Mens

100 MetersCompare top 10
1.12Gary Afram10.70 (-.5)PRMNRosemountJun 17MSHSL State Track & Field Championships
2.12Sam Valor10.71 (3.9)PRMNMonticelloJun 12MSHSL Section 8AA Championships
3.12Julian Tong10.76 (3.4)PRMNSt. Paul CentralJun 17MSHSL State Track & Field Championships
4.12Nolan Morical10.80 (3.9)PRMNAlexandriaJun 12MSHSL Section 8AA Championships
5.12Levi Yeebahn10.82 (3.0)PRMNAnokaJun 12MSHSL Section 5AA Championships
12Edmund Ocansey10.82 (3.0)PRMNChamplin ParkJun 12MSHSL Section 5AA Championships
11Gus Langford10.82PRMNDeLaSalleMay 26Tri-Metro Conference Championships
8.11Max Reis10.84 (.9)MNSpectrumJun 17MSHSL State Track & Field Championships
9.12Isaiah Huber10.85 (3.3)PRMNRochester CenturyJun 12MSHSL Section 1AA Championships
10.12Ezekiel Clark10.86 (3.4)PRMNRobbinsdale ArmstrongJun 17MSHSL State Track & Field Championships
View full rankings...
200 MetersCompare top 10
1.12Julian Tong21.50 (.0)PRMNSt. Paul CentralJun 10MSHSL Section 4AA Championships
2.11Landen Liu21.55 (3.0)PRMNCentennialJun 12MSHSL Section 5AA Championships
3.10Sawyer Seidl21.79MNHill-MurrayJun 03Metro East Championships
4.10Michael Haugo21.82 (1.8)PRMNMoorheadJun 12MSHSL Section 8AA Championships
5.11Tarun Poliboina21.90 (1.9)PRMNWayzataJun 10MSHSL Section 6AA Championships
6.11Gus Langford21.93PRMNDeLaSalleJun 04Minneapolis South Tri
7.12David Boyd Jr21.98 (1.8)PRMNSt. Cloud ApolloJun 12MSHSL Section 8AA Championships
12Daniel Baltes21.98 (3.0)PRMNMaple GroveJun 12MSHSL Section 5AA Championships
10Richlu Tudee21.98 (3.0)MNChamplin ParkJun 12MSHSL Section 5AA Championships
10.12Sam Valor22.03 (1.8)PRMNMonticelloJun 12MSHSL Section 8AA Championships
View full rankings...
400 MetersCompare top 10
1.11Ramy Ayoub48.13MNFarmingtonJun 12MSHSL Section 1AA Championships
2.11Gus Langford48.64PRMNDeLaSalleJun 17MSHSL State Track & Field Championships
3.11Mitchell Piehl49.27PRMNHutchinsonJun 11MSHSL Section 2AA Championships
4.12Brady Wright49.33PRMNMonticelloJun 02Mississippi 8 Conference Championships
5.12Kyler Bade49.63PRMNPlainview-Elgin-MillvilleJun 17MSHSL State Track & Field Championships
12Brett Ringer49.63PRMNBlaineMay 07Wayzata Boys Pent
7.11Miles Townsend49.78MNRosemountJun 17MSHSL State Track & Field Championships
8.11Joshua Finseth49.84PRMNDilworth-Glyndon-FeltonJun 08MSHSL Section 8A Championships
9.11AJ Josephson49.87PRMNCanby/MinneotaJun 10MSHSL Section 3A Championships
10.12Jory Vasek49.95PRMNFisher/EGF Sacred Heart/ClimaxJun 08MSHSL Section 8A Championships
View full rankings...
800 MetersCompare top 10
1.11Ramy Ayoub1:52.54PRMNFarmingtonJun 02SSC Championships
2.12Gabe Smit1:53.39PRMNPrior LakeJun 02SSC Championships
3.11Will Skelly1:53.46PRMNMounds ViewJun 17MSHSL State Track & Field Championships
4.10Bryce Stachewicz1:54.03PRMNLakeville NorthJun 02SSC Championships
5.10Cameron Stocke1:55.38PRMNRock RidgeJun 10MSHSL Section 7A Championships
6.11Gabriel Birkmeier1:55.43PRUnattachedJun 28800 Jamboree
7.12Alexander Gutierrez1:55.49PRMNEden PrairieJun 01Lake Conference Championships
8.10Andrew Casey1:55.72MNLakeville NorthJun 02SSC Championships
9.12Austin Hunter1:56.12PRMNMinnetonkaJun 01Lake Conference Championships
10.12Silas Green1:56.22PRMNRochester CenturyMay 13Rochester All City Boys
View full rankings...
1600 MetersCompare top 10
1.12Gabe Smit4:12.44PRMNPrior LakeMay 27Rosemount True Team Alternative Meet
2.10Cameron Stocke4:12.94PRMNRock RidgeJun 17MSHSL State Track & Field Championships
3.12Aiden Kilibarda4:15.35PRMNStillwater AreaMay 27Rosemount True Team Alternative Meet
4.12Benjamin Scheller4:15.43PRMNChanhassenMay 29Metro West Conference Championships
5.12Leo Goodman4:15.70PRMNHopkinsMay 27Rosemount True Team Alternative Meet
6.11Jacob McCleary4:16.38PRMNPerhamJun 17MSHSL State Track & Field Championships
7.12Brennen Peterson4:16.54PRMNRosemountMay 27Rosemount True Team Alternative Meet
8.12Zach Morse4:16.62PRVAOaktonMay 28Concorde District Championships
9.10Elliott McArthur4:16.89PRMNMounds ViewMay 07Wayzata Boys Pent
10.12Geno Uhrbom4:17.78PRMNGreenway/Nashwauk/KeewatinMay 272021 Iron Range Conference Meet
View full rankings...
3200 MetersCompare top 10
1.12Emmet Anderson9:17.11PRMNStaples-MotleyJun 17MSHSL State Track & Field Championships
2.10Alden Keller9:19.03PRMNBreck SchoolJun 17MSHSL State Track & Field Championships
3.12Gabe Smit9:19.38PRMNPrior LakeJun 17MSHSL State Track & Field Championships
4.10Elliott McArthur9:19.65MNMounds ViewJun 17MSHSL State Track & Field Championships
5.12Geno Uhrbom9:20.65PRMNGreenway/Nashwauk/KeewatinJun 17MSHSL State Track & Field Championships
6.12Benjamin Scheller9:20.86PRMNChanhassenJun 17MSHSL State Track & Field Championships
7.12Isaac Hartman9:24.25PRMNEden PrairieJun 10MSHSL Section 6AA Championships
8.11Daniel Vanacker9:26.37PRMNForest LakeJun 03Suburban East Conference Championships
9.9Sam Scott9:26.79MNMinneapolis SouthwestJun 17MSHSL State Track & Field Championships
10.11Jonathan Roux9:28.58MNStillwater AreaMay 27Rosemount True Team Alternative Meet
View full rankings...
110m Hurdles - 39"Compare top 10
1.10David Nelson13.88PRMNWayzataApr 16Wayzata at Buffalo
2.12George Jackson14.04PRMNHopkinsApr 30Hopkins vs Wayzata
3.11Wyatt Baker14.21PRMNWayzataApr 16Wayzata at Buffalo
4.12Samuel Duffing14.50 (3.3)PRMNHopkinsJun 17MSHSL State Track & Field Championships
5.12Jayson Ekiyor14.51 (.0)PRMNProvidence AcademyJun 17MSHSL State Track & Field Championships
6.12Sam May14.90 (1.9)PRMNWillmarJun 12MSHSL Section 8AA Championships
7.12Jack Titchenal14.92 (1.3)PRMNOwatonnaJun 12MSHSL Section 1AA Championships
8.11Sam Monseth14.94 (3.3)PRMNSt. Michael-AlbertvilleJun 17MSHSL State Track & Field Championships
9.11Jacob Kelly14.95 (3.3)MNBemidjiJun 17MSHSL State Track & Field Championships
10.11Benjamin Mosser15.02 (1.3)PRMNLakeville SouthJun 12MSHSL Section 1AA Championships
View full rankings...
300m Hurdles - 36"Compare top 10
1.12George Jackson38.40PRMNHopkinsApr 30Hopkins vs Wayzata
2.11Jack Kocher39.02PRMNLakeville NorthJun 12MSHSL Section 1AA Championships
3.12Samuel Duffing39.13PRMNHopkinsMay 19Section 7AAA East Region
4.12Kenny Soderberg39.14PRMNMorris Area/Chokio-AlbertaJun 17MSHSL State Track & Field Championships
5.11Ryan Gregory39.44MNOwatonnaJun 12MSHSL Section 1AA Championships
6.12Jayson Ekiyor39.59PRMNProvidence AcademyJun 17MSHSL State Track & Field Championships
7.12Ren Hamann39.79PRMNSt. Michael-AlbertvilleJun 17MSHSL State Track & Field Championships
8.12Sam May39.86PRMNWillmarJun 17MSHSL State Track & Field Championships
9.11Benjamin Mosser40.05MNLakeville SouthJun 12MSHSL Section 1AA Championships
10.11Collin Graff40.13MNNorthfieldJun 12MSHSL Section 1AA Championships
View full rankings...
4x100 RelayCompare top 10
1.Rashad McKinley
Gianni Hurley
Simon Seidl
Sawyer Seidl
42.29MNHill-MurrayJun 03Metro East Championships
2.Michael Shipman
Edmund Ocansey
Sherifodeen Bolarinwa
Richlu Tudee
42.34MNChamplin ParkJun 17MSHSL State Track & Field Championships
3.Monte Gillman
Eli Gillman
Collin Asplin
Joel Selseth
42.65MNDassel-CokatoJun 17MSHSL State Track & Field Championships
4.Cayden Holcomb
Noah Smith
Carter Holcomb
Demonte Simmons
42.74MNRochester MayoJun 17MSHSL State Track & Field Championships
5.Vicar Pyne
Vincent Pyne
Kade Gilbertson
Gary Afram
43.04MNRosemountJun 12MSHSL Section 1AA Championships
6.Max Williams
Tarun Poliboina
Sean Diedrich
Rukshen Ambrose
43.06MNWayzataJun 17MSHSL State Track & Field Championships
7.Derrick Jameson
Daniel Baltes
Kristian Lodholz
Nicholas Westphal
43.12MNMaple GroveJun 12MSHSL Section 5AA Championships
Wyatt Block
Peyton Goettlicher
Blake Kirby
Owen Johnson
43.12MNMankato WestJun 11MSHSL Section 2AA Championships
9.Graham Gerlach
Ricky Weber
Tylir Brookins
Mason Lijewski
43.17MNRoseville AreaJun 10MSHSL Section 4AA Championships
10.Jeffrey Odamtten
Jontay Vaulx
Seth Olson
Gavin Rogers
43.20MNWhite Bear Lake AreaJun 03Suburban East Conference Championships
View full rankings...
4x200 RelayCompare top 10
1.Ben Buesgens
Erick Moreno
Abdisa Ayana
Rodrick Finley
1:28.14MNFarmingtonJun 17MSHSL State Track & Field Championships
2.Rashad McKinley
Gianni Hurley
Simon Seidl
Sawyer Seidl
1:28.48MNHill-MurrayJun 10MSHSL Section 4AA Championships
3.Jamarion Robinson
Kole Guth
Brooks Reicks
Seth Reicks
1:28.63MNSt. PeterJun 17MSHSL State Track & Field Championships
4.Gabriel Hirshman
JT Zell
Ashton Brown
George Jackson
1:28.72MNHopkinsJun 10MSHSL Section 6AA Championships
5.Michael Schilling
Joe Hannah
Brady Wright
Sam Valor
1:28.80MNMonticelloJun 17MSHSL State Track & Field Championships
6.Daniel Knudsen
Takhi Vaughn
Michael Gross
Nicholas Heckman
1:29.15MNEden PrairieJun 17MSHSL State Track & Field Championships
7.Abraham Carlson
Jamal Dixon
Alonn Salman
Michael Haugo
1:29.51MNMoorheadJun 17MSHSL State Track & Field Championships
8.Brian Boakye-Ansah
Miles Townsend
Kade Gilbertson
Cedric Wall
1:29.65MNRosemountJun 17MSHSL State Track & Field Championships
9.Jack Raverty
Blake Kirby
Peyton Goettlicher
Owen Johnson
1:29.72MNMankato WestJun 11MSHSL Section 2AA Championships
10.Derrick Jameson
Daniel Baltes
Kristian Lodholz
Nicholas Westphal
1:30.11MNMaple GroveJun 12MSHSL Section 5AA Championships
View full rankings...
4x400 RelayCompare top 10
1.Jack Savasten
Erick Moreno
Abdisa Ayana
Ramy Ayoub
3:22.34MNFarmingtonJun 17MSHSL State Track & Field Championships
2.Max Derosier
Will Skelly
Elliott McArthur
Victor Lelinga
3:23.23MNMounds ViewJun 17MSHSL State Track & Field Championships
3.Logan McGee
Andrew Casey
Bryce Stachewicz
Jack Kocher
3:24.27MNLakeville NorthJun 12MSHSL Section 1AA Championships
4.Cosmo Guion
Austin Hunter
Walker Liu
Chase McPherson
3:25.46MNMinnetonkaJun 10MSHSL Section 6AA Championships
5.Gabriel Hirshman
Samuel Duffing
Leo Goodman
George Jackson
3:25.93MNHopkinsJun 10MSHSL Section 6AA Championships
6.Jamal Dixon
Renas Salman
Trey Feeney
John Jenkins
3:26.01MNMoorheadJun 12MSHSL Section 8AA Championships
7.Charles Phinney
Ethan Bernstein
Jack Elliott
Benjamin Spriggs
3:26.10MNEdinaJun 01Lake Conference Championships
8.Nolan Morical
Jacob Kleven
Myles Sansted
Jack Theien
3:26.16MNAlexandriaJun 12MSHSL Section 8AA Championships
9.Jarod White
Zack Ihde
Mark Quintero
Kaedyn Peterson-Rucker
3:26.42MNPine IslandJun 10MSHSL Section 1A Championships
10.Marshall Norring
Sadikou Bouari
Matthew Krzmarzick
Thomas Dundon
3:26.46MNBurnsvilleJun 17MSHSL State Track & Field Championships
View full rankings...
4x800 RelayCompare top 10
1.Logan Meinert
Calvin Fiala
Cameron Heppner
Gabriel Birkmeier
7:54.58MNAndoverJun 17MSHSL State Track & Field Championships
2.Brooks Matetich
Isaak McDonald
Paul Louvar
Nick Youso
7:56.38MNBemidjiJun 17MSHSL State Track & Field Championships
3.Jack Elliott
Nickolas Idrogo-lam
Ethan Bernstein
Charles Phinney
7:58.91MNEdinaJun 17MSHSL State Track & Field Championships
4.Tyler White
Seth Hill
Ryan Horton
Silas Green
8:01.54MNRochester CenturyJun 17MSHSL State Track & Field Championships
5.Hamza Mohamed
Abdirahman Robleh
Alex Foss
Nick Cichoski
8:02.48MNWayzataJun 10MSHSL Section 6AA Championships
6.Baden Bastian
Brandon Stark
Ethan Klisch
Thomas Ruhl
8:04.35MNBrainerdJun 17MSHSL State Track & Field Championships
7.James Lyke
Bobby Cilke
Ben Lefebvre
Caden Nordberg
8:05.38MNSt. Michael-AlbertvilleJun 17MSHSL State Track & Field Championships
8.John Christian Faller
Daniel Koland
Sean McNiesh
Samuel Jordan
8:07.34MNEast RidgeJun 11MSHSL Section 3AA Championships
9.Owen Herbst
Jadon Boots
James Dorado
Jared Gregoire
8:07.67MNBuffaloJun 17MSHSL State Track & Field Championships
10.Carl Strohoffer
Brandon Morris
Xander McFaul
Magnus Herschbach
8:07.77MNTwo RiversJun 11MSHSL Section 3AA Championships
View full rankings...
Shot Put - 12lbCompare top 10
1.12Marcus Hansen63' 2.25PRMNWasecaJun 17MSHSL State Track & Field Championships
2.11Tony Nelson59' 2.25MNTracy-Milroy-BalatonJun 17MSHSL State Track & Field Championships
3.12Leo Silha58' 4PRMNPlainview-Elgin-MillvilleJun 17MSHSL State Track & Field Championships
4.11Weston Ebner55' 1.5MNRosemountMay 27Rosemount True Team Alternative Meet
5.11Jackson Weston54' 10MNGrand RapidsJun 17MSHSL State Track & Field Championships
6.10Alexander Jensen54' 7.75PRMNFergus FallsJun 03CLC Outdoor Championships
7.12Brian Glomstad54' 2.5PRMNWayzataJun 01Lake Conference Championships
8.12Gage Stankiewicz53' 10.5PRMNEskoMay 18True Team 7AA Central
9.9Dylan Gross53' 4MNBrainerdJun 12MSHSL Section 8AA Championships
10.10Hayden Bills53' 0.75MNRosemountJun 12MSHSL Section 1AA Championships
View full rankings...
Discus - 1.6kgCompare top 10
1.12Leo Silha181' 9PRMNPlainview-Elgin-MillvilleJun 02MSHSL Section 1A - Sub-Section 3
2.11Ethan Fischer179' 8MNMaple RiverJun 12MSHSL Section 2A Championships
3.12Marcus Hansen178' 8PRMNWasecaJun 17MSHSL State Track & Field Championships
4.12Will Tschetter175' 7PRMNStewartvilleJun 17MSHSL State Track & Field Championships
5.12Gage Stankiewicz170' 3MNEskoMay 13Polar League Meet
6.10Hayden Bills169' 8MNRosemountJun 12MSHSL Section 1AA Championships
7.12Deekon Anvid168' 7PRMNSouth Ridge/Cherry/North Woods/NE RangeJun 17MSHSL State Track & Field Championships
8.11Ethan Fischer166' 9PRMNMaple RiverJun 03MSHSL Section 2A - Sub-Section 5
9.12Trevor Christensen159' 4PRMNEast CentralJun 01MSHSL Section 5A - Sub-Section 18
10.12Tyler Nebelung159' 2PRMNAnokaMay 29Class AAA Boys State True Team
View full rankings...
High JumpCompare top 10
1.12Jacob Ziebarth6' 8PRMNCambridge-IsantiJun 12MSHSL Section 7AA Championships
2.12Peyton Johnsrud6' 7MNMinnewaska AreaJun 17MSHSL State Track & Field Championships
12Josh Creer-Oberstar6' 7PRMNRock RidgeJun 17MSHSL State Track & Field Championships
12Luke Oberleitner6' 7PRMNSt FrancisMay 11St. Francis Quad
5.12Levi Yeebahn6' 6MNAnokaMay 16True Team Section 4AAA
9Michael Sweeney6' 6PRMNBreck SchoolApr 29Breck at Blake
7.12Alec Ungar6' 5PRMNChanhassenJun 17MSHSL State Track & Field Championships
12Ricky Weber6' 5PRMNRoseville AreaJun 17MSHSL State Track & Field Championships
12Matthew Thompson6' 5PRMNDuluth EastJun 17MSHSL State Track & Field Championships
12Cole Matetich6' 5PRMNBemidjiJun 12MSHSL Section 8AA Championships
View full rankings...
Pole VaultCompare top 10
1.11Jarod White16' 0PRMNPine IslandJun 10MSHSL Section 1A Championships
2.11Jack Helmich15' 0PRMNWayzataJun 01Lake Conference Championships
3.17-18Travis Reighard14' 11.25PRMNFleigle's FlyersJun 23USATF Minnesota Association Youth Championships
4.12Ethan Hintermeister14' 8PRMNCambridge-IsantiMay 04Becker Invite
5.17-18Jack Maxwell14' 6PRWANorthwest Pole VaultAug 06North West Pole Vault Grand Prix, Salem OR
6.12JT Zell14' 4PRMNHopkinsJun 10MSHSL Section 6AA Championships
7.12Cody Krohnberg14' 3PRMNBlaineMay 11Blaine Quad
10Nathan Nelson14' 3MNRochester CenturyJun 17MSHSL State Track & Field Championships
9.12Jonathan Zell14' 1PRMNHopkinsJun 01Lake Conference Championships
10.12Blake Johnson14' 0PRMNForest LakeJun 03Suburban East Conference Championships
View full rankings...
Long JumpCompare top 10
1.10Justin Gleason22' 9.25 (1.6)PRMNOwatonnaJun 12MSHSL Section 1AA Championships
2.12Anthony Marsh22' 7PRMNSauk CentreMay 25West Central Conference Championships
12George Jackson22' 7MNHopkinsApr 30Hopkins vs Wayzata
4.11Micah Schaap22' 4.75 (.3)MNSWMCH-EHSJun 10MSHSL Section 3A Championships
5.12Will Hanson22' 3.25 (.5)PRMNEdinaJun 17MSHSL State Track & Field Championships
6.12Matt Seberson22' 3 (2.5)PRMNWasecaJun 11MSHSL Section 2AA Championships
7.12Levi Yeebahn22' 2.5 (1.0)PRMNAnokaJun 12MSHSL Section 5AA Championships
12Edmund Ocansey22' 2.5 (.6)MNChamplin ParkJun 12MSHSL Section 5AA Championships
9.11Peytton Bridges22' 2.25 (.9)PRMNBlaineJun 12MSHSL Section 5AA Championships
10.10Elijah Green22' 1 (3.1)PRMNMankato WestJun 11MSHSL Section 2AA Championships
12Slade Heald22' 1PRMNForest LakeJun 03Suburban East Conference Championships
View full rankings...
Triple JumpCompare top 10
1.11Kai Ashmoore48' 0.5PRMNWalker-Hackensack-AkeleyMay 25Bagley/Fosston Varsity meet May 25th
2.11William Heydt45' 4.5 (3.4)PRMNAlexandriaJun 17MSHSL State Track & Field Championships
3.11Anthony Borom45' 4.25 (1.9)PRMNFridleyJun 17MSHSL State Track & Field Championships
4.11Kaden McNiff45' 3.25 (.8)PRMNFloodwoodJun 17MSHSL State Track & Field Championships
5.12George Nyanforth45' 3PRMNMoorheadApr 27West Fargo Quadrangular
11Joshua Finseth45' 3PRMNDilworth-Glyndon-FeltonJun 08MSHSL Section 8A Championships
7.12Connor Johnsrud45' 0.5PRMNMinnewaska AreaMay 25West Central Conference Championships
8.12Ian Lillquist45' 0PRMNNew PragueJun 03New Prague Last Chance Meet
9.10Abagotte Opiew44' 8PRMNWorthingtonApr 26Pipestone Conference Invite #1
10.11Max Reis44' 5 (.2)PRMNSpectrumJun 09MSHSL Section 5A Championships
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.