12Brody Connelly53.19PRMTValierMay 20Northern C Divisional
10.11Shaw Davis53.25PRMTWhite Sulphur SpringsMay 14District 12C Meet
View full rankings...
800 MetersCompare top 10
1.12Hayden Lockie1:59.82PRMTCircleMay 04North/East Top 10
2.12Samuel Smith2:01.59PRMTRichey-LambertMay 29MHSA Class AA-C State Track & Field Meet
3.-Qualifying Standard2:02.50MTMHSA - Class CApr 01MHSA State Qualifying Standards
4.12Ryan Fenley2:02.78PRMTHarlowton/RyegateMay 29MHSA Class AA-C State Track & Field Meet
5.12Matt Kenney2:03.10PRMTManhattan ChristianMay 29MHSA Class AA-C State Track & Field Meet
6.12Aidan McDaniel2:03.90PRMTBeltApr 27Cal Wearley Memorial Meet
7.11Lee Blankenship2:04.80PRMTRobertsMay 29MHSA Class AA-C State Track & Field Meet
8.11Devin Bird2:06.30PRMTFort BentonMay 29MHSA Class AA-C State Track & Field Meet
9.11Asa Jassen2:07.20PRMTBeltMay 29MHSA Class AA-C State Track & Field Meet
10.11Sawyer Shelmerdine2:07.83MTSeeley-SwanMay 01Fairfield Belt Invite
View full rankings...
1600 MetersCompare top 10
1.12Samuel Smith4:28.82PRMTRichey-LambertApr 24Sidney Invitational
2.9Oren Arthun4:35.27PRMTManhattan ChristianMay 29MHSA Class AA-C State Track & Field Meet
3.12Devan Walhof Jr4:37.84PRMTManhattan ChristianMay 29MHSA Class AA-C State Track & Field Meet
4.11Asa Jassen4:40.44PRMTBeltMay 29MHSA Class AA-C State Track & Field Meet
5.-Qualifying Standard4:40.64MTMHSA - Class CApr 01MHSA State Qualifying Standards
6.12Ryan Fenley4:42.25MTHarlowton/RyegateMay 29MHSA Class AA-C State Track & Field Meet
7.12Matt Kenney4:44.37PRMTManhattan ChristianMay 08Stillwater - Al Walker Memorial
8.11Lee Karpstein4:45.91PRMTBroadview-LavinaMay 29MHSA Class AA-C State Track & Field Meet
9.9Clayton Jassen4:46.66PRMTBeltMay 29MHSA Class AA-C State Track & Field Meet
10.10Colter Howell4:50.35MTDenton-Geyser-StanfordMay 29MHSA Class AA-C State Track & Field Meet
View full rankings...
3200 MetersCompare top 10
1.12Samuel Smith9:47.74PRMTRichey-LambertMay 04North/East Top 10
2.9Oren Arthun10:09.54MTManhattan ChristianMay 04Midland Roundtable Top 10
3.-Qualifying Standard10:20.80MTMHSA - Class CApr 01MHSA State Qualifying Standards
4.12Matt Kenney10:27.51PRMTManhattan ChristianMay 29MHSA Class AA-C State Track & Field Meet
5.11Asa Jassen10:30.32PRMTBeltMay 29MHSA Class AA-C State Track & Field Meet
6.9Clayton Jassen10:34.81PRMTBeltMay 29MHSA Class AA-C State Track & Field Meet
7.11Lee Karpstein10:35.83MTBroadview-LavinaMay 29MHSA Class AA-C State Track & Field Meet
8.12Ryan Fenley10:42.29PRMTHarlowton/RyegateApr 24Lockwood Invite
9.9Scott Parke10:42.76MTDrummondMay 29MHSA Class AA-C State Track & Field Meet
10.12Jaden Sargent10:43.30PRMTNorth StarMay 20Northern C Divisional
View full rankings...
110m Hurdles - 39"Compare top 10
1.12Tate Smith15.40PRMTTwin BridgesMay 22Western B and C Divisional
2.9Jackson Swanz15.90PRMTHobson-Moore-Judith GapMay 29MHSA Class AA-C State Track & Field Meet
3.12Caleb Senner16.10PRMTRichey-LambertMay 29MHSA Class AA-C State Track & Field Meet
4.-Qualifying Standard16.41MTMHSA - Class CApr 01MHSA State Qualifying Standards
5.11Samuel Bryant16.54MTDrummondMay 22Western B and C Divisional
6.9Nathan Tuinstra16.55MTValley ChristianMay 29MHSA Class AA-C State Track & Field Meet
7.11Kyle Lawson16.60PRMTHot SpringsMay 29MHSA Class AA-C State Track & Field Meet
8.11Bryce Kammerzell16.76MTChester-Joplin-InvernessMay 29MHSA Class AA-C State Track & Field Meet
9.11Chase Haines16.82MTSeeley-SwanMay 29MHSA Class AA-C State Track & Field Meet
10.10William Martin17.07MTDarbyMay 29MHSA Class AA-C State Track & Field Meet
View full rankings...
300m Hurdles - 36"Compare top 10
1.12Tate Smith41.06PRMTTwin BridgesApr 24SSHS Invitational
2.-Qualifying Standard42.01MTMHSA - Class CApr 01MHSA State Qualifying Standards
3.10Stockton Zimdars42.40PRMTPark CityMay 01Park City/Harlowton Invitational
4.9Jackson Swanz42.47PRMTHobson-Moore-Judith GapMay 29MHSA Class AA-C State Track & Field Meet
5.12Caleb Senner42.51PRMTRichey-LambertMay 29MHSA Class AA-C State Track & Field Meet
6.9JD Shepard42.63MTBeltMay 14District 8-C Track & Field Meet
7.11Kyle Lawson42.83PRMTHot SpringsMay 29MHSA Class AA-C State Track & Field Meet
8.10Braxton Inman42.94PRMTChinookMay 29MHSA Class AA-C State Track & Field Meet
9.10William Martin42.95MTDarbyMay 29MHSA Class AA-C State Track & Field Meet
10.11Preston Hastings43.04MTCascadeMay 04Cascade North Central "B/C" Top 12
View full rankings...
4x100 RelayCompare top 10
1.Gaven Flanagan
Dallin Nelson
Carter McDowell
Stephen Links
44.12MTSimmsMay 29MHSA Class AA-C State Track & Field Meet
2.Devin Bird
Nick Marais
Hayden Diekhans
William Ullery
44.39MTFort BentonMay 29MHSA Class AA-C State Track & Field Meet
3.Hunter Molyneaux
Toby Neideregger
Tyler Schoen
Brenden Fetter
45.38MTChinookMay 01Fairfield Belt Invite
4.Relay Team45.45MTMHSA - Class CApr 01MHSA State Qualifying Standards
5.Bridger Vogl
Ethan Triplett
Kaimen Evans
Garett Metrione
45.61MTBeltMay 29MHSA Class AA-C State Track & Field Meet
6.Chase Haines
Klayton Kovatch
Sawyer Shelmerdine
Owen Hoag
45.80MTSeeley-SwanMay 08KLH Memorial Track Meet
Jace Vitt
Jaxon Vitt
Curt Rice
Martin Manuel
45.80MTFairviewMay 29MHSA Class AA-C State Track & Field Meet
8.Bergen Mysse
Romulus Hiner
Cole Blatter
Colter Woldstad
45.92MTHarlowton/RyegateMay 29MHSA Class AA-C State Track & Field Meet
9.Holden Stepper
Stockton Zimdars
Jake Gauthier
Garrett Zimdars
46.07MTPark CityMay 14District 6C/4B
10.Thomas Boscha
Tebarek Hill
Seth Amunrud
Matt Kenney
46.24MTManhattan ChristianMay 29MHSA Class AA-C State Track & Field Meet
View full rankings...
4x400 RelayCompare top 10
1.Devin Bird
Hayden Diekhans
Nick Marais
William Ullery
3:31.04MTFort BentonMay 29MHSA Class AA-C State Track & Field Meet
2.Bridger Vogl
Aidan McDaniel
Ethan Triplett
Kaimen Evans
3:32.78MTBeltMay 29MHSA Class AA-C State Track & Field Meet
3.Gaven Flanagan
Carter McDowell
Chad Hitchcock
Dallin Nelson
3:35.10MTSimmsMay 29MHSA Class AA-C State Track & Field Meet
4.Relay Team3:37.22MTMHSA - Class CApr 01MHSA State Qualifying Standards
5.Chase Haines
Klayton Kovatch
Sawyer Shelmerdine
Owen Hoag
3:38.00MTSeeley-SwanMay 08KLH Memorial Track Meet
6.Stockton Zimdars
Jake Gauthier
Holden Stepper
Garrett Zimdars
3:39.34MTPark CityMay 29MHSA Class AA-C State Track & Field Meet
7.Angus Glennie
Romulus Hiner
Ryan Fenley
Colter Woldstad
3:39.75MTHarlowton/RyegateMay 29MHSA Class AA-C State Track & Field Meet
8.Devan Walhof Jr
Matt Kenney
Seth Amunrud
Tebarek Hill
3:40.03MTManhattan ChristianMay 22Western B and C Divisional
9.Caleb Senner
Grady Gonsioroski
Joshua Sponheim
Samuel Smith
3:40.70MTRichey-LambertMay 29MHSA Class AA-C State Track & Field Meet
10.Jaden Haynie
Tugg Taylor
Jaron Taylor
Hayden Lockie
3:42.40MTCircleMay 29MHSA Class AA-C State Track & Field Meet
View full rankings...
SMR 200-200-400-800m - [2-2-4-8]Compare top 1
1.Robert Crosbie
Canyon Parks
Carson Varner
Caleb Rosen
4:19.77MTVictorApr 15Salmon Invitational
View full rankings...
Shot Put - 12lbCompare top 10
1.11Walker McDonald52' 8.25MTSeeley-SwanMay 29MHSA Class AA-C State Track & Field Meet
2.11Cade VanVleet51' 5.25MTNoxonMay 22Western B and C Divisional
3.12Eric Lorentz47' 11.5PRMTSeeley-SwanMay 29MHSA Class AA-C State Track & Field Meet
4.12Kaidin Thibert47' 5PRMTSimmsMay 20Northern C Divisional
5.12Kaden Kerr45' 8.5PRMTWhite Sulphur SpringsMay 04Midland Roundtable Top 10
6.12Jesse Lee45' 2PRMTHinsdaleMay 20Eastern C Divisional
7.12Kade Strutz45' 1.5PRMTBig SandyMay 20Northern C Divisional
8.-Qualifying Standard44' 11.5MTMHSA - Class CApr 01MHSA State Qualifying Standards
9.12Caleb Gackle44' 7.75PRMTCircleMay 04North/East Top 10
10.12Beau Simonson44' 3.5PRMTWhitewaterMay 20Eastern C Divisional
View full rankings...
Discus - 1.6kgCompare top 10
1.11Walker McDonald164' 10MTSeeley-SwanMay 15District 13C, 14C, and 6B
2.12Paul Hardy154' 7PRMTFairviewApr 01Glasgow Invitational
3.11Cade VanVleet154' 0PRMTNoxonApr 15Thompson Falls Invite
4.12TJ Hennes147' 11PRMTBeltApr 01Pre-Easter Invite
5.12Beau Simonson147' 10.5PRMTWhitewaterApr 10Havre Lions Meet
6.11Dane Byle146' 2MTFort BentonApr 27Cal Wearley Memorial Meet
7.12Ethan Schlepp145' 5PRMTWhite Sulphur SpringsMay 04Midland Roundtable Top 10
8.10Hunter Sharbono140' 10MTFairviewMay 07Fairview HS Invitational
9.12Taylor Rose140' 1PRMTGardinerMay 29MHSA Class AA-C State Track & Field Meet
10.12Luke Cima139' 9PRMTHarrisonApr 16Park High Livingston Meet 2
View full rankings...
Javelin - 800gCompare top 10
1.11Cameron Brusven172' 3MTPlentywoodMay 29MHSA Class AA-C State Track & Field Meet
2.12Jason Todhunter170' 4PRMTHarlowton/RyegateMay 14District 6C/4B
3.-Qualifying Standard168' 2MTMHSA - Class CApr 01MHSA State Qualifying Standards
4.11Sal Palacios157' 7PRMTFrombergMay 29MHSA Class AA-C State Track & Field Meet
5.11Colter Ball155' 8MTFort BentonApr 27Cal Wearley Memorial Meet
6.12Sloan McPherson155' 0PRMTSavageMay 29MHSA Class AA-C State Track & Field Meet
7.10Caleb Ball154' 8PRMTSt RegisMay 22Western B and C Divisional
8.12Ben Kessler152' 5PRMTPark CityMay 08Stillwater - Al Walker Memorial
9.12Ethan Parke148' 7PRMTDrummondApr 16Frenchtown Bronc Open
10.12Matthew Kaiser148' 6PRMTTwin BridgesApr 10Joliet/PC Invitational
View full rankings...
High JumpCompare top 10
1.12Conner Woodall6' 4PRMTCascadeMay 14District 10-C Track & Field Meet
2.10Jasiah Hambira6' 3PRMTLustre ChristianMay 29MHSA Class AA-C State Track & Field Meet
11Toby Niederegger6' 3MTChinookMay 12District 9C Meet
4.12Andrew Sanford6' 2PRMTSt RegisMar 27Blue Devil Invitational
12Dallin Nelson6' 2PRMTSimmsMay 14District 10-C Track & Field Meet
11Nate Overby6' 2PRMTPlentywoodMay 07Fairview HS Invitational
7.12Jesse Lee6' 0MTHinsdaleApr 10Havre Lions Meet
12Reese Mortag6' 0PRMTCascadeApr 27Cal Wearley Memorial Meet
11Sam Davis6' 0PRMTWhite Sulphur SpringsMay 29MHSA Class AA-C State Track & Field Meet
12Nick Marais6' 0MTFort BentonApr 10Havre Lions Meet
11Jace Vitt6' 0PRMTFairviewMay 11District 2C HS 2021
-Qualifying Standard6' 0MTMHSA - Class CApr 01MHSA State Qualifying Standards
View full rankings...
Pole VaultCompare top 10
1.12Jace Thompson13' 0PRMTFort BentonMay 01Fairfield Belt Invite
11J.P. Braut13' 0PRMTScobeyMay 20Eastern C Divisional
3.11Devon Southland12' 6MT ScobeyMay 07Gene Nelson Memorial Invite
4.12Hartson VanHouten12' 0PRMTSheridanMay 04John Cheek Top "8"
-Qualifying Standard12' 0MTMHSA - Class CApr 01MHSA State Qualifying Standards
9Ty Leischner12' 0MTScobeyMay 153C District Track Meet
12Loden Idler12' 0PRMTHinsdaleMay 153C District Track Meet
10Nathan Adams12' 0MTManhattan ChristianMay 14District 12C Meet
9.11Mason Chandler11' 6MTPlentywoodMay 07Fairview HS Invitational
10.12Chris Hagan11' 0PRMTPlentywoodMay 11District 2C HS 2021
11Cole Blatter11' 0MTHarlowton/RyegateMay 14District 6C/4B
11Caleb Parke11' 0MTDrummondMay 08KLH Memorial Track Meet
View full rankings...
Long JumpCompare top 10
1.12Nick Marais22' 4.5PRMTFort BentonApr 27Cal Wearley Memorial Meet
2.12Aidan Jenkins20' 11.5PRMTShields ValleyApr 22Manhattan Christian Invite
3.11Colter Woldstad20' 9.5PRMTHarlowton/RyegateMay 20Southern B/C Division
4.12Hayden Diekhans20' 9PRMTFort BentonApr 10Havre Lions Meet
5.11Cameron Brusven20' 7.5MTPlentywoodMay 07Fairview HS Invitational
6.12Carson Callison20' 7PRMTSuperiorMay 08KLH Memorial Track Meet
7.-Qualifying Standard20' 5MTMHSA - Class CApr 01MHSA State Qualifying Standards
8.12Garrett Zimdars20' 4.25PRMTPark CityMay 14District 6C/4B
9.12Chase Keating20' 3PRMTReed Point/RapeljeApr 17Sunshine Meet
10.12William Ullery20' 2.5PRMTFort BentonApr 10Havre Lions Meet
View full rankings...
Triple JumpCompare top 10
1.12Hayden Diekhans44' 11PRMTFort BentonMay 29MHSA Class AA-C State Track & Field Meet
2.12Chase Keating43' 8PRMTReed Point/RapeljeMay 29MHSA Class AA-C State Track & Field Meet
3.12Tate Smith42' 4.5PRMTTwin BridgesMay 29MHSA Class AA-C State Track & Field Meet
4.12Carter McDowell42' 1.5MTSimmsMay 14District 10-C Track & Field Meet
5.-Qualifying Standard42' 1.25MTMHSA - Class CApr 01MHSA State Qualifying Standards
6.12Ryan Fenley42' 0.5PRMTHarlowton/RyegateMar 29Snowflake
7.11Benjamin Kosel41' 3.75MTRobertsMay 29MHSA Class AA-C State Track & Field Meet
8.11Kyle Harmon41' 3PRMTChester-Joplin-InvernessMay 04Cascade North Central "B/C" Top 12
9.10Noah Wilson41' 1.75MTEnnisMay 29MHSA Class AA-C State Track & Field Meet
10.11Colter Woldstad40' 11MTHarlowton/RyegateMay 20Southern B/C Division
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.