in partnership with
Wright County East Division
5,000 Meters
Cross Country
Bests
(Teams)
(Athletes)
(Meets)
(Meet Simulation)
{{appC.custom.distance}}
&
{{appC.custom.distance2}}
{{appC.params.custDesc}}
-
Filtered to teams in
this division
.
Level
{{item.name}}
Location
{{item.depth>=2?' ':''}}{{item.depth>=3?' ':''}}{{item.depth>=4?' ':''}}{{item.name}}
{{appC.params.level<=4?'League':(appC.params.level==8?'Conf':'Org')}}
{{item.depth>=2?' ':''}}{{item.depth>=3?' ':''}}{{item.depth>=4?' ':''}}{{item.name}}
Distance
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
NXV Region
-- All --
{{item.name}}
Add a 2nd Distance
Remove 2nd Distance
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
Season
Indoor Track
Outdoor Track
Cross Country
{{season.season%10000}}
Season
All Time Bests
{{season}}
Filter by Age/Grade
Restrict
Highlighter
{{(appC.data.tree && appC.data.tree.length>1) ? 'Make a Custom List' : 'Custom...'}}
Make a custom rankings list with:
{{team.name}}
Edit this List
All
Validated
Add a 2nd Distance
Remove 2nd Distance
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
Filter
ing
by
Grade:
{{grade.Grade}}
|
Filter
ing
by
Age:
{{age.Age}}
|
* Age on December 31st, {{appC.params.season}}.
Apply Filter
Update Filter
Remove
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
View Hypothetical Meet
View Hypothetical Meet
View Simulated Team Scores
Men
Women
Teams
Athletes
Meets
Compare Athletes
Log in to Compare
Select Athletes to Compare...
Age
Grade
Athlete
Time
ST
Team
Date
Meet
1.
9
Owen Chapman
15:51.1
PR
MN
Orono
Sep 1
Orono Invitational
2.
12
Angelo Fiataruolo
16:40.9
MN
Orono
Oct 29
MSHSL Section 6AA Championships
3.
12
Jacob Malecha
16:48.6
PR
MN
New Prague
Oct 26
MSHSL Section 2AA Championships
4.
16
10
Owen Hirt
16:51.7
MN
Orono
Nov 6
MSHSL Class AA State Championships
5.
16
11
Justin Zens
16:54.6
MN
Delano
Oct 29
MSHSL Section 6AA Championships
6.
12
Mark Rud
17:10.3
PR
MN
Waconia
Oct 12
Mankato East Invitational
7.
16
11
Caden Zens
17:17.0
MN
Delano
Oct 29
MSHSL Section 6AA Championships
8.
10
Jack Ulrich
17:21.9
MN
Waconia
Oct 12
Mankato East Invitational
9.
12
Mason Getz
17:30.2
MN
Hutchinson
Oct 26
MSHSL Section 2AA Championships
10.
10
Drew Houtari
17:32.7
MN
Delano
Oct 29
MSHSL Section 6AA Championships
11.
11
Ryan Schoen
17:33.9
PR
MN
New Prague
Sep 9
Tri-City United Gerry Smith Invitational
12.
10
Miles Miner
17:36.7
MN
Orono
Oct 29
MSHSL Section 6AA Championships
13.
12
Ryan Glaser
17:41.4
PR
MN
Waconia
Oct 12
Mankato East Invitational
14.
10
Max Baker
17:44.6
MN
Delano
Oct 29
MSHSL Section 6AA Championships
15.
8
Gabe Hallen
17:47.8
PR
Unattached
Nov 14
NXR Heartland Regional Championships
16.
12
Mitch Krostue
17:49.0
PR
MN
New Prague
Oct 19
Metro West Conference Championships
17.
10
Mason Behrens
17:50.6
MN
Waconia
Oct 12
Mankato East Invitational
18.
12
Krostue Mitch
17:51.3
PR
MN
New Prague
Oct 26
MSHSL Section 2AA Championships
19.
12
Jacob Hendrickson
17:59.8
PR
MN
Delano
Sep 25
Milaca Mega Meet
20.
8
Ian Lage
18:01.7
PR
MN
Waconia
Oct 12
Mankato East Invitational
21.
11
Carter Jostock
18:02.8
MN
Delano
Sep 25
Milaca Mega Meet
22.
10
Lincoln Morrisette
18:09.7
MN
Delano
Sep 25
Milaca Mega Meet
23.
11
Michael Rascher
18:15.7
MN
Orono
Oct 29
MSHSL Section 6AA Championships
24.
12
Chase Trygestad
18:19.7
PR
MN
New Prague
Oct 19
Metro West Conference Championships
25.
11
Jack Montgomery
18:24.6
MN
Orono
Sep 1
Orono Invitational
26.
11
Riley Huseby
18:26.3
MN
New Prague
Sep 9
Tri-City United Gerry Smith Invitational
27.
11
Liam Roufs
18:29.1
MN
New Prague
Oct 26
MSHSL Section 2AA Championships
28.
11
Spencer Greene
18:30.9
MN
Orono
Oct 29
MSHSL Section 6AA Championships
29.
10
Dylan Spalding
18:32.6
MN
Holy Family Catholic
Oct 29
MSHSL Section 6AA Championships
30.
11
Lukas Johnson
18:34.2
PR
MN
Waconia
Oct 12
Mankato East Invitational
31.
9
Charlie Sorenson
18:35.5
PR
MN
Waconia
Sep 9
Tri-City United Gerry Smith Invitational
32.
12
Cameron Wagner
18:36.4
PR
MN
Hutchinson
Sep 25
Milaca Mega Meet
33.
12
Christian Morrisset...
18:43.7
MN
Delano
Oct 29
MSHSL Section 6AA Championships
34.
11
Tyson Farley
18:45.3
MN
Hutchinson
Sep 25
Milaca Mega Meet
35.
11
Timber Boisselier
18:45.8
MN
Delano
Sep 9
Rocket Run
36.
10
Aidan Rosemeier
18:47.4
MN
New Prague
Sep 25
Milaca Mega Meet
37.
10
Dominic Lucarelli
18:49.4
PR
MN
Delano
Sep 25
Milaca Mega Meet
38.
12
Wyatt Davis
18:50.7
PR
MN
New Prague
Oct 26
MSHSL Section 2AA Championships
39.
9
Henry Ulberg
19:03.4
MN
Delano
Sep 25
Milaca Mega Meet
40.
9
Grant Forliti
19:03.6
MN
Delano
Sep 25
Milaca Mega Meet
41.
10
Aiden Ward
19:03.9
PR
Unattached
Nov 14
NXR Heartland Regional Championships
42.
10
Riley Yerks
19:04.4
PR
MN
Hutchinson
Oct 26
MSHSL Section 2AA Championships
43.
11
Hugh Goggins
19:05.1
PR
MN
New Prague
Sep 2
St. Olaf College High School Showcase
44.
12
Matt Santini
19:07.7
MN
Holy Family Catholic
Sep 23
Caty Delwiche XC Invite
45.
12
Aaron Hesse
19:08.7
PR
MN
Holy Family Catholic
Sep 23
Caty Delwiche XC Invite
46.
8
Cooper Munsch
19:14.6
PR
Unattached
Nov 14
NXR Heartland Regional Championships
47.
11
Cole Herrmann
19:18.5
MN
New Prague
Sep 9
Tri-City United Gerry Smith Invitational
48.
9
Drew Puchner
19:19.6
MN
Waconia
Oct 12
Mankato East Invitational
49.
10
Will Fiedler
19:19.8
MN
Holy Family Catholic
Sep 23
Caty Delwiche XC Invite
50.
11
Thomas Kulakevich
19:19.9
MN
New Prague
Sep 9
Tri-City United Gerry Smith Invitational
51.
11
Jackson McMerty
19:20.4
MN
Waconia
Oct 12
Mankato East Invitational
52.
9
Jackson Stiner
19:24.3
PR
MN
Orono
Oct 19
Metro West Conference Championships
53.
13
8
Zeke Russo
19:28.2
MN
New Prague
Oct 5
Victoria Lions Invitational
54.
8
Cannon Lewis
19:28.9
PR
Unattached
Nov 14
NXR Heartland Regional Championships
55.
11
Noah Predovich
19:37.7
PR
MN
Waconia
Oct 12
Mankato East Invitational
56.
10
Carben Dock
19:39.4
MN
Waconia
Sep 25
Milaca Mega Meet
57.
10
Alex Beck
19:41.8
MN
New Prague
Nov 14
NXR Heartland Regional Championships
58.
11
William Hjelseth
19:47.9
MN
Waconia
Sep 9
Tri-City United Gerry Smith Invitational
59.
12
Michael Fish
19:49.6
MN
New Prague
Oct 19
Metro West Conference Championships
60.
11
Chet Jackola
19:50.7
MN
Delano
Sep 25
Milaca Mega Meet
61.
7
Sam Chapman
19:53.0
MN
Orono
Oct 19
Metro West Conference Championships
62.
8
Sam Catron
19:54.3
MN
Waconia
Oct 12
Mankato East Invitational
63.
10
Kyle McCarthy
19:54.4
MN
New Prague
Oct 19
Metro West Conference Championships
64.
11
Aidan Henkel
20:04.9
PR
MN
New Prague
Sep 2
St. Olaf College High School Showcase
65.
8
Jake Thelander
20:05.9
MN
Orono
Oct 19
Metro West Conference Championships
66.
11
Andrew Delost
20:09.2
MN
New Prague
Sep 9
Tri-City United Gerry Smith Invitational
67.
9
Lawson Eller
20:10.1
MN
New Prague
Oct 5
Victoria Lions Invitational
68.
10
Frank Augustine
20:11.7
MN
Hutchinson
Sep 25
Milaca Mega Meet
69.
12
Grant Hayes
20:17.7
MN
Holy Family Catholic
Sep 23
Caty Delwiche XC Invite
70.
9
Sam Mulvahill
20:21.5
MN
Orono
Sep 25
Milaca Mega Meet
71.
12
Nathan Langer
20:26.7
PR
MN
Waconia
Oct 19
Metro West Conference Championships
72.
9
Lucas Johnson
20:29.2
MN
Delano
Sep 25
Milaca Mega Meet
73.
10
Logan Melby
20:30.9
MN
Waconia
Sep 25
Milaca Mega Meet
74.
10
Taylor Brummond
20:35.9
MN
Waconia
Sep 23
Buffalo Invitational
75.
11
Evan Bible
20:39.5
MN
New Prague
Oct 19
Metro West Conference Championships
76.
10
Trevor Malecha
20:43.2
MN
New Prague
Sep 28
New Prague Trojan XC Invite
77.
11
Alex Nelson
20:44.5
MN
Waconia
Sep 25
Milaca Mega Meet
78.
11
Joey Little
20:46.1
MN
New Prague
Nov 14
NXR Heartland Regional Championships
79.
9
Eddie Lins
20:54.6
MN
Delano
Sep 25
Milaca Mega Meet
80.
12
Gage Roepke
20:57.7
PR
MN
Delano
Sep 25
Milaca Mega Meet
81.
7
Mitchell Moyer
21:02.6
MN
Waconia
Oct 12
Mankato East Invitational
82.
11
John Patrick Otto
21:03.3
MN
Delano
Sep 25
Milaca Mega Meet
83.
7
Lukas Predovich
21:05.4
MN
Waconia
Oct 5
Victoria Lions Invitational
84.
9
Mason Stock
21:13.5
PR
MN
Waconia
Oct 12
Mankato East Invitational
85.
9
J.T. Burns
21:13.9
PR
MN
Orono
Sep 25
Milaca Mega Meet
86.
12
James Sackett
21:15.6
MN
New Prague
Sep 9
Tri-City United Gerry Smith Invitational
87.
10
Ben Zweber
21:21.6
MN
Holy Family Catholic
Oct 29
MSHSL Section 6AA Championships
88.
9
Keegan Dennis
21:22.9
MN
Hutchinson
Oct 26
MSHSL Section 2AA Championships
89.
11
Parker Sjomeling
21:23.2
MN
Delano
Sep 25
Milaca Mega Meet
90.
12
Aaron Guse
21:27.0
MN
Waconia
Oct 12
Mankato East Invitational
91.
11
Carter Dock
21:29.7
PR
MN
Waconia
Oct 12
Mankato East Invitational
92.
9
Jack Hohenstein
21:32.3
MN
Delano
Sep 25
Milaca Mega Meet
93.
12
Logan Johnson
21:33.6
MN
Delano
Sep 25
Milaca Mega Meet
94.
9
Jack Steffen
21:42.7
MN
Waconia
Oct 12
Mankato East Invitational
95.
10
Cole Bruce
21:49.7
MN
Waconia
Sep 23
Buffalo Invitational
96.
9
Jackson Bremer
21:50.5
PR
MN
Waconia
Oct 12
Mankato East Invitational
97.
9
Jackson Hitchings
21:50.6
MN
Delano
Sep 25
Milaca Mega Meet
98.
8
Caruz Dock
21:51.9
PR
MN
Waconia
Oct 12
Mankato East Invitational
99.
11
Nicholas Scanlan
21:55.4
MN
Delano
Sep 25
Milaca Mega Meet
100.
9
Charlie Swift
21:55.8
MN
Waconia
Oct 12
Mankato East Invitational
Log in to embed this report into your website
Log In or Create Free Account to View More Stats
Log In / Create Free Account to View
Top 50 rankings in each category are
free
.
An account provides access to our most powerful features and allows us to keep you informed of new tools.