in partnership with
West
3,000 Meters
Cross Country
Bests
(Teams)
(Athletes)
(Meets)
(Meet Simulation)
{{appC.custom.distance}}
&
{{appC.custom.distance2}}
{{appC.params.custDesc}}
-
Filtered to teams in
this division
.
Level
{{item.name}}
Location
{{item.depth>=2?' ':''}}{{item.depth>=3?' ':''}}{{item.depth>=4?' ':''}}{{item.name}}
{{appC.params.level<=4?'League':(appC.params.level==8?'Conf':'Org')}}
{{item.depth>=2?' ':''}}{{item.depth>=3?' ':''}}{{item.depth>=4?' ':''}}{{item.name}}
Distance
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
NXV Region
-- All --
{{item.name}}
Add a 2nd Distance
Remove 2nd Distance
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
Season
Indoor Track
Outdoor Track
Cross Country
{{season.season%10000}}
Season
All Time Bests
{{season}}
Filter by Age/Grade
Restrict
Highlighter
{{(appC.data.tree && appC.data.tree.length>1) ? 'Make a Custom List' : 'Custom...'}}
Make a custom rankings list with:
{{team.name}}
Edit this List
All
Validated
Add a 2nd Distance
Remove 2nd Distance
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
Filter
ing
by
Grade:
{{grade.Grade}}
|
Filter
ing
by
Age:
{{age.Age}}
|
* Age on December 31st, {{appC.params.season}}.
Apply Filter
Update Filter
Remove
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
View Hypothetical Meet
View Hypothetical Meet
View Simulated Team Scores
Men
Women
Teams
Athletes
Meets
Compare Athletes
Log in to Compare
Select Athletes to Compare...
Age
Grade
Athlete
Time
ST
Team
Date
Meet
1.
14
8
Zane Fodge
9:33.0
PR
OR
Duniway
Oct 2
Regis Invitational
2.
16
10
Dominic Arce
9:42.2
OR
Lincoln
Aug 28
Night Meet
3.
13
8
Daniel Maton
9:55.0
PR
OR
Cascade (Bend)
Oct 22
Central Oregon District Middle School Meet
4.
14
8
Zachry Weber
9:56.0
PR
OR
Cascade (Bend)
Oct 22
Central Oregon District Middle School Meet
5.
16
11
Chase Howard
9:56.1
OR
Ida B. Wells
Aug 28
Night Meet
6.
13
8
Cole Grieb
10:03.3
PR
OR
Bowerman Track
Oct 4
Newberg Champoeg Invitational
7.
8
Hunter Greene
10:05.0
PR
OR
Pilot Butte
Oct 22
Central Oregon District Middle School Meet
8.
8
Ethan Reese
10:08.3
PR
OR
Bowerman Track
Oct 17
The McMinnville Middle School Invitational
9.
14
8
Jordan Mortensen
10:14.0
PR
OR
Ashland
Oct 16
McLoughlin Bulldog Challenge
10.
12
-
Jonas Bears
10:19.3
PR
WA
Spokane Mercury Athletic
Nov 15
USATF Inland NW Association Championships
11.
14
6
Tyler Tanta
10:19.5
PR
WA
Cascade Striders
Sep 27
Nike Pre Nationals
12.
7
Steven Rowland
10:24.4
OR
Bowerman Track
Oct 4
Newberg Champoeg Invitational
13.
11
6
Jack Strang
10:28.0
OR
Cascade (Bend)
Oct 22
Central Oregon District Middle School Meet
14.
12
-
Henry Williams
10:30.8
PR
OR
Rogue Valley Runners
Nov 8
Oregon State J.O. Champs
15.
9
Nathan Silenzi
10:31.2
PR
OR
Jesuit
Sep 19
Friday 5k/3k 2.0
16.
11
-
Aaron Bruce
10:31.5
PR
WA
Spokane Mercury Athletic
Nov 15
USATF Inland NW Association Championships
17.
12
-
Samuel Anderson
10:37.0
PR
ID
North Idaho Distance Project
Nov 15
USATF Inland NW Association Championships
18.
11
6
Beckett Schoenleber
10:39.5
WA
Spokane Mercury Athletic
Nov 15
USATF Inland NW Association Championships
19.
12
7
Gage Reed
10:40.0
OR
Scenic
Sep 25
SOMSAC Meet
20.
11
-
Maximilian Anderson
10:41.9
PR
ID
North Idaho Distance Project
Nov 15
USATF Inland NW Association Championships
21.
12
7
Jacob Baker
10:42.0
PR
ID
North Idaho Distance Project
Nov 15
USATF Inland NW Association Championships
22.
12
7
Marcus David
10:42.5
OR
Bowerman Track
Nov 8
Oregon State J.O. Champs
23.
6
Fisher Bien
10:43.0
PR
OR
Seven Peaks
Oct 22
Central Oregon District Middle School Meet
24.
7
Nate Hicken
10:44.1
OR
Bowerman Track
Oct 4
Newberg Champoeg Invitational
25.
7
Shaw Powell
10:46.2
OR
Bowerman Track
Oct 4
Newberg Champoeg Invitational
26.
10
-
Evan Bruce
10:46.8
PR
WA
Spokane Mercury Athletic
Nov 15
USATF Inland NW Association Championships
27.
14
9
Alex Ishac
10:48.9
PR
OR
Jesuit
Sep 19
Friday 5k/3k 2.0
28.
12
-
Evan Vihstadt
10:49.1
PR
OR
Central Oregon Running Klub (CORK)
Nov 8
Oregon State J.O. Champs
29.
8
Ethan Black
10:50.1
PR
OR
Bowerman Track
Oct 4
Newberg Champoeg Invitational
30.
14
8
Gage Voss
10:53.0
PR
CO
Newton
Sep 23
Littleton Runner's Roost Invitational
31.
11
5
Jeffery Rogers
10:54.1
OR
Bowerman Track
Nov 8
Oregon State J.O. Champs
32.
11
12
Luke Horne
10:54.6
OR
Bowerman Track
Dec 13
USATF J.O. National Championships
33.
11
6
Anders Beil
10:54.8
OR
Bowerman Track
Dec 13
USATF J.O. National Championships
34.
11
-
Dylan Gunn
10:56.0
PR
CA
Diablo Valley Track & Field
Nov 23
USATF Pacific Junior Olympic Championships
35.
11-12
Gannon Forsberg
10:58.4
PR
WA
Speed Unlimited
Nov 22
Region XIII Championships
36.
11
6
Ryan Schumacher
11:00.0
OR
Bowerman Track
Sep 20
Northwest Classic
7
Sam Janasik
11:00.0
PR
OR
Stoller
Sep 20
Northwest Classic
6
Benjamin Caba
11:00.0
PR
OR
Cascade (Bend)
Oct 22
Central Oregon District Middle School Meet
39.
13
6
Tiernan Morgan
11:00.2
PR
OR
Bowerman Track
Oct 19
PDXC Developmental Meet
40.
6
Joseph Sortor
11:01.0
PR
OR
Cascade (Bend)
Oct 22
Central Oregon District Middle School Meet
41.
13
7
Mason Gerwig
11:03.3
OR
Bowerman Track
Oct 19
PDXC Developmental Meet
42.
14
8
Elliot Drew
11:06.3
PR
OR
Bowerman Track
Oct 4
Newberg Champoeg Invitational
43.
10
5
Trey Clark
11:06.7
PR
ID
North Idaho Distance Project
Nov 15
USATF Inland NW Association Championships
44.
12
7
Brian Martinez
11:07.5
WA
Speed Unlimited
Nov 22
Region XIII Championships
45.
12
-
Jasper Fuhs
11:08.5
PR
WA
Issaquah Parks & Rec Gliders
Nov 22
Region XIII Championships
46.
11-12
Carson Taylor
11:08.6
PR
WA
Speed Unlimited
Nov 22
Region XIII Championships
47.
14
8
Brandon Christensen
11:08.8
PR
OR
Bowerman Track
Oct 4
Newberg Champoeg Invitational
48.
12
-
Nathan Tavakolian
11:10.5
OR
Emerald Valley Track
Nov 8
Oregon State J.O. Champs
49.
11-12
Matthew Holme
11:10.8
PR
WA
Speed Unlimited
Nov 22
Region XIII Championships
50.
12
-
Christopher Pearson
11:12.0
PR
CA
Peninsula Flyers
Nov 23
USATF Pacific Junior Olympic Championships
51.
11
5
Erik Le Roux
11:12.4
CO
Landsharks Running
Nov 22
Region X Junior Olympic X-C Championships
52.
11
6
Jeffery Osborn
11:14.2
PR
OR
Bowerman Track
Oct 17
The McMinnville Middle School Invitational
53.
2
Noah Trautner
11:14.4
PR
CO
Landsharks Running
Nov 22
Region X Junior Olympic X-C Championships
54.
13
7
Lucas Martin
11:16.0
OR
Bowerman Track
Oct 4
Newberg Champoeg Invitational
55.
11
6
Jacob McIntyre
11:16.3
WA
Spokane Mercury Athletic
Nov 15
USATF Inland NW Association Championships
56.
13
-
Joshua Dixon
11:17.0
PR
OR
Salem Track
Sep 20
Northwest Classic
57.
2
Mason Norman
11:18.3
PR
CO
Landsharks Running
Nov 22
Region X Junior Olympic X-C Championships
58.
11
12
Gavin Summers
11:24.8
OR
Bowerman Track
Oct 4
Newberg Champoeg Invitational
59.
13
7
EJ (Evan) Holland
11:26.3
OR
Ashland
Oct 23
SOMSAC - Conference Meet
60.
12
-
Justin Chiao
11:27.0
PR
CA
Peninsula Flyers
Nov 23
USATF Pacific Junior Olympic Championships
61.
9
4
Graham Cleveland
11:29.1
WA
Spokane Mercury Athletic
Nov 15
USATF Inland NW Association Championships
62.
13
7
Ben Nichols
11:30.1
OR
Bowerman Track
Oct 19
PDXC Developmental Meet
63.
12
7
Andrew McDade
11:30.3
PR
OR
Tigard Youth Track
Oct 4
Newberg Champoeg Invitational
64.
12
-
Jace Gorze
11:30.6
PR
OR
Rogue Valley Runners
Nov 8
Oregon State J.O. Champs
65.
13
7
Carson Cummins
11:30.7
OR
Bowerman Track
Oct 17
The McMinnville Middle School Invitational
66.
13-14
Colton Campa
11:31.0
PR
CA
San Luis Distance
Nov 23
USATF Pacific Junior Olympic Championships
67.
12
5
Spencer Hardy
11:32.3
OR
Bowerman Track
Nov 8
Oregon State J.O. Champs
68.
11
-
Isaac Gonzalez
11:34.0
PR
CA
Temecula Valley Time Machine
Nov 2
San Diego Waves Duck Pond Invitational
69.
11-12
Brian Armijo
11:35.2
PR
NM
Taylor Ranch Cougar Track
Nov 22
Region X Junior Olympic X-C Championships
70.
10
5
Tyler Dinh
11:35.3
WA
Evergreen Storm
Nov 22
Region XIII Championships
71.
11
5
Andre Klingler
11:35.5
OR
Bowerman Track
Oct 4
Newberg Champoeg Invitational
72.
10
10
Isaiah Poole
11:36.0
PR
OR
Bowerman Track
Dec 13
USATF J.O. National Championships
73.
10
-
Matthew Leeds
11:36.4
WA
Spokane Mercury Athletic
Nov 15
USATF Inland NW Association Championships
74.
12
7
Cole O'Donnell
11:37.0
PR
OR
Bowerman Track
Oct 17
The McMinnville Middle School Invitational
12
7
Aidan Stamford
11:37.0
PR
CA
San Luis Distance
Nov 23
USATF Pacific Junior Olympic Championships
76.
12
6
Andrew Connell
11:38.3
OR
Bowerman Track
Oct 4
Newberg Champoeg Invitational
77.
12
13
Lincoln Woodhouse
11:38.8
OR
Tigard Youth Track
Oct 26
PDXC Middle School State Meet
78.
13
8
Calvin Hite
11:39.2
PR
OR
Bowerman Track
Oct 4
Newberg Champoeg Invitational
11
5
Maximus Sing
11:39.2
PR
WA
Speed Unlimited
Nov 22
Region XIII Championships
80.
12
-
Jordan Ayon
11:40.0
PR
CA
McFarland Track
Nov 30
USATF Region 14 Junior Olympic Cross Country ...
81.
12
-
Hunter Davenport
11:40.1
PR
WA
Evergreen Storm
Nov 22
Region XIII Championships
82.
11-12
Harrison Hess
11:41.0
PR
CA
San Diego Cheetahs
Nov 2
San Diego Waves Duck Pond Invitational
83.
12
7
John Migchelbrink
11:41.7
OR
Bowerman Track
Nov 8
Oregon State J.O. Champs
84.
9
-
Abraham Little
11:42.3
WA
Spokane Mercury Athletic
Nov 15
USATF Inland NW Association Championships
85.
13-14
Ian Twyman
11:43.0
PR
OR
Emerald Valley Track
Sep 20
Northwest Classic
86.
12
7
Sam Katsuda
11:43.9
OR
Bowerman Track
Oct 4
Newberg Champoeg Invitational
87.
7
Jackson Harper
11:44.0
PR
CA
Mission Valley Track & Field
Nov 23
USATF Pacific Junior Olympic Championships
12
-
Jackson Harper
11:44.0
PR
CA
Peninsula Flyers
Nov 30
USATF Region 14 Junior Olympic Cross Country ...
89.
10
6
Jeremy Clark
11:44.1
OR
Bowerman Track
Oct 4
Newberg Champoeg Invitational
12
6
Spencer Kuffel
11:44.1
OR
Tigard Youth Track
Oct 26
PDXC Middle School State Meet
91.
9
-
Parker Pincock
11:45.0
PR
WA
Spokane Mercury Athletic
Nov 15
USATF Inland NW Association Championships
11
-
Alex Selwyn
11:45.0
PR
CA
Palo Alto Lightning
Nov 23
USATF Pacific Junior Olympic Championships
93.
12
6
Elian Joseph
11:45.5
PR
WA
Speed Unlimited
Nov 22
Region XIII Championships
94.
13
8
Noa Bothe
11:45.9
OR
Bowerman Track
Sep 27
Nike Pre Nationals
95.
3
Nathan Pontious
11:46.2
PR
CO
Landsharks Running
Nov 22
Region X Junior Olympic X-C Championships
96.
-
Andreas Krumbein
11:47.0
PR
CA
Marin Waves Track & Field
Nov 30
USATF Region 14 Junior Olympic Cross Country ...
97.
12
7
Oliver Pilon
11:49.4
PR
NM
Taylor Ranch Cougar Track
Nov 22
Region X Junior Olympic X-C Championships
98.
11-12
Zachary Williams
11:50.2
PR
OR
Rogue Valley Runners
Nov 8
Oregon State J.O. Champs
99.
9
3
Leo Cook
11:54.2
OR
Bowerman Track
Dec 13
USATF J.O. National Championships
Log in to embed this report into your website
Log In or Create Free Account to View More Stats
Log In / Create Free Account to View
Top 50 rankings in each category are
free
.
An account provides access to our most powerful features and allows us to keep you informed of new tools.