in partnership with
Region 3
4,000 Meters
Cross Country
Bests
(Teams)
(Athletes)
(Meets)
(Meet Simulation)
{{appC.custom.distance}}
&
{{appC.custom.distance2}}
{{appC.params.custDesc}}
-
Filtered to teams in
this division
.
Level
{{item.name}}
Location
{{item.depth>=2?' ':''}}{{item.depth>=3?' ':''}}{{item.depth>=4?' ':''}}{{item.name}}
{{appC.params.level<=4?'League':(appC.params.level==8?'Conf':'Org')}}
{{item.depth>=2?' ':''}}{{item.depth>=3?' ':''}}{{item.depth>=4?' ':''}}{{item.name}}
Distance
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
NXV Region
-- All --
{{item.name}}
Add a 2nd Distance
Remove 2nd Distance
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
Season
Indoor Track
Outdoor Track
Cross Country
{{season.season%10000}}
Season
All Time Bests
{{season}}
Filter by Age/Grade
Restrict
Highlighter
{{(appC.data.tree && appC.data.tree.length>1) ? 'Make a Custom List' : 'Custom...'}}
Make a custom rankings list with:
{{team.name}}
Edit this List
All
Validated
Add a 2nd Distance
Remove 2nd Distance
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
Filter
ing
by
Grade:
{{grade.Grade}}
|
Filter
ing
by
Age:
{{age.Age}}
|
* Age on December 31st, {{appC.params.season}}.
Apply Filter
Update Filter
Remove
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
View Hypothetical Meet
View Hypothetical Meet
View Simulated Team Scores
Men
Women
Teams
Athletes
Meets
Compare Athletes
Log in to Compare
Select Athletes to Compare...
Age
Grade
Athlete
Time
ST
Team
Date
Meet
1.
8
Cole Brown
14:17.1
PR
SD
Dakota Valley
Oct 5
DAKOTA XII CONFERENCE XC MEET
2.
10
Noah Wood
14:35.0
PR
SD
Lennox
Oct 5
DAKOTA XII CONFERENCE XC MEET
3.
9
Andrew Stensaas
14:41.1
PR
SD
Lennox
Oct 5
DAKOTA XII CONFERENCE XC MEET
4.
9
Brock Koth
14:51.7
SD
Beresford
Sep 12
Charger Invitational XC Meet
5.
12
Colten Wright
14:52.2
PR
SD
Dakota Valley
Oct 5
DAKOTA XII CONFERENCE XC MEET
6.
10
Elijah Johnson
14:53.4
SD
Lennox
Sep 5
Canton XC Invite
7.
12
Noah Werner
14:58.7
PR
SD
Lennox
Sep 28
Lennox XC Invite
8.
7
Landon Strasser
15:00.4
PR
SD
Lennox
Oct 11
SDHSAA Region 3A Cross Country Meet
9.
9
Asher Pfeifer
15:02.9
PR
SD
Dakota Valley
Oct 5
DAKOTA XII CONFERENCE XC MEET
10.
10
Bennett Jensen
15:07.9
PR
SD
Dakota Valley
Oct 5
DAKOTA XII CONFERENCE XC MEET
11.
11
Connor Sherard
15:11.1
SD
Lennox
Sep 5
Canton XC Invite
12.
9
Mark Deckert
15:11.9
PR
SD
Ethan/Parkston
Sep 5
Canton XC Invite
13.
15
10
Hunter Penn
15:13.9
SD
Beresford
Aug 25
Beresford XC Invite
14.
9
Marcus Aasheim
15:15.3
PR
SD
Beresford
Sep 28
Lennox XC Invite
15.
8
Izaak Booker
15:24.5
SD
Lennox
Sep 5
Canton XC Invite
16.
12
7
Caleb Christiansen
15:29.0
PR
SD
Parker
Sep 27
Parker Cross Country Meet
17.
9
Isaiah Sayler
15:29.5
PR
SD
Lennox
Oct 5
DAKOTA XII CONFERENCE XC MEET
18.
10
Austin Clercx
15:31.0
PR
SD
Elk Point-Jefferson
Oct 2
Tanager XC Invite
19.
12
Brady Aasheim
15:37.3
SD
Beresford
Oct 5
Big East Conference XC Meet
20.
8
Oliver Merriman
15:40.1
PR
SD
Beresford
Sep 12
Charger Invitational XC Meet
21.
8
Noah Halvorson
15:42.0
PR
SD
Beresford
Oct 5
Big East Conference XC Meet
22.
8
Aleeus Wall
15:44.6
PR
SD
Parker
Sep 27
Parker Cross Country Meet
23.
10
Ben Prouty
15:44.7
PR
SD
Elk Point-Jefferson
Oct 5
DAKOTA XII CONFERENCE XC MEET
24.
9
Reid Huber
15:44.8
SD
Dakota Valley
Oct 5
DAKOTA XII CONFERENCE XC MEET
25.
12
Scott Ridley
15:45.8
SD
Beresford
Oct 5
Big East Conference XC Meet
26.
10
Kasen Voss
15:46.7
PR
SD
Beresford
Sep 5
Canton XC Invite
27.
8
Beckett Fennel
15:49.5
PR
SD
Elk Point-Jefferson
Sep 28
Lennox XC Invite
28.
10
Jayden Digmann
15:49.8
SD
Ethan/Parkston
Oct 11
SDHSAA Region 3A Cross Country Meet
29.
11
Erik Glowka
15:50.0
PR
SD
Ethan/Parkston
Oct 11
SDHSAA Region 3A Cross Country Meet
30.
8
Cael Derochie
15:51.9
PR
SD
Elk Point-Jefferson
Sep 5
Canton XC Invite
31.
8
Henry Huether
15:54.7
SD
Beresford
Sep 5
Canton XC Invite
32.
9
Tate Lyle
15:55.3
SD
Beresford
Oct 5
Big East Conference XC Meet
33.
12
Jeffery Boschee
15:59.0
SD
Sanborn Central/Woonsocket
Aug 28
Mitchell Invitational
34.
12
Noah Colford
16:04.8
PR
SD
Beresford
Oct 5
Big East Conference XC Meet
35.
13
7
Carter Berens
16:05.6
PR
SD
Parker
Sep 27
Parker Cross Country Meet
36.
12
Landon Atkins
16:10.7
SD
Lennox
Oct 11
SDHSAA Region 3A Cross Country Meet
37.
10
Owen Norby
16:11.5
PR
SD
Dakota Valley
Aug 29
Dakota Valley XC Invite
38.
8
Hunter Fincher
16:13.2
PR
SD
Canton
Oct 5
DAKOTA XII CONFERENCE XC MEET
39.
10
Tanner Nieman
16:16.7
PR
SD
Elk Point-Jefferson
Oct 5
DAKOTA XII CONFERENCE XC MEET
40.
8
Leo Aesoph
16:17.8
SD
Lennox
Oct 11
SDHSAA Region 3A Cross Country Meet
41.
17
11
David Ordyna
16:17.9
SD
Vermillion
Sep 5
Canton XC Invite
42.
11
Jack Krell
16:22.8
SD
Vermillion
Sep 12
Charger Invitational XC Meet
43.
10
Karter Weber
16:25.4
PR
SD
Mount Vernon/Plankinton
Aug 28
Mitchell Invitational
44.
11
Ethan Hamm
16:27.5
PR
SD
Dakota Valley
Sep 5
Canton XC Invite
45.
8
Corwin Laffey
16:28.9
SD
Ethan/Parkston
Oct 5
Ethan/Parkston
46.
9
Damian Gardner
16:29.2
PR
SD
Canton
Sep 28
Lennox XC Invite
47.
8
Jackson Schmidt
16:31.8
SD
Lennox
Sep 5
Canton XC Invite
48.
10
Wilson Jordre
16:32.3
SD
Vermillion
Oct 5
DAKOTA XII CONFERENCE XC MEET
49.
11
Brayden Hamm
16:32.5
SD
Dakota Valley
Sep 28
Lennox XC Invite
50.
10
Zachary McCully
16:34.7
SD
Ethan/Parkston
Sep 28
Lennox XC Invite
51.
10
Nathan Rathgeber
16:35.6
SD
Dakota Valley
Oct 5
DAKOTA XII CONFERENCE XC MEET
52.
7
Taven Weber
16:35.8
PR
SD
Mount Vernon/Plankinton
Sep 27
Colman/Egan Meet
53.
9
Harrison Green
16:37.9
PR
SD
Dakota Valley
Sep 21
Union County Cross Country Quad
54.
11
Cael Fulton
16:38.6
SD
Vermillion
Sep 12
Charger Invitational XC Meet
55.
8
Jasher Dixon
16:39.1
PR
SD
Canton
Oct 5
DAKOTA XII CONFERENCE XC MEET
56.
11
Jack Aasheim
16:40.3
PR
SD
Lennox
Oct 5
DAKOTA XII CONFERENCE XC MEET
57.
10
Parker Taylor
16:44.7
SD
Ethan/Parkston
Sep 5
Canton XC Invite
58.
7
Grady Bartunek
16:47.1
PR
SD
Wagner
Sep 18
Bon Homme XC Invite
59.
10
Aidan Kranz
16:47.3
PR
SD
Canton
Sep 5
Canton XC Invite
60.
9
Cohen Girard
16:47.4
PR
SD
Elk Point-Jefferson
Sep 13
Flyer Invite
9
Cade Aasheim
16:47.4
PR
SD
Lennox
Oct 5
DAKOTA XII CONFERENCE XC MEET
62.
9
Alex Opland
16:55.7
SD
Canton
Aug 25
Beresford XC Invite
63.
11
Zach Bartels
16:56.9
PR
SD
Canton
Sep 18
Alcester - Hudson XC Invite
64.
7
Charley Bittner
16:57.4
PR
SD
Lennox
Oct 11
SDHSAA Region 3A Cross Country Meet
65.
10
Jonathyn Thooft
17:05.8
PR
SD
Elk Point-Jefferson
Oct 5
DAKOTA XII CONFERENCE XC MEET
66.
10
Will Schnabel
17:06.0
SD
Dakota Valley
Sep 21
Union County Cross Country Quad
67.
10
Jackson Neal
17:06.9
PR
SD
Elk Point-Jefferson
Sep 28
Lennox XC Invite
68.
10
Jacob Fischer
17:08.1
SD
Vermillion
Oct 5
DAKOTA XII CONFERENCE XC MEET
69.
11
Charlie Kocer
17:10.4
SD
Wagner
Sep 18
Bon Homme XC Invite
70.
12
Micah Decker
17:10.9
PR
SD
Canton
Aug 25
Beresford XC Invite
71.
9
Dean Fleming
17:11.4
PR
SD
Vermillion
Oct 11
SDHSAA Region 3A Cross Country Meet
72.
14
9
Hudson Schmidt
17:13.4
SD
Mount Vernon/Plankinton
Aug 28
Mitchell Invitational
73.
12
Aiden Jansen
17:14.5
SD
Elk Point-Jefferson
Oct 2
Tanager XC Invite
74.
9
Olliver Ebsen
17:16.4
PR
SD
Vermillion
Sep 12
Charger Invitational XC Meet
75.
8
Trysten Eide
17:16.9
SD
Mount Vernon/Plankinton
Aug 28
Mitchell Invitational
76.
7
Sam Sorensen
17:18.8
PR
SD
Vermillion
Oct 11
SDHSAA Region 3A Cross Country Meet
77.
10
Gavin Thieman
17:19.1
PR
SD
Dakota Valley
Sep 21
Union County Cross Country Quad
78.
9
Sean May
17:20.6
SD
Vermillion
Oct 5
DAKOTA XII CONFERENCE XC MEET
79.
12
Jason Weston
17:21.3
SD
Wagner
Sep 18
Bon Homme XC Invite
80.
10
Sam Baruth
17:21.6
SD
Sanborn Central/Woonsocket
Aug 28
Mitchell Invitational
81.
7
Landon Adams
17:22.2
PR
SD
Dakota Valley
Sep 21
Union County Cross Country Quad
8
Jaxon Vande Vegte
17:22.2
PR
SD
Elk Point-Jefferson
Oct 11
SDHSAA Region 3A Cross Country Meet
83.
8
Mobi Merriman
17:26.1
SD
Beresford
Sep 21
Union County Cross Country Quad
84.
12
Grant Harder
17:26.8
PR
SD
Dakota Valley
Sep 28
Lennox XC Invite
85.
7
Jack LaFerrier
17:29.4
PR
SD
Elk Point-Jefferson
Sep 5
Canton XC Invite
8
Colton Heath
17:29.4
PR
SD
Dakota Valley
Sep 21
Union County Cross Country Quad
87.
9
Elijah Anderson
17:31.8
PR
SD
Parker
Sep 27
Parker Cross Country Meet
88.
9
Duncan Johnson
17:33.3
SD
Lennox
Sep 28
Lennox XC Invite
89.
11
David Thieman
17:33.8
SD
Dakota Valley
Sep 28
Lennox XC Invite
90.
12
Max Boelter
17:36.2
SD
Dakota Valley
Sep 21
Union County Cross Country Quad
91.
7
Alex Reiter
17:37.3
PR
SD
Wagner
Oct 11
SDHSAA Region 3A Cross Country Meet
92.
12
Isaiah Love
17:39.4
SD
Elk Point-Jefferson
Oct 5
DAKOTA XII CONFERENCE XC MEET
93.
10
Riley Nelson
17:42.0
PR
SD
Lennox
Oct 5
DAKOTA XII CONFERENCE XC MEET
94.
11
Isaac Klemme
17:42.6
SD
Dakota Valley
Oct 5
DAKOTA XII CONFERENCE XC MEET
95.
9
Cody Schutte
17:44.3
SD
Dakota Valley
Oct 5
DAKOTA XII CONFERENCE XC MEET
96.
12
Owen Bekanich
17:47.7
PR
SD
Wagner
Sep 5
Canton XC Invite
97.
10
Ansel Vande Zande
17:52.4
SD
Dakota Valley
Sep 28
Lennox XC Invite
98.
11
Theo Wittmuss
17:54.6
SD
Vermillion
Oct 11
SDHSAA Region 3A Cross Country Meet
99.
10
Ben Brannan
17:58.5
PR
SD
Dakota Valley
Sep 21
Union County Cross Country Quad
100.
11
Caleb Ellwein
18:01.9
SD
Lennox
Sep 5
Canton XC Invite
Log in to embed this report into your website
Log In or Create Free Account to View More Stats
Log In / Create Free Account to View
Top 50 rankings in each category are
free
.
An account provides access to our most powerful features and allows us to keep you informed of new tools.