Mens

100 MetersCompare top 10
1.12Colby Larson11.19PRMNRothsayJun 03MSHSL Section 8A - Sub-Section 30
2.12Noah Kiel11.23 (1.2)PRMNCrookstonJun 17MSHSL State Track & Field Championships
3.8Ayo Ogundeji11.26 (1.2)PRMNNevisJun 17MSHSL State Track & Field Championships
4.12Justin Wang11.38PRMNDilworth-Glyndon-FeltonJun 03MSHSL Section 8A - Sub-Section 30
5.11Carter Vasek11.43PRMNEast Grand ForksJun 03MSHSL Section 8A - Sub-Section 31
6.12Blake Moen11.49PRMNEast Grand ForksJun 03MSHSL Section 8A - Sub-Section 31
7.11Tristan Hill11.71PRMNPark Rapids AreaMay 132021 Mid-State Conference championship (Boys)
8.12Christian Petron11.74MNFrazeeMay 16True Team Section 6A
9.12Jack Weinberger11.78PRMNPark ChristianJun 03MSHSL Section 8A - Sub-Section 30
10.10David Spillum11.81PRMNBarnesvilleJun 03MSHSL Section 8A - Sub-Section 30
View full rankings...
200 MetersCompare top 10
1.11Joshua Finseth22.38PRMNDilworth-Glyndon-FeltonJun 03MSHSL Section 8A - Sub-Section 30
2.12Noah Kiel22.46 (1.6)PRMNCrookstonJun 17MSHSL State Track & Field Championships
3.8Ayo Ogundeji22.76 (1.6)PRMNNevisJun 17MSHSL State Track & Field Championships
4.12Justin Wang22.82PRMNDilworth-Glyndon-FeltonJun 03MSHSL Section 8A - Sub-Section 30
5.11Carter Vasek23.02PRMNEast Grand ForksJun 03MSHSL Section 8A - Sub-Section 31
6.12Jory Vasek23.12PRMNFisher/EGF Sacred Heart/ClimaxJun 08MSHSL Section 8A Championships
7.12Kyle Gorman23.38PRMNPark ChristianJun 03MSHSL Section 8A - Sub-Section 30
8.12Christian Petron23.54MNFrazeeMay 16True Team Section 6A
9.12Jack Gilbert23.76PRMNNorthome/Kelliher/BlackduckJun 08MSHSL Section 8A Championships
10.10Ethan Boll23.81PRMNCrookstonJun 03MSHSL Section 8A - Sub-Section 31
View full rankings...
400 MetersCompare top 10
1.11Joshua Finseth49.84PRMNDilworth-Glyndon-FeltonJun 08MSHSL Section 8A Championships
2.12Jory Vasek49.95PRMNFisher/EGF Sacred Heart/ClimaxJun 08MSHSL Section 8A Championships
3.12Justin Wang50.41PRMNDilworth-Glyndon-FeltonJun 08MSHSL Section 8A Championships
4.11Sebastian Centeno51.69PRMNPelican RapidsJun 08MSHSL Section 8A Championships
5.10Andrew Fahey52.54PRMNNorthome/Kelliher/BlackduckJun 08MSHSL Section 8A Championships
6.12Lane Monaghan53.08PRMNPark Rapids AreaMay 28True Team Meet @ Park Rapids
7.11Anson Haack53.53PRMNLake of the Woods/Rainy RiverJun 08MSHSL Section 8A Championships
8.11Kaleb Stearns54.88MNPark Rapids AreaMay 132021 Mid-State Conference championship (Boys)
9.12Blake Moen54.94MNEast Grand ForksMay 27Frozen 5 Track Meet
10.12Tyson Mahar55.16PRMNEast Grand ForksJun 03MSHSL Section 8A - Sub-Section 31
View full rankings...
800 MetersCompare top 10
1.12Jack McNamee1:58.41PRMNNevisJun 17MSHSL State Track & Field Championships
2.11Jack McQuown2:02.25PRMNClearbrook-GonvickJun 08MSHSL Section 8A Championships
3.12Lane Monaghan2:02.30PRMNPark Rapids AreaJun 03MSHSL Section 8A - Sub-Section 29
4.12Alex Beck2:05.34MNFrazeeMay 16True Team Section 6A
5.11Jonathan Krueger2:06.63MNEast Grand ForksJun 08MSHSL Section 8A Championships
6.12Nathaniel Bervig2:07.11PRMNPark Rapids AreaJun 03MSHSL Section 8A - Sub-Section 29
7.12Trey Nichols2:09.69PRMNBGMRJun 08MSHSL Section 8A Championships
8.10Seth Meikle2:09.95PRMNLake of the Woods/Rainy RiverJun 08MSHSL Section 8A Championships
9.10Eli Bervig2:10.56MNPark Rapids AreaMay 18Section 8A True Team
10.8Cooper Hills2:10.96MNEast Grand ForksJun 08MSHSL Section 8A Championships
View full rankings...
1600 MetersCompare top 10
1.12Tyson Mahar4:28.28PRMNEast Grand ForksJun 17MSHSL State Track & Field Championships
2.10Evan Pohl4:31.36PRMNNevisJun 08MSHSL Section 8A Championships
3.12Jack McNamee4:34.72MNNevisMay 27Frozen 5 Track Meet
4.11Jonathan Krueger4:36.77PRMNEast Grand ForksMay 27Frozen 5 Track Meet
5.11George Bjorklund4:45.32PRMNNevisJun 08MSHSL Section 8A Championships
6.11Chandler Gray4:45.44MNDilworth-Glyndon-FeltonMay 16True Team Section 8AA
7.12Christian Carlson4:46.44MNFrazeeMay 16True Team Section 6A
8.9Noah Huot4:47.66MNPark Rapids AreaJun 08MSHSL Section 8A Championships
9.10Seth Meikle4:54.26PRMNLake of the Woods/Rainy RiverJun 08MSHSL Section 8A Championships
10.11Darryl Etter4:56.10PRMNPark Rapids AreaMay 18Section 8A True Team
View full rankings...
3200 MetersCompare top 10
1.12Tyson Mahar9:43.15MNEast Grand ForksJun 17MSHSL State Track & Field Championships
2.12Jack Johnson10:17.75PRMNNevisJun 17MSHSL State Track & Field Championships
3.9Noah Huot10:31.48MNPark Rapids AreaMay 28True Team Meet @ Park Rapids
4.10Evan Pohl10:39.55PRMNNevisJun 08MSHSL Section 8A Championships
5.12Christian Carlson10:40.36MNFrazeeMay 28True Team Meet @ Park Rapids
6.11Chandler Gray10:45.94MNDilworth-Glyndon-FeltonMay 16True Team Section 8AA
7.8Ephraim Bervig10:52.79MNPark Rapids AreaMay 132021 Mid-State Conference championship (Boys)
8.10Eli Bervig10:53.15MNPark Rapids AreaMay 29Class A Boys State True Team
9.11Darryl Etter10:53.26MNPark Rapids AreaJun 08MSHSL Section 8A Championships
10.10Taylor Johnson10:58.54MNUnited Clay-BeckerJun 08MSHSL Section 8A Championships
View full rankings...
110m Hurdles - 39"Compare top 10
1.12Peter Vandewege16.05PRMNRoseauJun 03MSHSL Section 8A - Sub-Section 31
2.12Zach McGlynn16.35 (1.7)MNWest Marshall FusionJun 17MSHSL State Track & Field Championships
3.11Caden Larson17.32MNPark ChristianJun 03MSHSL Section 8A - Sub-Section 30
4.10Evan Bilinski17.45MNNorthome/Kelliher/BlackduckJun 08MSHSL Section 8A Championships
5.10Dawson Dahring18.21PRMNPark Rapids AreaJun 03MSHSL Section 8A - Sub-Section 29
6.11George Flynn18.24MNFrazeeMay 16True Team Section 6A
7.10Pierce Deblieck18.43MNPark Rapids AreaJun 03MSHSL Section 8A - Sub-Section 29
8.11Dawson McDonald18.48MNEast Grand ForksJun 03MSHSL Section 8A - Sub-Section 31
9.12Hunter Kasprowicz18.69PRMNWest Marshall FusionJun 03MSHSL Section 8A - Sub-Section 31
10.12Tanner Schwehr18.74MNDilworth-Glyndon-FeltonMay 16True Team Section 8AA
View full rankings...
300m Hurdles - 36"Compare top 10
1.11Nathan Johannsen42.86MNFrazeeJun 03MSHSL Section 8A - Sub-Section 30
2.10Cooper Smith42.94MNEast Grand ForksJun 03MSHSL Section 8A - Sub-Section 31
3.9Tristan Landberg43.35PRMNPelican RapidsJun 03MSHSL Section 8A - Sub-Section 30
4.12Steven Hausken44.97PRMNWalker-Hackensack-AkeleyJun 08MSHSL Section 8A Championships
5.10Pierce Deblieck45.10MNPark Rapids AreaJun 08MSHSL Section 8A Championships
12Peter Vandewege45.10PRMNRoseauMay 27Frozen 5 Track Meet
7.11Colten Pagnac45.13PRMNWest Marshall FusionJun 08MSHSL Section 8A Championships
8.11Jonathon Parsons45.64MNFrazeeMay 16True Team Section 6A
9.10Dawson Dahring46.61PRMNPark Rapids AreaJun 08MSHSL Section 8A Championships
10.9Anthony Checco de Souza46.62MNPelican RapidsJun 08MSHSL Section 8A Championships
View full rankings...
4x100 RelayCompare top 10
1.Jack Weinberger
Brenner Spaeth
Caleb Kern
Kyle Gorman
45.01MNPark ChristianJun 17MSHSL State Track & Field Championships
2.Ethan Boll
Easton Tangquist
Caden Boike
Noah Kiel
45.27MNCrookstonJun 08MSHSL Section 8A Championships
3.Benjamin Olson
Jed Dunham
Connor Eidsmoe
Garon Schumacher
45.60MNRoseauJun 08MSHSL Section 8A Championships
4.Jayden Whalen
Logan Jackson
Tristan Hill
Josiah May
45.89MNPark Rapids AreaJun 08MSHSL Section 8A Championships
5.Bryce Frenzel
Evan Bilinski
Andrew Fahey
Jack Gilbert
46.36MNNorthome/Kelliher/BlackduckJun 08MSHSL Section 8A Championships
6.Joe Wilson
Casey Macziewski
Brody Friend
Donovan Verdi
46.93MNDilworth-Glyndon-FeltonJun 08MSHSL Section 8A Championships
7.Wyatt Roller
David Spillum
Andrew Peterson
Ethan Larson
47.05MNBarnesvilleJun 08MSHSL Section 8A Championships
8.Relay Team47.62MNPelican RapidsJun 03MSHSL Section 8A - Sub-Section 30
9.Relay Team47.75MNWest Marshall FusionMay 18Section 8A True Team
10.Relay Team48.12MNFrazeeJun 03MSHSL Section 8A - Sub-Section 30
View full rankings...
4x200 RelayCompare top 10
1.Blake Moen
Cooper Smith
Nate Afshari
Carter Vasek
1:33.30MNEast Grand ForksJun 08MSHSL Section 8A Championships
2.Carter Johnson
Hunter Williams
Sebastian Centeno
Jesus Moreno
1:33.97MNPelican RapidsJun 17MSHSL State Track & Field Championships
3.Relay Team1:35.76MNFrazeeJun 03MSHSL Section 8A - Sub-Section 30
4.Jaydon Walen
Josiah May
Tristan Hill
Kaleb Stearns
1:36.16MNPark Rapids AreaJun 08MSHSL Section 8A Championships
5.Relay Team1:36.52MNPark ChristianJun 03MSHSL Section 8A - Sub-Section 30
6.Relay Team1:37.75MNCrookstonApr 22EGF Invite
7.Relay Team1:39.23MNWalker-Hackensack-AkeleyJun 03MSHSL Section 8A - Sub-Section 29
8.Relay Team1:39.73MNRoseauApr 22EGF Invite
9.Relay Team1:40.14MNBagley/FosstonJun 03MSHSL Section 8A - Sub-Section 29
10.Relay Team1:40.51MNBarnesvilleJun 03MSHSL Section 8A - Sub-Section 30
View full rankings...
4x400 RelayCompare top 10
1.Josiah May
Nathaniel Bervig
Kaleb Stearns
Lane Monaghan
3:36.79MNPark Rapids AreaJun 08MSHSL Section 8A Championships
2.Sam Moe
Jesus Moreno
Tristan Landberg
Sebastian Centeno
3:46.66MNPelican RapidsJun 08MSHSL Section 8A Championships
3.Robert Olson
Koda Thompson
Logan Hemberger
Andrew Agnes
3:47.28MNBagley/FosstonJun 08MSHSL Section 8A Championships
4.Relay Team3:47.54MNEast Grand ForksApr 22EGF Invite
5.Relay Team3:48.28MNLake of the Woods/Rainy RiverJun 03MSHSL Section 8A - Sub-Section 29
6.Relay Team3:48.60MNRoseauMay 10Roseau Invitational #2
7.Isaiah Fish
Luke Hruby
Carter Gillette
Teferi Reeves
3:50.34MNWarroadJun 08MSHSL Section 8A Championships
8.Relay Team3:51.63MNWalker-Hackensack-AkeleyJun 03MSHSL Section 8A - Sub-Section 29
9.Relay Team3:55.39MNCrookstonJun 03MSHSL Section 8A - Sub-Section 31
10.Relay Team3:59.12MNWest Marshall FusionMay 18Section 8A True Team
View full rankings...
4x800 RelayCompare top 10
1.Eli Bervig
Kaleb Stearns
Nathaniel Bervig
Lane Monaghan
8:12.86MNPark Rapids AreaJun 17MSHSL State Track & Field Championships
2.Nathan Johannsen
Christian Carlson
Colby Erickson
Alex Beck
8:32.30MNFrazeeJun 08MSHSL Section 8A Championships
3.Louis Gaytan
Chase Julin
Joe Wilson
Joseph Casey
8:51.38MNDilworth-Glyndon-FeltonJun 08MSHSL Section 8A Championships
4.George Bjorklund
Jack Johnson
Evan Pohl
Jack McNamee
8:55.70MNNevisMay 21Tingy Invite
5.Steven Sellin
Ian Kronbeck
Seth Torgerson
Taylor Johnson
9:08.34MNUnited Clay-BeckerJun 08MSHSL Section 8A Championships
6.Cooper Hills
Garrett Craven
Jace Fore
Tate Moore
9:15.06MNEast Grand ForksJun 08MSHSL Section 8A Championships
7.Relay Team9:23.16MNRoseauMay 18Section 8A True Team
8.Relay Team9:27.10MNWarroadMay 18Section 8A True Team
9.Relay Team9:30.74MNBGMRMay 18Section 8A True Team
10.Palmer Olson
Gavin Halverson
Liam Hagen
Jackson Kaiser
9:41.05MNBagley/FosstonJun 08MSHSL Section 8A Championships
View full rankings...
Shot Put - 12lbCompare top 10
1.11Tristan Hill47' 6.25PRMNPark Rapids AreaJun 17MSHSL State Track & Field Championships
2.11Brady Skeim46' 7.5MNBGMRJun 17MSHSL State Track & Field Championships
3.11Gage Hockstedler44' 11MNBGMRJun 03MSHSL Section 8A - Sub-Section 31
4.10Jonny Robideau41' 10PRMNBarnesvilleApr 15Minnewaska Meet #2
12Trevor Radke41' 10PRMNWalker-Hackensack-AkeleyMay 14WHA Invitational
6.10Victor Sosa41' 2MNDilworth-Glyndon-FeltonMay 06Breckenridge Inv
7.12Kole Szczepanski41' 1PRMNWest Marshall FusionMay 18Section 8A True Team
8.12Gabe Lavin40' 10.25PRMNClearbrook-GonvickJun 08MSHSL Section 8A Championships
9.10Caleb Zejdlik40' 9.25PRMNEast Grand ForksJun 03MSHSL Section 8A - Sub-Section 31
10.11Oliver Nelson40' 4PRMNRoseauMay 10Roseau Invitational #2
View full rankings...
Discus - 1.6kgCompare top 10
1.11Tristan Hill155' 2PRMNPark Rapids AreaJun 08MSHSL Section 8A Championships
2.11Brady Skeim135' 11MNBGMRJun 17MSHSL State Track & Field Championships
3.10Victor Sosa130' 5PRMNDilworth-Glyndon-FeltonMay 18DL Invite 5.18
4.11Nick Haugrud128' 5MNPelican RapidsJun 03MSHSL Section 8A - Sub-Section 30
5.12Gabe Lavin125' 2PRMNClearbrook-GonvickMay 25Bagley/Fosston Varsity meet May 25th
6.10Luke Hartung125' 1.5MNPark Rapids AreaJun 08MSHSL Section 8A Championships
7.10Cole Bentley124' 6.5MNNCE/UH TitansJun 03MSHSL Section 8A - Sub-Section 30
8.11Gage Hockstedler122' 7MNBGMRJun 08MSHSL Section 8A Championships
9.12Kole Szczepanski121' 6PRMNWest Marshall FusionMay 27Frozen 5 Track Meet
10.10Austin Kautzman120' 9MNBGMRJun 03MSHSL Section 8A - Sub-Section 31
View full rankings...
High JumpCompare top 10
1.12Zach McGlynn6' 3PRMNWest Marshall FusionJun 17MSHSL State Track & Field Championships
2.10Gerald Melin6' 0MNRed Lake CountyMay 04Bagley/Fosston May 4th Varsity Meet
3.10Avery Lavine5' 11PRMNClearbrook-GonvickJun 08MSHSL Section 8A Championships
12Virgil Laznicka5' 11PRMNWarroadJun 08MSHSL Section 8A Championships
11Caden Larson5' 11MNPark ChristianJun 03MSHSL Section 8A - Sub-Section 30
6.12Moses Jensen5' 10PRMNGrygla-GatzkeMay 10Roseau Invitational #2
12Karsten Isaacson5' 10PRMNCrookstonApr 27KROX Crookston Invite @ EGF
8.11Nathan Johannsen5' 9PRMNFrazeeJun 08MSHSL Section 8A Championships
9.12Jack McNamee5' 8PRMNNevisMay 06Northland Conference Track and Field Meet at WHA
12Jed Dunham5' 8PRMNRoseauMay 10Roseau Invitational #2
11Jonathon Parsons5' 8MNFrazeeMay 18DL Invite 5.18
View full rankings...
Pole VaultCompare top 10
1.12Zach McGlynn13' 9PRMNWest Marshall FusionMay 27Frozen 5 Track Meet
2.11Gavin Gullikson13' 6PRMNWest Marshall FusionJun 17MSHSL State Track & Field Championships
3.11Nate Afshari12' 7MNEast Grand ForksJun 03MSHSL Section 8A - Sub-Section 31
4.12Zackary Stevenson12' 6PRMNWalker-Hackensack-AkeleyJun 03MSHSL Section 8A - Sub-Section 29
5.11Brody Gwin11' 1PRMNAda-Borup-WestJun 08MSHSL Section 8A Championships
10Cole Olson11' 1PRMNEast Grand ForksJun 03MSHSL Section 8A - Sub-Section 31
7.10Tyson Mortimer10' 7PRMNWest Marshall FusionJun 08MSHSL Section 8A Championships
8.11Nathen Afshari10' 6PRMNEast Grand ForksApr 27KROX Crookston Invite @ EGF
12Aidan Walsh10' 6PRMNRoseauMay 18Section 8A True Team
12Kaden Hiemenz10' 6MNFrazeeMay 18DL Invite 5.18
View full rankings...
Long JumpCompare top 10
1.11Joshua Finseth21' 9PRMNDilworth-Glyndon-FeltonJun 08MSHSL Section 8A Championships
2.12Colby Larson21' 8.25PRMNRothsayJun 08MSHSL Section 8A Championships
3.12Justin Wang21' 5PRMNDilworth-Glyndon-FeltonJun 08MSHSL Section 8A Championships
4.11Colten Pagnac20' 10.5PRMNWest Marshall FusionJun 08MSHSL Section 8A Championships
5.12Jack Gilbert20' 1PRMNNorthome/Kelliher/BlackduckMay 25Bagley/Fosston Varsity meet May 25th
6.12Jed Dunham19' 5.75PRMNRoseauMay 18Section 8A True Team
7.10Brenner Spaeth18' 11PRMNPark ChristianJun 08MSHSL Section 8A Championships
8.10Andrew Peterson18' 10.5PRMNBarnesvilleApr 15Minnewaska Meet #2
9.11Colin McGregor18' 7MNWest Marshall FusionApr 27KROX Crookston Invite @ EGF
10.10Ethan Boll18' 6.5PRMNCrookstonJun 08MSHSL Section 8A Championships
View full rankings...
Triple JumpCompare top 10
1.11Kai Ashmoore48' 0.5PRMNWalker-Hackensack-AkeleyMay 25Bagley/Fosston Varsity meet May 25th
2.11Joshua Finseth45' 3PRMNDilworth-Glyndon-FeltonJun 08MSHSL Section 8A Championships
3.11Colten Pagnac40' 3.25PRMNWest Marshall FusionMay 27Frozen 5 Track Meet
4.12Gabe Lavin40' 1.5PRMNClearbrook-GonvickJun 03MSHSL Section 8A - Sub-Section 29
5.11Jonathon Parsons39' 9.75PRMNFrazeeMay 16True Team Section 6A
6.12Gavin Damar39' 2.75PRMNWalker-Hackensack-AkeleyJun 03MSHSL Section 8A - Sub-Section 29
7.12Peter Vandewege38' 10.75PRMNRoseauJun 03MSHSL Section 8A - Sub-Section 31
8.11George Flynn38' 6.5PRMNFrazeeMay 18DL Invite 5.18
9.10Cole Bentley38' 4.5MNNCE/UH TitansMay 25Bagley/Fosston Varsity meet May 25th
10.10Braeden Bredman38' 3.25MNBarnesvilleApr 15Minnewaska Meet #2
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.