Mens

100 MetersCompare top 10
1.12Kyle Burgoni10.71PRILTolono (Unity)Jun 10IHSA Class 2A TRB Sectional #9 - Tolono (Unity)
2.12Jason Moore10.83PRILChicago (De La Salle)May 15Latin Hope Invitational #5
12Preston Sumner10.83PRILCartervilleMay 27Carterville Boys' Invitational
4.12Michael Marrs10.84PRILSandwichMay 07D117 Coed Wildcard Invite
5.11Vinson Newsom10.90PRILMarionMay 27Carterville Boys' Invitational
6.11Christian Keyhea10.91 (-.1)ILMt. ZionJun 18IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
7.12Kaden Barber10.92PRILMarionMay 27Carterville Boys' Invitational
8.12Jackson Gerard10.93 (.0)PRILWheaton (St. Francis)Jun 04MSC Boys Blue Division
9.9Kenneth Buchanon10.96 (1.9)PRUnattachedAug 07AAU National Junior Olympic Games
12Jalen Burton10.96 (1.8)PRILMundelein (Carmel)Jun 18IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
View full rankings...
200 MetersCompare top 10
1.12Jeremiah Hamilton21.58PRILUrbanaJun 10IHSA Class 2A TRB Sectional #9 - Tolono (Unity)
2.12Kyle Burgoni21.72PRILTolono (Unity)May 14Unity HS Boys Invitational
3.12Jalen Burton22.01PRILMundelein (Carmel)Jun 09IHSA Class 2A TRB Sectional #1 - Richmond (R.-Burton)
4.17-18Quaevon Autman22.04PRILVipers Track ClubJul 11USATF Illinois All-Comers Youth Championships
5.12Michael Marrs22.12PRILSandwichJun 10IHSA Class 2A TRB Sectional #2 - Rochelle
6.12Devonte Ford22.18PRILEast St. Louis (Sr.)Jun 09IHSA Class 2A TRB Sectional #11 - Mascoutah
7.11EJ Nwagwu22.32 (.0)ILChicago (St. Rita)Jun 10IHSA Class 2A TRB Sectional #5 - Chicago (St. Rita)
8.12Dalton Woods22.33PRILHerscherJun 09IHSA Class 2A TRB Sectional #6 - Herscher
9.17-18John Green Jr.22.41PRILSaints Track ClubJul 17DuPage Bob Nihells All Comers Youth Meet
12Jalen Jones22.41 (.0)PRILEvergreen ParkJun 10IHSA Class 2A TRB Sectional #5 - Chicago (St. Rita)
View full rankings...
400 MetersCompare top 10
1.12Micah Senior49.07PRILEurekaJun 10IHSA Class 2A TRB Sectional #8 - Metamora
2.12Aden Sears49.15PRILEurekaMay 27McLean County Meet
3.17-18Jackson Gilbert49.29PRILVipers Track ClubAug 01USATF National Junior Olympic Championships
4.11Zac Schmidt49.42PRILBurlington (Central)Jun 18IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
5.12Devonte Ford49.59PRILEast St. Louis (Sr.)May 07Winston Brown Invitational
6.12Melcon DeJesus49.74ILKewanee (H.S.)Jun 18IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
7.11Bryson Wilson49.86ILMarionJun 09IHSA Class 2A TRB Sectional #11 - Mascoutah
8.10Timothy Cross50.16ILEast St. Louis (Sr.)Jun 18IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
9.11Garrett Slack50.28PRILLincolnJun 18IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
10.12Jeremiah Hamilton50.34PRILUrbanaMay 14Boys Twin City Championships
View full rankings...
800 MetersCompare top 10
1.12Brock Drengenberg1:54.69PRILDixon (H.S.)Jun 18IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
2.12Nicky Edwards-Levin1:55.29PRILChicago (University)Jun 18IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
3.11Wilson Georges1:56.12ILBartonville (Limestone)May 13Bloomington Raider Purple Invitational (Boys Only)
4.12Chris Cherry1:57.03PRILTaylorvilleApr 29SHS Triangular
5.10Grayden Rill1:57.80PRILOak Park (Fenwick)Jun 18IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
6.12Stephen Thomas1:58.24PRILRockford (R. Christian)Jun 18IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
9Gavin Genisio1:58.24ILBentonMay 03Du Quoin Boys Track Meet
8.12Jordan Eddy1:58.61PRILMascoutahJun 09IHSA Class 2A TRB Sectional #11 - Mascoutah
9.11Lee O'Bryan1:58.73ILOak Park (Fenwick)Jun 10IHSA Class 2A TRB Sectional #3 - Glen Ellyn (Glenbard South)
10.10Sam Atkinson1:58.94ILMt. ZionJun 18IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
View full rankings...
1500 MetersCompare top 10
1.11Wilson Georges3:57.31PRUnattachedJul 03The Outdoor Nationals Presented by Nike
2.11Alex Partlow4:07.77PRILCarbondale (H.S.)Apr 16Triad Distance Carnival
3.12Nicky Edwards-Levin4:08.91PRUnattachedJun 26Magis Miles
4.12Easton Rosen4:12.31PRILHighlandApr 16Triad Distance Carnival
5.12Tucker Poshard4:13.28PRILCarbondale (H.S.)Apr 16Triad Distance Carnival
6.12Drake Bleier4:28.37PRILTroy (Triad)Apr 16Triad Distance Carnival
7.11Keary Thompson4:32.53PRILFreeburgApr 16Triad Distance Carnival
8.11Logan Morgan4:33.21PRILMarionApr 16Triad Distance Carnival
9.11Jack Gregory4:33.28PRILMarionApr 16Triad Distance Carnival
10.10Jackson Collman4:40.86PRILBethalto (Civic Memorial)Apr 16Triad Distance Carnival
View full rankings...
1600 MetersCompare top 10
1.11Wilson Georges4:12.10PRUnattachedJun 26Magis Miles
2.11Drew Rogers4:13.26PRILHerscherJun 18IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
3.9Gavin Genisio4:13.93PRILBentonMay 19Mt. Vernon Ram Invite
4.12Brooks Harlan4:15.51PRILCentraliaMay 19Mt. Vernon Ram Invite
5.11Alex Partlow4:16.28PRILCarbondale (H.S.)May 19Mt. Vernon Ram Invite
6.12Brock Drengenberg4:17.33PRILDixon (H.S.)May 15Rockford Christian Invitational 2021
7.12Cadyn Grafton4:17.40PRILDixon (H.S.)Jun 18IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
8.12Chris Cherry4:19.73PRILTaylorvilleJun 10IHSA Class 2A TRB Sectional #9 - Tolono (Unity)
9.12Nicky Edwards-Levin4:22.02PRILChicago (University)May 26Ignatius Invitational #8
10.12Tucker Poshard4:23.53PRILCarbondale (H.S.)May 19Mt. Vernon Ram Invite
View full rankings...
1 MileCompare top 4
1.11Drew Rogers4:08.02PRILHerscherJun 03HOKA Festival of Miles
2.11Wilson Georges4:13.88PRUnattachedJun 26Magis Miles
3.12Brooks Harlan4:19.57PRILCentraliaJun 03HOKA Festival of Miles
4.12Nicky Edwards-Levin4:24.06PRUnattachedJun 26Magis Miles
View full rankings...
3000 MetersCompare top 10
1.9Gavin Genisio8:50.03PRILBentonApr 16Triad Distance Carnival
2.9Dylon Nalley9:02.94PRILMarionApr 16Triad Distance Carnival
3.10Joe Schwartz9:13.18PRILWaterloo (H.S.)Apr 16Triad Distance Carnival
4.11Lance Miller9:34.93PRILMascoutahApr 16Triad Distance Carnival
5.9Andrew Pace10:06.33ILTroy (Triad)Apr 16Triad Distance Carnival
6.12Noah Jensen10:12.01PRILMascoutahApr 16Triad Distance Carnival
7.10Mason Steinbeck10:14.13PRILHighlandApr 16Triad Distance Carnival
8.12Ethan Stevens10:16.27PRILCarbondale (H.S.)Apr 16Triad Distance Carnival
9.10Cole Basden10:20.44PRILHighlandApr 16Triad Distance Carnival
10.10Ben Winslow10:23.10ILTroy (Triad)Apr 16Triad Distance Carnival
View full rankings...
3200 MetersCompare top 10
1.11Drew Rogers8:57.78PRILHerscherMay 08Distance Night in Palatine
2.11Wilson Georges9:08.69PRILBartonville (Limestone)May 08Distance Night in Palatine
3.12Chris Cherry9:17.56PRILTaylorvilleMay 08Distance Night in Palatine
4.11Alex Partlow9:18.77PRILCarbondale (H.S.)May 08Distance Night in Palatine
5.12Peter Walsdorf9:22.25PRILWoodstock (Marian)May 22West Allis Hale Distance Night
6.9Gavin Genisio9:22.48ILBentonMay 28The Shelby Open
7.11Ryder James9:22.97PRILPaxton (P.-Buckley-Loda)May 08Distance Night in Palatine
8.12Ian O'Laughlin9:23.36PRILMetamoraMay 14Triad Invitational
9.12Nicky Edwards-Levin9:23.74PRILChicago (University)May 08Distance Night in Palatine
10.12Charlie Kistner9:32.71PRILStanford (Olympia)Jun 18IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
View full rankings...
110m Hurdles - 39"Compare top 10
1.12CJ Shoaf14.07 (1.1)PRILMahomet (M.-Seymour)Jun 18IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
12Devonte Ford14.07 (1.1)PRILEast St. Louis (Sr.)Jun 18IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
3.12Kevyere Mack14.08 (1.1)PRILPeoria (Richwoods)Jun 18IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
4.11Alec Sledge14.54ILMt. Vernon (H.S.)Jun 10IHSA Class 2A TRB Sectional #9 - Tolono (Unity)
5.12Tyler Carter14.67 (1.9)PRUnattachedAug 07AAU National Junior Olympic Games
6.11Townsend Barton14.92 (1.1)PRILCartervilleJun 18IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
7.12Elijah Skutt14.96PRILEurekaJun 05EPGTF Last Chance
8.12Ky'ree Shirley14.99 (1.1)PRILFreeportJun 18IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
9.12Mitchell Danner15.00 (1.1)PRILEurekaJun 18IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
10.10Jaden Bossie15.06 (1.1)ILChicago (Mt. Carmel)Jun 18IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
View full rankings...
300m Hurdles - 36"Compare top 10
1.12Devonte Ford37.31PRILEast St. Louis (Sr.)Jun 09IHSA Class 2A TRB Sectional #11 - Mascoutah
2.12Kevyere Mack38.20PRILPeoria (Richwoods)Jun 18IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
3.12CJ Shoaf38.41PRILMahomet (M.-Seymour)Jun 10IHSA Class 2A TRB Sectional #8 - Metamora
4.11Townsend Barton38.54PRILCartervilleJun 18IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
5.12Mitchell Danner38.92PRILEurekaJun 18IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
6.12Tyler Carter39.15PRILSycamoreJun 10IHSA Class 2A TRB Sectional #2 - Rochelle
7.11Matthew Marcum39.56PRILRock FallsJun 18IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
8.12Bri'Yon Watts39.76PRILRichton Park (Southland College Prep)Jun 18IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
9.11Alec Sledge40.07PRILMt. Vernon (H.S.)Jun 10IHSA Class 2A TRB Sectional #9 - Tolono (Unity)
10.12Samuelton Dancer40.35PRILEast St. Louis (Sr.)Jun 18IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
View full rankings...
4x100 RelayCompare top 10
1.Daniel Mboyo
Jeremiah Hamilton
Cedric Sabin
Jackson Gilbert
42.11ILUrbanaJun 18IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
2.Nathan Hippard
Chase Hanson
Shaun Kendrick
Kai Toolie
42.71ILMascoutahJun 18IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
3.Carlos Akins
Ronald McKinnley
Lintez Simmons
Kenneth Buchanon
42.78ILEast St. Louis (Sr.)Jun 18IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
4.Davis Hood
Isaiah Johnson
Jonathan Thomas
Gage Wiebe
42.81ILRockford (R. Christian)Jun 18IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
5.Jeffrey Oestreicher
Noah Schmidt
Alec Garcia
Bailey Wiegmann
42.99ILSycamoreJun 18IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
6.Jyaire Hill
Jayon Morrow
Aveon Pittman
Quaevon Autman
43.09ILKankakee (Sr.)Jun 09IHSA Class 2A TRB Sectional #6 - Herscher
7.Tommy Wiseman
Bryson Wilson
Kaden Barber
Vinson Newsom
43.10ILMarionJun 18IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
8.Stephen Brown
Max Reese
Joey Schultz
Jacque Walls
43.22ILOak Park (Fenwick)Jun 18IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
Jacob Tackett
Chris Brown
Hayden Graham
Peyton Scott
43.22ILMonticelloMay 21Spartan Classic
Sam Morse
Travaughn Raffety
Clay Schneider
Avery Rush
43.22ILBartonville (Limestone)Jun 18IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
View full rankings...
4x200 RelayCompare top 10
1.Matthew Thomas
Jayon Morrow
Quaevon Autman
Jyaire Hill
1:28.88ILKankakee (Sr.)Jun 18IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
2.Carlos Akins
Ronald McKinnley
Kenneth Buchanon
Lintez Simmons
1:29.03ILEast St. Louis (Sr.)Jun 18IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
3.Nathan Hippard
Chase Hanson
Shaun Kendrick
D'Vaunte McDonald
1:30.15ILMascoutahJun 18IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
4.Davis Hood
Isaiah Johnson
Jonathan Thomas
Gage Wiebe
1:30.24ILRockford (R. Christian)Jun 18IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
5.Tyler Wright
Phillip Johnson
Ben Range
Cam Ron Mitchell
1:30.26ILJacksonville (H.S.)Jun 18IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
6.Sean Longdon
Daniel Mboyo
Jeremiah Hamilton
Cedric Sabin
1:30.54ILUrbanaJun 10IHSA Class 2A TRB Sectional #9 - Tolono (Unity)
7.Collin Short
Micah Senior
Trevor Heffren
Aden Sears
1:30.58ILEurekaMay 06GCMS, EPG, Eureka, Ridgeview/Lexington
8.Jacob Baten
Kemper Koslofski
Matthias Adams
Christian Keyhea
1:30.90ILMt. ZionJun 18IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
9.11Logan Glancy
Ethan Thompson
Drew Harp
Keegan Fogarty
1:30.98ILPrincetonJun 18IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
10.Luke Carroll
Mark Anyanwu
Ian Lemons
Jeffrey Sary
1:31.05ILPeoria (Notre Dame)Jun 10IHSA Class 2A TRB Sectional #8 - Metamora
View full rankings...
4x400 RelayCompare top 10
1.Carson Lehman
Aden Sears
Tyler Heffren
Micah Senior
3:23.86ILEurekaJun 18IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
2.Jacoby Haynes
Leighton Dietz
Nolan Milas
Zac Schmidt
3:25.50ILBurlington (Central)Jun 18IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
3.Eriq Chavez
Avery Cozzi
Shaun Kendrick
Jordan Eddy
3:26.29ILMascoutahJun 18IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
4.Devonte Ford
Kenneth Buchanon
Timothy Cross
Lintez Simmons
3:26.47ILEast St. Louis (Sr.)Jun 09IHSA Class 2A TRB Sectional #11 - Mascoutah
5.Matthew Thomas
Jyaire Hill
Jalen Townsend
Jayon Morrow
3:26.51ILKankakee (Sr.)Jun 18IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
6.Bjorn Carlson
Gage Wiebe
Jonathan Thomas
Stephen Thomas
3:26.85ILRockford (R. Christian)Jun 18IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
7.Alec Pfeffer
Andrew Litwiller
Owen Dare
Justin Siebert
3:27.01ILStanford (Olympia)Jun 18IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
8.Plamedi Nseka
Alex Buchen
Adrian Outlaw
Alexander Harvey
3:27.77ILGalesburg (H.S.)Jun 09IHSA Class 2A TRB Sectional #7 - Geneseo
9.William Wiegand
Cade Ward
Zeke Metcalfe
Carter Grantham
3:27.83ILMetamoraJun 10IHSA Class 2A TRB Sectional #8 - Metamora
10.Drake Rutledge
Jayson Butler
Jalen Franz
Garrett Slack
3:28.16ILLincolnJun 18IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
View full rankings...
4x800 RelayCompare top 10
1.Donald Gramer
Carson Campbell
Nicholas Kocher
Caden Emmert
8:07.67ILSycamoreJun 18IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
2.Eriq Chavez
Avery Cozzi
Lance Miller
Jordan Eddy
8:07.99ILMascoutahJun 18IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
3.Cade Zobrist
Tristan Sturhahn
Luke Kunz
Yonas Wuthrich
8:08.21ILMortonJun 10IHSA Class 2A TRB Sectional #8 - Metamora
4.Connor Flynn
Rowan McDonnell
Michael Schumacher
Lucas Doland
8:09.25ILArlington Heights (St. Viator)Jun 18IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
5.Owen Dare
Alec Pfeffer
Carter Phillips
Brad Schardan
8:09.93ILStanford (Olympia)Jun 10IHSA Class 2A TRB Sectional #8 - Metamora
6.Leighton Dietz
Javarius Foreman
John Huaracha
Zac Schmidt
8:14.12ILBurlington (Central)Jun 18IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
7.Kyle Nofziger
Matthew Sims
Joseph Scheele
Jonah Singer
8:14.74ILMahomet (M.-Seymour)Jun 10IHSA Class 2A TRB Sectional #8 - Metamora
8.Drake Rutledge
Brenden Heitzig
Aidan Gowin
Garrett Slack
8:16.50ILLincolnJun 10IHSA Class 2A TRB Sectional #10 - Lincoln
9.Relay Team8:16.80ILIHSA - 2AApr 01IHSA State Qualifying Standards
10.Ryan Gustafson
Charles Archey
Max Wilber
Matt Herren
8:19.26ILRochesterJun 10IHSA Class 2A TRB Sectional #10 - Lincoln
View full rankings...
4x1600 RelayCompare top 1
1.Dylon Nalley
Jack Gregory
Logan Morgan
Noah Gilley
19:55.28ILMarionMay 14Marion Relays
View full rankings...
SMR 100-100-200-400mCompare top 10
1.Demere Turner
Aveon Pittman
Quaevon Autman
Jayon Morrow
1:36.10ILKankakee (Sr.)May 21Kankakee Friday Night Lights
2.Greg Baker
Michael Jennett
Owen Lohff
Marcus Ray
1:43.14ILMarengoMay 13RBCHS Rocket Relays
3.9Grayson Burton
Tristan Remoquillo
Joseph Kowall
Adam Hinkleman
1:44.99ILBurlington (Central)May 29Kane County Boys Invitational
4.Mason Boles
Jake Morin
Justis Bachman
Dakota Wiegand
1:45.11ILEurekaMay 21Kankakee Friday Night Lights
5.Ryan Saranzak
Ethan Hile
Steven Siegel
Sean Rockwell
1:45.27ILRichmond (R.-Burton)May 13RBCHS Rocket Relays
6.Sean Longdon
Asaph Lokango
Caelan Webb
Emmanuel Lokango
1:46.82ILUrbanaMay 21Kankakee Friday Night Lights
7.Scriys Burnell
Jake Rutkowski
Austin Gibb
Conor Benz
1:47.75ILJohnsburgMay 13RBCHS Rocket Relays
8.Aron Olivaries
Ben Shukis
Brian Hopp
Jeremy Kleberg
1:50.09ILWoodstock (Marian)May 13RBCHS Rocket Relays
9.Diego Gomez
Miguel Figueroa
Omar Figueroa
Emanuel Estrada
1:52.90ILChicago (Noble/ITW Speer)May 01Amundsen Invitational 2021
10.Jaylen Madison
Clarence Meritte
Kristian Nelson
Dion Ranson
1:54.03ILChicago (South Shore International College Prep)May 05Brooks Co-Ed Invitational
View full rankings...
SMR 200-200-400-800m - [2-2-4-8]Compare top 8
1.Alec Pfeffer
Andrew Litwiller
Justin Siebert
Owen Dare
3:44.29ILStanford (Olympia)May 14Olympia Coed Relays
2.Isaac Martin
Darius Ragland
Amarion Durham
Alex Partlow
3:47.37ILCarbondale (H.S.)May 14Marion Relays
3.Logan Rubin
Haddon Lybarger
Rylan Crane
Jervace Mayes
3:50.74ILSalemMay 14Marion Relays
4.Ki'on Carson
Kani Carson
Drake Rutledge
Garrett Slack
3:57.81ILLincolnMay 14Olympia Coed Relays
5.Kaden Barber
Jake Bruce
Da Mareon Thomas-Cooper
Sean Hudspath
3:58.09ILMarionMay 14Marion Relays
6.Kenneth Buchanon
Lintez Simmons
Timothy Cross
Wayne Brown
4:03.45ILEast St. Louis (Sr.)Apr 1761st Annual Licklider Relays
7.Alex Phan
Andrew Walsh
Cody Cusac
Mitchell Hayes
4:13.68ILNormal (University)May 14Olympia Coed Relays
8.Drew Haberkorn
Bryce Galloway
Isaiah Adams
Grant Fogarty
4:14.26ILFairbury (Prairie Central)May 14Olympia Coed Relays
View full rankings...
DMR 1200-400-800-1600m - [12-4-8-16]Compare top 10
1.Jack Gregory
Noah Gilley
Dylon Midgett
Dylon Nalley
11:18.27ILMarionMay 14Marion Relays
2.Relay Team11:20.42ILMascoutahApr 16Triad Distance Carnival
3.Ethan Stevens
Jackson Watts
Ajay Altman
Tucker Poshard
11:23.88ILCarbondale (H.S.)May 14Marion Relays
4.Relay Team11:25.56ILMarengoMay 13RBCHS Rocket Relays
5.Park Mitchell
Jackson Gilbert
Cedric Sabin
Sam Lambert
11:33.70ILUrbanaMay 07Monticello Boys Invitational
6.Sam Atkinson
Zach Fenton
Kolby Koslofski
Julian Baker
11:35.11ILMt. ZionMay 07Monticello Boys Invitational
7.Rylan Good
Joey Wenke
Shawn Derby
Jackson Grambart
11:42.15ILMonticelloMay 07Monticello Boys Invitational
8.Relay Team11:52.95ILWaterloo (H.S.)Apr 16Triad Distance Carnival
9.Relay Team11:55.74ILTroy (Triad)Apr 16Triad Distance Carnival
10.Relay Team12:01.23ILWoodstock (Marian)May 13RBCHS Rocket Relays
View full rankings...
Shot Put - 12lbCompare top 10
1.12Jackson Grant17.31mPRILCarbondale (H.S.)May 28Collinsville Boys Invitational
2.12Jake Borman17.11mPRILBurlington (Central)May 17CHS Boys Outdoor Dual Meet
3.12Barry Evans16.77mPRILMascoutahJun 09IHSA Class 2A TRB Sectional #11 - Mascoutah
4.10JehChys Brown16.58mILCentraliaJun 10IHSA Class 2A TRB Sectional #9 - Tolono (Unity)
5.11Samuel Mcclain jr16.25mILEast St. Louis (Sr.)May 21Mascoutah Military Classic
6.10David Russell16.01mILChillicothe (Illinois Valley Central)Jun 09IHSA Class 2A TRB Sectional #7 - Geneseo
7.11Anjay Rush15.62mPRILCountry Club Hills (Hillcrest)Jun 09IHSA Class 2A TRB Sectional #6 - Herscher
8.9Caleb Smith15.49mILSalemJun 18IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
9.11Kane Carter15.34mPRILMarionMay 19Mt. Vernon Ram Invite
10.11Dre Jackson14.99mILDixon (H.S.)Jun 10IHSA Class 2A TRB Sectional #2 - Rochelle
View full rankings...
Discus - 1.6kgCompare top 10
1.12Barry Evans53.86mPRILMascoutahJun 18IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
2.12Jake Borman50.87mPRILBurlington (Central)Jun 04Fox Valley Boys Conference Meet
3.12Jackson Grant49.42mPRILCarbondale (H.S.)Jun 18IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
4.10Ashton Noble48.89mILRoxanaJun 18IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
5.10JehChys Brown48.31mILCentraliaJun 10IHSA Class 2A TRB Sectional #9 - Tolono (Unity)
6.12Adam Farr47.85mILMacombJun 01BWP Quint 5
7.12Grant Foes47.65mPRILPrincetonMay 20BV Triangular #2
8.12Devin Hale47.04mPRILSpringfield (Sacred Heart-Griffin)May 11Eisenhower TRI Meet (EHS MHS SHG)
9.17-18Shane Anderson46.81mPRILCoyotes Track and FieldJun 27USATF Illinois Association Youth Championships
10.11Kane Carter46.78mILMarionJun 18IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
View full rankings...
Javelin - 800gCompare top 2
1.11Townsend Barton44.84mPRUnattachedJul 03The Outdoor Nationals Presented by Nike
2.11Jacob Flight41.40mPRUnattachedFeb 27USA Winter Throws Clinic and Competition
View full rankings...
High JumpCompare top 10
1.12CJ Shoaf2.13mPRILMahomet (M.-Seymour)May 24Uni High Invite # 2 @ The Field of Dreams
2.10Teegan Davis2.04mPRILPrincetonMay 292021 Metamora Boys ABC Invitational
3.12Aden Sears1.98mPRILEurekaMay 292021 Metamora Boys ABC Invitational
12Jayden McCulskie-Green1.98mPRILSandwichApr 27Ottawa, Sandwich, Sycamore
5.9Jo'viano Howard1.93mILCahokia (H.S.)Jun 04South 7 Boys TF Championships
12Mason Clough1.93mPRILHerrin (H.S.)May 13Murphysboro Boys Open
7.12Elijah Skutt1.93mILEurekaApr 22SJO v Eureka CO-ED Duel
11Trevor Heffren1.93mILEurekaApr 22SJO v Eureka CO-ED Duel
12Brett Giese1.93mPRILPaxton (P.-Buckley-Loda)May 18Watseka Quad #3
10.10Dylan Bazzell1.92mILFairbury (Prairie Central)Jun 09IHSA Class 2A TRB Sectional #6 - Herscher
View full rankings...
Pole VaultCompare top 10
1.12Colton Naffziger5.03mPRILNormal (University)May 22Windy City Pole Vault Summit
2.11Malakai Schaad4.88mPRILGeneseoJun 18IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
3.12Dyson Roye4.72mPRILMarionMay 19Mt. Vernon Ram Invite
4.12Evan Pickard4.67mPRILBraidwood (Reed-Custer)Jun 18IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
5.11Colin Beers4.57mPRILMarionMay 19Mt. Vernon Ram Invite
6.10Kyle Hensley4.56mILMt. ZionJun 10IHSA Class 2A TRB Sectional #9 - Tolono (Unity)
7.17-18Jaden Blake4.45mPRILWindy City HammersAug 01USATF National Junior Olympic Championships
8.12Alan Lauterbach4.42mILRochesterMay 14Dunlap Invite
9.12Caleb Rutz4.39mPRILTroy (Triad)Jun 18IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
10.11Brady Monahan4.27mPRILPontiacMay 11PONTIAC VS BLOOMINGTON & NORMAL CO-ED
9Cooper Schaad4.27mILGeneseoMay 14Dunlap Invite
View full rankings...
Long JumpCompare top 10
1.12Daniel Mboyo7.27mPRILUrbanaMay 21Kankakee Friday Night Lights
2.12Quaevon Autman7.17mPRILKankakee (Sr.)May 21Kankakee Friday Night Lights
3.12Jackson Gerard7.10mPRILWheaton (St. Francis)Jun 10IHSA Class 2A TRB Sectional #3 - Glen Ellyn (Glenbard South)
4.12Aden Sears6.98mPRILEurekaMay 21Kankakee Friday Night Lights
5.12Logan Rubin6.93mPRILSalemMay 14Marion Relays
6.12Jayden McCulskie-Green6.93m (.9)PRILSandwichJun 18IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
7.11Bryson Wilson6.88mPRILMarionJun 04South 7 Boys TF Championships
8.12Darcis Bitangalo6.87mPRILRockford (Boylan Catholic)Jun 10IHSA Class 2A TRB Sectional #2 - Rochelle
9.12Micah Senior6.85mPRILEurekaJun 05EPGTF Last Chance
10.12Lamar Manning6.73m (.9)PRILSpringfield (Lanphier)Jun 18IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
View full rankings...
Triple JumpCompare top 10
1.12Jayden McCulskie-Green14.57m (3.7)PRILSandwichJun 18IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
2.12Billy Braid14.20mPRILHerrin (H.S.)May 13Murphysboro Boys Open
3.10Nicholas Deloach13.90mILCahokia (H.S.)May 14Triad Invitational
4.12Olek Clark13.58mPRILSycamoreJun 10IHSA Class 2A TRB Sectional #2 - Rochelle
5.12Asa Cooper13.36m (2.2)PRILCoal CityJun 18IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
6.11Salomon Dessalines13.25m (1.2)PRILSpringfield (Sacred Heart-Griffin)Jun 18IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
7.11Seth Glatz13.21mPRILMortonMay 04Metamora vs. Canton, Morton (Boys)
8.12Jackson Gerard13.18mPRILWheaton (St. Francis)Jun 04MSC Boys Blue Division
9.12Trevor Goodwin13.16mILRochelleApr 27Rochelle Varsity Boys VS Kaneland, Plano
10.12Darcis Bitangalo13.06mPRILRockford (Boylan Catholic)Jun 10IHSA Class 2A TRB Sectional #2 - Rochelle
View full rankings...
Decathlon ScoreCompare top 1
1.11Townsend Barton6288PRUnattachedJul 03The Outdoor Nationals Presented by Nike
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.